Kadın Doğum Uzmanı - Op. Dr Güray Ünlü
OP. DR. GÜRAY ÜNLÜ

Jinekoloji

Vajinal Akıntılar


Vajinal Akıntılar

Vajinitler genelde vaginal kaşıntı, kokulu akıntı ve yanma ile karekterizedir. Vajen asit yapısının azaldığı  durumlar da (diabet,  gebelik,  koit,  adet  zamanı)  enfeksiyona  eğilim  artar. Trikomonas  vajiniti kandida vajiniti, bakteriyel vajinit en sık görülen vajinit nedenlerindendir.Akıntının tipine bakarak enfeksiyonun çeşidine karar vermek çoğunlukla mümkündür.

Tedavi edilmezlerse pelvik enfeksiyonlar a zemin hazırlarlar.

Vajinal Mantar Enfeksiyonları

Kadınların % 75 i hayatlarında en az bir kez enfeksiyon geçirirler.Bu hastaların  % 40 ı yılda birden fazla ,% 5 i de tekrarlayan ataklar tarzında geçirirler.

Tedavi edilemeyen vajinal kandida enfeksiyonları psikolojık bozuklukları tetikleyerek cinsel işlev bozuklukları na , eşler arasında uyumsuzluklara, yaşam kalitesine zarar verir. 

Hasta vajınal yanma ve vajinal kaşıntı şikayetleriyle gelir.Cinsel ilişkiden sonra yanma hissinde artış olur.Dış dudaklar şiş ve ağrılı olabilir.Mantar vajinitleri nde beyaz,  kremimsi  bazen peynir kıvamında akıntı olur.Genelde ekşi kokuludur, fakat yoğun akıntı bazen ikincil olarak enfekte olur ve bu sefer kötü koku olabilir.Cinsel ilişkide kanama , dudaklarda küçük çatlamalar olabilir.Cinsel ilişkide akıntı gelmesi olabilir.Cinsel ilişkide beyaz akıntı gelmesi çoğunlukla mantar enfeksiyonuna bağlıdır.Anüsde kaşıntı ve kızarıklık yapabilir.

Mantar vajinitinde tek doz tedavi veya uzun süreli tedaviler,kremler ve bazen baskılayıcı tedaviler kullanılır.

DOKTORUNUZA SORUN

"Doktorunuza Sorun" formumuz yardımıyla Op. Dr. Güray Ünlü'ye rahatlıkla ulaştırabilirsiniz.