Kadın Doğum Uzmanı - Op. Dr Güray Ünlü
OP. DR. GÜRAY ÜNLÜ

Doğum

Sezeryan


Sezeryan nedenleri nelerdir ? 

-Geçirilmiş sezeryan öyküsü,

-Bebekte stress gelişmesi,

-Kemik çatının darlıkları,

-İri bebek ,

-Yeterli açıklık ve inişin olmaması,

-İkiz gebelikte ilk bebekte makat geliş,

-Ayak geliş,yan,el ve omuz geliş,

-Kordon sarkmaları,

-Plasentanın erken ayrılması,

-Plasentanın önde olması,

-Ağrıların verilen suni sancılara rağmen başlamaması,

-Tedavi sonucu oluşan bebeklerde sezeryan yapmak isteyebiliriz.

Sezeryan hakkında yanlış bilinenler

Sezeryanın kadını bir anlamda sakatlayacağı gibi bir anlayış ne yazıkki toplumumuzda vardır fakat bu düşünce yanlıştır.İyi yapılmış bir sezeryanda ileriki yıllarda doğurganlıkta ciddi bir değişiklik olmaz.3 kez sezeryana izin verilir.Artık daha uzun sürede emilen dikişler kullandığımız için rahim çok güzel iyileşmekte.Tabiî ki önermiyorum ama ülkemizde 6-7  kez sezeryanla  doğum yapan kadın olduğunu biliyorum.İyi bir cerrahiyle pekçok sorunun üstesinden gelinir.

Sezeryan sonrası ağrıların kalması ancak yapışıklıklar çok olursa gelişir.Bu tür yapışıklıklar da yine iyi cerrahiyle azaltılabilir.

Sezeryanda kullanılan anestezi türleri nelerdir ? 

Genel ve spinal anestezi ile yapıyoruz.

Spinal anestezinin yaygınlaşmasından sonra hastalarımız daha da rahatladı.

-Artık daha çabuk ayağa kalkıyorlar,

-Gazları daha az oluyor,

-Ameliyat sonrası ağrılar daha az oluyor,

-Genel anesteziden uyanırken görülen bulantı kusmalar  olmuyor,

-Ameliyat sonrası kas ağrıları daha az oluyor,

-Doğum esnasında bebeğinizin sesini duyuyor ve iletişime daha çabuk geçiyorsunuz.

Sezeryan öncesi hazırlık 

Sezeryan öncesinde açlık süresi en az 6-8 saat olmalıdır. Ama tabii ki acilen aldığımız durumlarda bazen tok oluyorsunuz, bunun için de bazı önlemlerimiz oluyor. Tok olduğunuzda genel anestezi yerine spinal anesteziyi tercih ediyoruz.

Doğum ağrısının nasıl olduğunu doktorunuzdan öğrenmeniz ve ağrının hafifçe başladığı zamanlarda  hafif yiyecekler yemeniz iyi olur.

Spinal anestezi vereceksek sezeryan öncesinde bir miktar serum veriyoruz.

Sezeryan doğum nasıl oluyor ?

Ameliyatlarımız yaklaşık 15-20 dakika sürüyor, zaten yaklaşık  1 dakikada bebeğimizi çıkarıyorum.Hele bir de spinal ile anestezi yapmışsak yaklaşık 40 dakika sonra yatağınıza gülerek varıyorsunuz.

Sezeryandan Sonra

Genelde 1 gün sonra taburcu ediyorum.Ama eğer anne hastanede yatmak isterse, evi şehir dışındaysa, bebek bakımını yapamayacaksa, bebek iyi emmiyorsa, tansiyon ve şeker gibi genel hastalıkları varsa  birkaç gün daha yatırabiliyoruz.

Sezeryan dikişleri

Cilt dikişlerimiz estetik atılıyor.Sezeryan kesisi teorik olarak 24 saat sonra epitelizasyon yani cildin üst tabakasını örme işlemini tamamlar.Yani artık mikroplardan korunur hale gelir.Dolayısıyla ameliyat sonrası en fazla 2-3 gün sezeryan kesisine  pansuman  yeterlidir. 

Fakat eğer kiloluysanız ve cildiniz ameliyat bölgesinde katlanma yapıyorsa biraz daha dikkat etmeniz gerekir.Yine eğer diabetikseniz, savunma sisteminizi bozan hastalıklarınız varsa biraz daha uzun süre sezeryan dikişine pansuman yapmanız gerekir.Cildin katlanması durumunda, dikişin üzerine teri Sezeyan dikişiniz genelde emilen dikişlerle olur.Eğer aldırmanız gereken dikişiniz varsa  7.günde aldırabilirsiniz.

Sezeryan sonrası kullanılacak ilaçlar

Sezeryan sonrası reçeteniz muhakkak olur.Bu reçetede ağrı kesiciler, demir ilaçları bazen antibiyotik bulunur.Bu ilaçları kullanmaktan çekinmemelisiniz.Verilecek ilaçlar süte az geçen veya geçmeyen ,süte geçse bile bebeğe zarar vermeyen ilaçlar olacaktır.Özellikle ağrı kesicinizi önerilen dozda almanız gerekir.Ağrınız oldukça ayağa kalkmanız ve gündelik hayata katılmanız gecikecektir.Eğer ağrınız çok olursa sütünüz de etkilenecektir.

Sezeryan sonrası hayat 

Doğum sonrası genelde ertesi gün taburculuğa hazır olursunuz.

Artık sorumlulukları yoğun bir anne olarak yeni  hayatınıza başlıyorsunuz.Doğuma bağlı yorgunluk ve halsizliklerinizin yanında bebeğe ait sorumluluklarınız da var.Uykusuz geceler sizi bekliyor.Fakat bu süreç giderek keyfi artacak bir süreç olacak.Bebeğinizle beraber siz de büyüyecek ve olgunlaşacaksınız.

Evinizde sizi ve bebeği bekleyen yakınlarınız  bolca olacak.Bu ziyaretler esnasında fazla yorulmamanız iyi olur.Bebek uyuduğunda siz de uyuyun.Uyku en güzel süt getirici yoldur.Sezeryanla doğum sonrası, çocuk bakımından anlayan bir hanımın ilk haftalarda size yardımcı olması  iyi olacaktır.

Sezeryan sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Sezeryan sonrası ateş, sezeryan sonrası yoğun kanamalar,sezeryan dikişinde  şişme ve akıntılar, göğüs ağrıları, nefes darlıkları, aşırı halsizlik ve yorgunluklar, aşırı ve giderek artan ağrılarınızın olması, gaz ve dışkı çıkarmada güçlükleriniz varsa, bulantı ve kusmalarınız varsa ameliyatınızı gerçekleştiren doktorunuzla görüşmelisiniz.

Sezeryandan 5-6 gün sonra genel kontrolünüz iyi olur.Bu kontrolünüzde bebeğimizi de getirirseniz bebekle ilgili sarılık,emme problemleri gibi konuları da konuşabiliriz.

2 ay ağır yük kaldırmamanız gerekir.Evinizde de sık sık ayağa kalkarak hareket edin. Aktif karın egzersizlerine 6. Ayda başlayabilirsiniz.

Emzirmede meme ucu bakımı

Meme ucu bakımınız önemlidir.Memenizi kaynamış soğumuş suya batırılmış gazlı bez veya temiz pamukla sildikten sonra önerilen kreminizi sürün.Krem günde en az 3-4 kere sürülmelidir.Kremlerin çoğunda bebek emmeden önce kremi silmek gerekir.Son yıllarda silmeye gerek duymadan kullanılacak kremler de mevcut.Meme ucu çatlamalarından korunmak için geçici olarak silikon meme başlıkları kullanabilirsiniz.Doğumdan 1 ay öncesinde meme ucu çatlamasına karşı kremler kullanabilirsiniz.

Sezeryan sonrası korse giyimi 

Yaklaşık 10 gün sonra uygun sıkı bir korse giymeye başlayabilirsiniz.Özel medikal bir korse olmasına gerek yoktur, içgiyim mağazalarından alacağınız bir korse de işi görür.Böylece göbek bölgenizde daha çabuk bir toparlanma olur.

Sezeryandan sonra gebelikten korunma

40 gün dolduktan sonra gebelikten korunmalısınız.Süt koruması denen durum 36-40 gün kadar sürer.Lohusalık denilen 40 günlük süreyi bitirdikten sonra uygun bir korunma yöntemini muhakkak bulmalıyız.Öncelikli olarak spiral ve  sadece progesteron içeren doğum kontrol yöntemleri uygun olacaktır.

DİPNOT: Doğum gibi özel ve güzel bir anda en önemlisi, iyi anılarla sizi evinize uğurlamamızdır.Sezeryan ya da normal doğum;  size hangisi uygunsa bunun uygulanması gerekli.Hekiminiz güvendiğiniz bir hekimse doğum şekliyle ilgili ısrarda bulunmamanız iyi olur.O size gerekli en iyi yolu önerecektir.

En önemlisi bebeğinize sağlıcakla sarılmanızdır…

DOKTORUNUZA SORUN

"Doktorunuza Sorun" formumuz yardımıyla Op. Dr. Güray Ünlü'ye rahatlıkla ulaştırabilirsiniz.