ANTALYA JİNEKOLOJİK MUAYENE

Bu konuda toplam 1 içerik bulundu.

JİNEKOLOJİK MUAYENE

JİNEKOLOJİK MUAYENE, ANTALYA JİNEKOLOJİK MUAYENE, JİNEKOLOG

Yaş,  ilk  adet  tarihi,  son  adet  tarihi,  evlenme  yaşı,  adet  düzeni,  akıntılar ,idrar problemleri,  ağrı tipi, cinsel  ilişkideki problemler, son smear tarihi ,korunma şekli, kullanılan ilaçlar, doğum sayısı, doğum şekli, doğum tarihleri, düşük yapma sayısı , düşük yapılan hafta , düşük  yapılan zaman, kısa hikaye,  geçirdiği ameliyatlar  ve tarihleri, infertilite  hikayesinde  eşinin  özellikleri, eşinin geçirdiği ameliyatlar ve hastalıkları genelde içerir.
Kanama problemlerinizi ve miktarını sorabiliriz.Kanamanın miktarını değerlendirmek kimi zaman zor olabilir.Bunun için kullanılabilecek kanama çizelgeleri vardır. 
JİNEKOLOJİK  MUAYENE  NASIL  YAPILIR:   
Genelde  mesanenizin  boş  olmasını isteriz. Eğer idrar kaçırma ile ilgili muayene yapacaksak mesanenizin dolu olması gerekebilir.Vajinal muayene için jinekolojik  masaya  jinekolojik pozisyonda hazırlanırsınız .Öncelikli olarak dış dudaklarda şekil bozukluğu,  genital siğiller,diğer lezyonlar olup olmadığına bakılır.Kızlık zarı da bu esnada değerlendirilir.Biraz ıkındırılarak vajen ve dışkı kanalında sarkma olup olmadığı değerlendirilir.Spekulum denilen aletlerle nazikçe  vajene girilerek rahim ağzı değerlendirilir.Bu esnada vajinal akıntının tipi,rahim ağzının rengi, servikal erozyonlar ( rahim ağzı yaraları ), siğiller, servikal polipler değerlendirilir.Bu esnada smear alınması uygundur. Ardından vajene yine nazikçe girilerek rahimin boyutları, rahim hareketlerine duyulan hassasiyet, rahim ağzı ve rahimin kıvam, pozisyon, anatomisi , yumurtalık ve tüp bölgesi, diğer komşu yapılar incelenir.İdrar kaçırma varsa mesanenin dolu olması işimize yarar.Ikınma veya öksürme gibi bir manevrayla idrar kaçırmanın olup olmadığı değerlendirilir.
 
 
 
100% PRIVACY
PRIVACY NOTICE
 
Your reason for applying to our Antalya clinic and your personal information will be kept completely confidential within the scope of your legal rights (T.R. Ministry of Health Patient Rights Regulation R.G. 01.08.1998, 23420).
No information about your personal information, illness and treatment is given to other people.