disparoni

Bu konuda toplam 1 içerik bulundu.

VAJİNİSMUS

VAJİNİSMUS

 

Vajinismusu olan kadınlar, vajinaya giriş ve buna bağlı ağrıdan korkarlar. Jinekolojik muayeneler gibi durumlarda da yüksek düzeyde duygusal stres sergilerler .

 

Vajinismusda cinsel ilişkiden kaçınmanın altında yatan temel nedenin ağrı korkusu olduğu düşünülür. Vajinismusu olan kadınların % 75-90’ ı içe girme sırasında ciddi ağrı korkusu bildirmektedir . 

 

Vajinismustan muzdarip kadınlar, bir başka fobisi olan kadınlarla bir takım ortak özellikler taşırlar. Fobisi olan bireyler, korkulan nesne veya durumla karşılaştığında endişe, korku veya panik hissi yaşayacaklardır.İlişki varlığı ve hazırlığıyla,   diğer fobik uyaranlarla karşılaşma anında olduğu gibi ‘aşırı veya makul olmayan belirgin ve kalıcı korku’ gösterirler. Sonuç olarak, korku yaratan durumla doğrudan temastan kaçınma eğilimindedirler. 

 

 

Vajinal içe girişte şiddetli ağrı tanımlayan disparoni hastaları ise vajinismuslu hasta kadar ilişkiden kaçma eğilimi göstermez.Disparonili hasta ağrısı olsa da ilişkiye girebilir.Dolayısıyla sadece ağrı deneyiminden dolayı vajinismuslu hastanın ilişkiden kaçındığı düşünülmemeli ve diğer nedenler de araştırılmalıdır.

.

 
100% PRIVACY
PRIVACY NOTICE
 
Your reason for applying to our Antalya clinic and your personal information will be kept completely confidential within the scope of your legal rights (T.R. Ministry of Health Patient Rights Regulation R.G. 01.08.1998, 23420).
No information about your personal information, illness and treatment is given to other people.