Kadın Doğum Uzmanı - Op. Dr Güray Ünlü
OP. DR. GÜRAY ÜNLÜ

Jinekoloji

Pelvik Enfeksiyonlar


Pelvik Enfeksiyonlar

Pelvik enfeksiyon nedir ?         ( PID )

İç genital organ enfeksiyonu dur (üst  genital  yol  enfeksiyonu ). Kadın  genital yollarının  yapısı  enfeksiyonlara  eğilimi arttırır. Vaginanın asitliği ve rahim ağzındaki tıkaç enfeksiyon kontrolünde önemlidir. Endometrit,  salpenjit,  peritonit  ve tuboovarian abse  gibi olayın boyutlarını ifade eden tipleri vardır. 

 

Hangi durumlar pelvik enfeksiyonu arttırır ?

Genital yol enfeksiyonlarıkronik vajınal enfeksiyonlar, çok eşlilik , rahim içi araç kullanımı,rahim ağzı yaraları, geçirilmiş eski genital yol enfeksiyonları, savunma sistemi bozuklukları  arttırabilir. Sık cinsel  ilişki, spiral kullanımı,vajinal akıntılar, genital hijyene dikkat edilmemesi enfeksiyonlar açısından risk faktörü oluşturur.

Hangi durumlarda pelvik enfeksiyon az olur? 

Prezervatif kullanımı, doğum kontrol hapı kullanımı, enfeksiyonla zaman geçmeden mücadele, tek eşlilik durumunda enfeksiyon riski azalır.

Pelvik enfeksiyon belirtileri nelerdir? 

Hasta alt karın bölgesinde şişlik,  vajınal akıntı,  ateş-titreme,  düzensiz kanamalar,  idrar yollarından şikayetler,  ilişkide ağrı,  muayenede pelvik hassasiyet şikayetleriyle gelebilir.

 Pelvik enfeksiyon nasıl teşhis edilir ?

Teşhisde hastanın hikayesi,muayene bulguları,  vaginal kültür,bazı kan testleri yardımcıdır. 

Pelvik enfeksiyonda tedavi

Pelvik enfeksiyonda antibiyotik tedavisi 14 güne varan sürelerde yapılır.Bizlerin altın standart şeklinde nitelendirdiğimiz ilaç protokolleri vardır.Gerekli olursa kültür alınabilir.Pelvik enfeksiyonda hastaneye yatış gerekebilir.

Pelvik enfeksiyon neden sık tekrarlar?

Pelvik enfeksiyonlarda tekrarlama olasılığı fazladır.Bunun nedeni eşte enfeksiyonun devam etmesi, akıntıların tedavisinin gecikmesi, enfeksiyon geçirmiş dokunun daha kolay yeniden enfekte olması , olası doğumsal yırtıklar ve dolayısıyla sık vajinal enfeksiyon sayılabilir.

Pelvik enfeksiyon geçirenlerde ne olur? 

                 

Pelvik enfeksiyonlar bazı istenmeyen sonuçlara yol açabilirler. Apseler ( tuboovarian apseler ), tüplerde iltihaplı şişmeler ( pyosalpenks , hidrosalpenks ),  karın zarı iltihapları  peritonitler , tüplerde yapışmalar (pelvik adezyonlar) ve sonuçta kısırlık olabilir.Enfeksiyonun tedavisinden sonra bir süre ya da sürekli olarak ağrılar kalabilir (kronik PID).Çünkü yaşanan her enfeksiyon yeni yapışıklıklar demektir.Yaşanan her enfeksiyondan sonra bir diğer enfeksiyon atağı hasta zeminde daha kolay gelişir.

DOKTORUNUZA SORUN

"Doktorunuza Sorun" formumuz yardımıyla Op. Dr. Güray Ünlü'ye rahatlıkla ulaştırabilirsiniz.