Kadın Doğum Uzmanı - Op. Dr Güray Ünlü
OP. DR. GÜRAY ÜNLÜ

Kızlık Zarı

Kızlık zarı dikimi nasıl olur ?


 

Kızlık zarı dikimi nasıl olur ?

Kızlık zarı kendiliğinden iyileşen ve kendini onaran bir yapı değildir.Yani kızlık zarı bozulması olduktan sonra geriye dönüş yoktur.Kızlığın  bozulması ile ilgili yaşanabilecek pişmanlık ve üzüntüler sizi psikolojik olarak etkileyebilir.Bu konu etik ve sosyal tartışmaları beraberinde getirebilir.Bu konuyu tartışırken zarın cinsel ilişki dışında kazara yırtıldığı kızları da düşünmek gerekir.Geçici kızlık zarı tamiri ve kalıcı kızlık zarı tamiri yapılmaktadır.Her ikisi için de lokal anestezi veya genel anestezi tercih edilebilir.

 

 

Geçici kızlık zarı dikilmesi yapılabilir. Geçici kızlık zarı dikimi nde  2-3 gün içinde ilişki olacaksa kanama olmaktadır. Bu yöntem başka bir kadındoğumcu tarafından her zaman anlaşılmayabilir.

 

 

 

 

 

Ama kalıcı kızlık zarı dikiminde zar yıllarca dikilmiş halini korur yeni bir ilişkiye kadar açılma olmaz.Kalıcı yöntemde zar istenildiği vakit dikilebilir, ama bu işlem başka bir kadın doğumcu tarafından kolaylıkla anlaşılabilir.

 

 

 

 


Kızlık zarı tamirinden sonra nelere dikkat edilmeli ?

Kızlık zarı dikimi süresi genelde 15 dakika civarındadır.Sonrasında duruma göre kontrol önerilir. Kabızlık durumuna dikkat edilmelidir.Bacakların aşırı açılması , çömelme hareketlerini yapmamak gerekmektedir.Birkaç gün antiseptik bir sıvıyla ve pamukla nazikçe pansuman yapılabilir.

DOKTORUNUZA SORUN

"Doktorunuza Sorun" formumuz yardımıyla Op. Dr. Güray Ünlü'ye rahatlıkla ulaştırabilirsiniz.