Kadın Doğum Uzmanı - Op. Dr Güray Ünlü
OP. DR. GÜRAY ÜNLÜ

Jinekoloji

Smear Alınması


Smear Alınması

Smear nedir ?

Günümüzde kullanılan en sık tarama metodudur.Bir tarama testidir. Serviksden elde edilen hücreler sitolojik olarak incelenmektedir. İlk olarak 1940‘ larda George  Papanicolaou  tarafından kullanılmıştır.  Servikal  sitolojinin  yaygın  olarak  kullanıldığı  ülkelerde serviks kanseri görülme sıklığı önemli derecede  azalmıştır.

Smear alınırken acır mı?

Smear alınması esnasında spekulum eğer yeterince nazik takıldıysa herhangi bir ağrı duymuyorsunuz.Rahim ağzı diye nitelendirilen serviksden küçük fırçalar yardımıyla dökülen hücreleri alıyoruz.Sonrasında hafif lekelenme tarzında kanama olabiliyor ama bu da en fazla 1-2 gün sürüyor.

Smear alınma şartları 

İki gün cinsel ilişki yaşamadan gelmeniz ideal olanı. Ayrıca yoğun enfeksiyon varsa bunun tedavisi sonrası alınması , daha iyi sonuç verebilir.Kanamanızın  olmadığı bir anda  almayı tercih ederiz.Fakat bazı hastalıklarda da kanama hep devam ettiği için beklemek bazen gereksiz olur.Vajinal ilaçlar bittikten 1 hafta sonra alınmalıdır .Vajinal muayene ve transvajinal ultrason yapılacaksa muayeneden önce alınmalıdır.Vajinal duş uygulaması yapılmadan gidilmelidir.

Sıvı bazlı sitoloji ler de duyarlılık daha iyidir.Bu yöntemi kullandığımız için, eğer zorunluysak her durumda smear alabiliriz. 

Alınan örnek daha sonra patolojiye  gönderiliyor ve sonuç  yaklaşık 3 günlük süre sonunda çıkıyor.

Smear alınma sıklığı ne olmalı ?

Servikal smear alınması 21 yaşından önce, ilk cinsel ilişkiden itibaren 3 yıl içinde başlanmalı. Konvansiyonel smear her  yıl alınabilir.  Sıvı  bazlı  smear  ise  2  yılda  bir alınmalıdır.  30 yaşından  itibaren  risk  faktörü  olmayanlarda  ardışık  3  normal smear sonrası 2-3 yıllık aralarla alınabilir. 

70 yaş sonrası son verilebilir. 

 

 

 

 


DOKTORUNUZA SORUN

"Doktorunuza Sorun" formumuz yardımıyla Op. Dr. Güray Ünlü'ye rahatlıkla ulaştırabilirsiniz.