ÇOCUK TACİZİ

Bu konuda toplam 1 içerik bulundu.

PEDOFİLİ

Geçen yıl gittiğim ‘ÇOCUK İSTİSMARINDA FARKINDALIK’ konulu panelden çok çarpıcı bilgiler:

Cinsel istismarda %75 TANIDIK VE AKRABA Kurbanların %34 ü 12 yaşından küçük, %27 ENSEST Gazi Üniversitesinden bir çalışmada istismarcıların TAMAMI ERKEK, AKRAN İSTİSMARI % 33, ÖZ BABA %15, ERKEK AKRABA %7 Adalet Bakanlığının 2014 verisi: 40.000 ‘çocuğa cinsel taciz’ davası mevcut. Mahkumiyet kararı ise 14.000 İstismarda bulunacak kişi genelde KENDİSİNİN CİNSEL İSTİSMARA UĞRADIĞI YAŞTAKİ ÇOCUĞU SEÇMEKTE.

İstismarcıların pek çoğu da ÇOCUKLARLA İÇLİ DIŞLI OLABİLECEĞİ BİR MESLEĞE , belki de çok küçük yaşlardan itibaren KENDİLİĞİNDEN yönlenmekte…

İstismara uğrayan çocukların üçte biri erken evrede bulgu vermiyor. Çocuk kendini SUÇLU, SORUMLU hissedebilir, tacizi NORMAL ALGILAMAYA BAŞLAYABİLİR, SEVGİ VE İLGİ olarak görebilir. İstismara uğrayan çocuk MUTSUZDUR, davranışları UÇARIDIR, ÇOK TİTİZ ya da ÇOK DAĞINIK, yabancılara karşı ÇOK YAKIN, ÇOK KORKAK, ÇOK UTANGAÇ, ÇOK USLU ya da ÇOK KIŞKIRTICI davranabilirler. Erkek çocuklarda en sık görülen davranış SALDIRGANLK, kızlarda AŞAĞILIK DUYGUSU VE KENDİNE ZARAR VERMEDİR.

OKUL ÖNCESİ GRUPTA;

  • -sık ve devamlı cinsel oyun,
  • -cinsel olarak baştan çıkarıcı davranışlar sergileme,
  • -yaşıyla uyumsuz cinsel aktivite,
  • -kontrolsüz mastürbasyon,
  • -resim çizimlerinde tacizi belirtme,
  • -kalabalık ortamda mastürbasyon gibi uygunsuz cinsel davranışlar gözlenebilir.

Bu çocuklar yetişkin olduklarında ya çocuklara cinsel istismar uygulamakta ya da para kazanmak için cinselliklerini kullanmakta. İstismar her türü duygusal ve davranışsal gelişimi etkilemekte ve hatta kuşaktan kuşağa aktarım sağlamakta. Pedofili, ensest haberlerinin toplumda ve medyada hep üstü örtülmeye, örtülemeyecek boyutta olduğunda ise çeşitli nedenlerle normalleştirilmeye çalışılabilir. Cinsel istismar sonrası; tabu olarak karşılama, korku, damgalanma endişesi, suçluyu koruma, eylemin niteliğini anlamama, utanç, suçlanma, istismarcıya bağımlı olma (son yıllarda tarif edilen Stockholm Sendromu ) gibi davranışlar gözlenebilir.

100% PRIVACY
PRIVACY NOTICE
 
Your reason for applying to our Antalya clinic and your personal information will be kept completely confidential within the scope of your legal rights (T.R. Ministry of Health Patient Rights Regulation R.G. 01.08.1998, 23420).
No information about your personal information, illness and treatment is given to other people.