Kadın Doğum Uzmanı - Op. Dr Güray Ünlü
OP. DR. GÜRAY ÜNLÜ

BLOG

Doğum Sonrası Yapılması Gerekenler


Doğum Sonrası Yapılması Gerekenler

40 gün dolduktan sonra gebelikten korunmalısınız.Süt koruması denen durum 36-40 gün kadar sürer.

Perine denilen dış cinsel bölgenin mikroplara karşı daha korunaklı olduğu düşünülür.Dolayısıyla diğer bölgelere göre mikrop kapma riski daha azdır.Yine de doğum dikişiniz varsa dezenfektan sıvılarla 2-3 gün pansuman yapabilirsiniz.Eğer dikiş atacaksak emilen dikişler kullanıyoruz ve dikişlerinizin alınmasına gerek duymuyoruz.

Normal doğum sonrası ağır yük kaldırmanızda sakınca yoktur.Evinizde olabildiğince hareketli olun.

Emzirme döneminizin özellikle ilk 3 ayında vitamin ve demir desteği gerekir.

Doğum sonrası 40 gün kadar lochıa (loşi) denen hafif tatlımsı kokulu bir akıntı gelir.Bu akıntı ilk etapta kanlı gelir ama 4-5 gün sonra rengi giderek açılır.Bu akıntı giderek yoğun kanamalı hale gelirse önemlidir.

Doğum sonrası ateş, yoğun kanamalar,yara yerinde şişme ve akıntılar, göğüs ağrıları, nefes darlıkları, aşırı halsizlik ve yorgunluklar, aşırı ve giderek artan ağrılarınızın olması, gaz ve dışkı çıkarmada güçlükleriniz varsa, bulantı ve kusmalarınız oluyorsa doğumunuzu gerçekleştiren doktorunuzla görüşmelisiniz.

Meme ucu bakımınız önemlidir.Memenizi kaynamış soğumuş suya batırılmış gazlı bez veya temiz pamukla sildikten sonra önerilen kreminizi sürün.Krem günde en az 3-4 kere sürülmelidir.Silikon meme başlıkları kullanabilirsiniz.

OP. DR. GÜRAY ÜNLÜ

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

4 yıl kamu hizmetinde çalıştıktan sonra özel sektöre geçtim.Bulunduğum bölgelerde her zaman yoğun hasta sayısını başarıyla karşılayan, riskli gebelik ve jınekolojık sorunları takip eden bir hekim oldum.

DAHA FAZLASI
SORULAR (0)
Konuyla İlgili Olarak Henüz Soru Sorulmamış.
DOKTORUNUZA SORUN

DOKTORUNUZA SORUN

"Doktorunuza Sorun" formumuz yardımıyla Op. Dr. Güray Ünlü'ye rahatlıkla ulaştırabilirsiniz.