Kadın Doğum Uzmanı - Op. Dr Güray Ünlü
OP. DR. GÜRAY ÜNLÜ

Korunma Yöntemleri

Kol İçi İmplantlar


İmplanon - Nexplanon

İmplanonun ( Nexplanonun ) koruma süresi yaklaşık 5 yıldır.40x2 mm boyutlarında tek çubuk halindedir.İlk 3 yıllık kullanımda kol içi implant ile  gebelik riski çok düşüktür. Bazı yan etkilerden dolayı yönteme devam  etme oranı % 60 lardadır.

Kol içi implant etki mekanızması nedir?

İmplanonun etkisi  çeşitli yollarla olur.Ovülasyonun baskılanması, tüp hareketlerinin azalması,  rahim iç duvarının  incelmesi, servikal mukusun kalınlaşması  ile koruma sağlar.

LH ve FSH hormonlarındaki artışları azaltır.Östrojen seviyesi ilk etapda düşer  fakat zamanla tekrar artış gösterir.

İmplanonun iyi yanları nelerdir ?

Etkili ve kullanımı kolay bir yöntemdir.Cinsel ilişki ve adet gününden bağımsız olarak kullanılabilir.Emziren ve sigara içenlerde kullanımı güvenlidir.Kol içi implant çıkarıldıktan sonra doğurganlık üç ay içinde geri döner.

Son derece ekilidir (beş yıllık sürede yıllık ortalama gebelik hızı %1’den azdır), hemen etkilidir, kullanımı kolaydır, 5 yıl süreyle korunma sağlar. Kullanışlıdır; günlük aktivitelere, cinsel isteğe ve ilişkiye engel değildir. Geri dönüşümlüdür, rahattır, yan etkileri azdır, emzirmeyi etkilemez.

İmplanonun kötü yanları nelerdir ?

Uygulama ve çıkarılması , küçük de olsa bir müdahaleyi gerektirir. Eğitilmiş personel gerektiren küçük bir cerrahi işlemle yerleştirilir ve çıkarılır. Dolayısıyla her küçük cerrahi girişimin ortak risklerini taşır (enfeksiyon, kanama, hematom). Derinin altında farkedilebilir.  Kol içi implant adet düzensizliği  yapabilir. Adetler  arasında kanama, lekelenme, uzamış kanama, adetin uzun süre olmaması  şeklinde kanama sorunları olabilir. Nadiren başağrısı, kilo alımı , depresyon gibi etkiler yapabilir.İmplanonun yan etkileri arasında meme ağrıları da olabilir.Cinsel yolla geçen hastalıklara karşı koruyucu özelliği yoktur.Memelerde hassasiyet olabilir.Kilolu hastalarda üç yılın sonunda etkinliği azalabilir.

Kol içi implant hangi durumlarda kullanılmaz ?

Kullanım anında venöz tromboemboli varsa kullanılmamalıdır.Progesteron duyarlı tümörlerin varlığı durumunda kullanılmamalıdır.Nedeni anlaşılamamış  vajinal kanamalarda implant takılmamalıdır.

Kol içi implant kimlerde kullanılmamalı ?

Kol içi implantın kullanılmaması gereken durumlar vardır. Gebeler, nedeni belirlenmemiş vajinal kanaması olanlar, meme kanseri ya da kuşkusu olanlar, aktif tromboembolik hastalığı olanlar, sarılık, aktif karaciğer hastalığı olanlar, epilepsi ve tüberküloz ilaçları kullananlar, depresyon, hipertansiyon olanlarda kullanılmamalıdır .

Kol içi implant nasıl takılır ?

Üst kolun iç kısmına, derinin hemen altına lokal anestezi kullanılarak yerleştirilir.Takılması çok kolay bir işlemdir. İmplanonun özel bir uygulama aleti  vardır. Anestezi ile yapıldığı için herhangi bir ağrı hissetmezsiniz.

Kol içi implant çıkarılması nasıl olur ?

İmplanon çıkarılırken bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Yaklaşık 0,5 cm lik bir kesi yapılır.İmplanonun yeri hissedilerek kol içi implant bulunur ve çıkarılır.

DOKTORUNUZA SORUN

"Doktorunuza Sorun" formumuz yardımıyla Op. Dr. Güray Ünlü'ye rahatlıkla ulaştırabilirsiniz.