ADET KANAMALARI

Bu konuda toplam 1 içerik bulundu.

ADET KANAMALARI

Adet kanamasının süresi genelde 4-6 gün sürer.
2-8 günlük  adet kanaması normal kabul edilir.
Adet miktarı olarak 20-80 cc  normaldir.
Adet dönemi  ( regl dönemi ) boyunca 2- 10 pet normal kabul edilir.
Her gün 0,4-1 mg ve yılda 150-400 mg demire eşdeğer kan kaybı olur.
Diyet yoluyla emilen demir miktarı çok az olduğundan  kaybedilen kan miktarı fazlaysa  kansızlık yapan nedenler den olabilir.
Geçmişte normalken sonradan adet miktarının artması da araştırma nedenidir. Adet miktarını azaltmak için çeşitli ilaçlar verilebilir. Adet miktarı neden azalır araştırmak gerekebilir.Adetin erken gelmesi , adetin lekelenme olarak gelmesi , adet miktarının çoğalması, adet kanamasının parça şeklinde gelmesi , adet kanamasının uzaması bizler için araştırma nedeni oluşturur.
Adet kanaması gecikmesinin çeşitli nedenleri vardır. Adet gecikmesi durumunda bizler öncelikli olarak gebelik düşünürüz. Ama gebelik yoksa  adet gecikmesi yapan hormonal nedenler de vardır.Stres de etken olabilir. Bu durumda adet söktürücü hap ve adet söktürücü iğneler kullanabiliyoruz. Adet söktürücü ilaçlar ı gerekli kontrolleri yaptırmadan almamak gerekir.
Adet geciktirici tedaviler de bazen istenebiliyor sizler tarafından. Evlilik , balayı, yolculuk, hacca gitme gibi nedenlerden dolayı. Bu durumda da adet gününün yakınlığına göre çeşitli tedaviler veriyoruz. Adet geciktirici haplar genelde progesteron tarzında ilaçlar oluyor.Ama bazen adet geciktirmek için doğum kontrol hapları da kullanıyoruz.
DİPNOT: Eğer kanamalarınız fazlaysa bir süre sonra kansız kalma ya başlarsınız.Bu kansızlık da yavaş başlayan ve sinsice ilerleyen bir durum olur.Giderek daha güçsüz,keyifsiz,bakımsız,ailenizle ve işinizle daha az ilgilenebilen bir hanım olursunuz.Yani gündelik hayatınızı kansızlık bir hayli etkiler.Bu konuyu önemseyin…
100% PRIVACY
PRIVACY NOTICE
 
Your reason for applying to our Antalya clinic and your personal information will be kept completely confidential within the scope of your legal rights (T.R. Ministry of Health Patient Rights Regulation R.G. 01.08.1998, 23420).
No information about your personal information, illness and treatment is given to other people.