Kadın Doğum Uzmanı - Op. Dr Güray Ünlü
OP. DR. GÜRAY ÜNLÜ

Jinekoloji

Doktora Başvuru Zamanı


Ne zaman doktora başvurmalı?

Gebelik varsa ;

 -Gebelikte vajinal kanamalar olması düşük riski,erken doğum riski, rahim ağzı yetmezliği gibi önemli sorunların habercisi olabilir.Bu yüzden hamilelikte vajinal kanamalar önemlidir.

 -Karında ağrı ve kasıklarda ağrı başlayıp devam ediyorsa  

 -Bebek hareketlerinin azalması bebeğin stresi nedenli olabilir.Bazen de doğuma 2-3 gün kala hareketlerde azlık gözlenebilir.Bu yüzden bebeğin hareketlerinin azalması önemlidir.

 -Gebelikte ateş genelde enfeksiyon göstergesidir.Bu enfeksiyon bebek zarları ,böbrek,safrakesesi, akciğerlerde de olabilir. Bu yüzden hamilelikte ateş önemlidir.

-Gebelikte tansiyonun  yükselmesi

-Gebelikte aşırı iştah, doymama

-Gebelikte bayılma, gebelikte tansiyon düşmesi

-Gebelikte görmede bozulma

-Gebelikte şiddetli baş ağrısı

-İnatçı kusmalar

-İdrar sorunları

-Gebelikte ellerde şişme,  gebelikte yüzde şişme ve özellikle bunların çabuk gelişmesi önemlidir.Hamilelikte yüzde olan şişme gebelik tansiyonları, böbreklerinizle ilgili sorunların habercisi olabilir.Hamilelikte ellerde şişme herzaman önemli olmayabilir.

Adet düzensizlikleri olursa ;

Her hanımın adet döneminde normal kabul edilebilecek aksaklıklar olabilir.Yılda 1-2 kez düzensizlik normal kabul edilebilir.Fakat:

-Adetler 9 yaşından önce başlamışsa ( puberte prekoks )

-16 yaşına kadar vücut gelişimi olmuş, hiç adet görülmemisi varsa ( primer amenore )

-14 yaşına kadar vücut gelişiminin başlamaması ve meme gelişimi başlamaması varsa ( puberte tarda )

-Adetin ilk gününden diğer adetin ilk gününe kadar geçen süre  21 günden daha az yani sık adet görme varsa ( polimenore ), 35                günden daha uzunsa, geç adet görme varsa( oligomenore ),

-Adet kanamaları 8 günden uzun ( menoraji ) 2 günden kısa sürüyorsa ( hipomenore ),

-İki adet arasında az veya çok adet kanaması devam ediyorsa ( metroraji ),

-Aşırı miktarda adet kanamaları  oluyorsa ( hipermenore ),

-Adet öncesi aşırı gerginlikler ve stres oluyorsa

-Aşırı adet ağrıları oluyorsa ( dismenore ) doktora başvurulmalıdır.

Akıntılar ;

Her hanımda normal kabul edilebilen akıntılar vardır.İki adet arasında ve adete yakın bir dönemde bu  doğal vajinal akıntılarda artış olabilir.Renksiz ,kokusuz,yumurta akı kıvamındaki akıntılar normaldir.

 Renkli akıntılar ,kötü kokulu akıntılar , kaşıntı , kanamalı vajinal akıntılar oluyorsa önemlidir.Akıntıların zamanında tedavi edilmemesi ilerleyici rahim ağzı ve rahim enfeksiyonlarına neden olabilir.

Karın ve kasık bölgesinin ağrıları ;

Enfeksiyonlar, kistler, yolunda gitmeyen gebelikler ,tümöral yapılar ve iç genital organlara dair değişimler kasık ağrısı nedeni olabilir.Bu sorunlar eğer karın içindeki organları da ilgilendiriyorsa karın ağrısı nedenleri arasında değerlendirilir.

Kıllanmadaki artışlar ;

Kıllanmanızdaki fazlalıklar daha çok ailesel ya da kıl köklerinin aşırı hassasiyetinden kaynaklanır.Yine de bu fikre varmadan önce yeterince araştırma yapılmalıdır.Yaptırmayı planladığınız epilasyon öncesinde yapılması gereken hormonal testler için muhakkak muayene olmalısınız.  

Meme şikayetleri;

Memedeki  şekil bozuklukları, memedeki asimetrilermeme ucu akıntıları, meme ucu çekilmelerimemede kitle hissi,ciltteki değişiklikler, memeden süt gelmesi gibi sorunlar önemli olabilir.Özellikle her adet sonrası memelerinizi muayene etmeniz yararlı olur.

Adet ağrıları ;

Her hanımda az miktarda adet ağrısı olabilir.Bu ağrı sizi gündelik hayattan alıkoyuyor, performansınızı etkiliyorsa doktora başvurma zamanı gelmiştir.

Myomlar ;

Myomların büyümesini takip etmek için eğer daha erken zamanlarda takibe çağrılmamışsanız 6 ay ile 1 yıl sıklığında kontrol ettirmenizde fayda olur.

Gebelik istekleri;

Gebelik öncesindeki 3 aylık dönemde bazı hastalıklarınızın olup olmadığının tespiti ve bazı vitaminlerin başlanması açısından yararlı olur.

Gebe kalamama ;

Bir yıllık süre sonunda gebe kalamama veya herhangi bir nedenden erken gebe kalmak istiyorsanız bizlere başvurmanızda fayda vardır.

Ailesel kanser öykülerinin olması ; 

Özellikle yumurtalık, rahim, meme, kalın barsak kanserlerinin ailede sık görülmesi önemlidir ve yılda 1 kere kontrol gerektirir. 

Aile planlaması ihtiyacı ;

Ailenizi tamamladığınıza inanıyorsanız uygun ve güvenli bir korunma yöntemi  bulmak için başvurmalısınız.

Genital siğil ve herpes geçmişinizin olması ;

Bu enfeksiyonların olması dış genital bölge,vajen ve rahim ağzının şikayet olmasa da zaman zaman kontrolünü gerektirir.

DOKTORUNUZA SORUN

"Doktorunuza Sorun" formumuz yardımıyla Op. Dr. Güray Ünlü'ye rahatlıkla ulaştırabilirsiniz.