GEBE KALAMAMA

Bu konuda toplam 2 içerik bulundu.

ORGAZMIN DÖLLENME ÜZERİNE ETKİSİ

Beyindeki hipofiz bezi pekçok hormonu salgılıyor.Şimdiye kadar hiçbir görüntüleme yöntemi, hipofize olan kan akımının ne zaman arttığını ispat edememişti…Fakat son yıllarda PET görüntüleme yöntemiyle hipofiz bezinin kanlanma farklılıkları tespit edilmeye başlandı.
.

Bulunanlar kadınlarda orgazm esnasında hipofiz kanlanmasının arttığı ve bunun da oksitosin ve prolaktin denen hormonları arttırdığı yönünde…Bu hormonlar vajen ve rahimin kasılmasını sağlıyor ve bu sayede sperm ve yumurtanın taşınmasını kolaylaştırıyor.Aynı zamanda yumurtlama üzerinde de etkin…

.

Aynı kan akımı artışı, orgazm sağlanmayan klitoris uyarısında ya da orgazmın olmadığı cinsel ilişkilerde gerçekleşmemiş.
Erkek orgazmı esnasında ise bu bezde kanlanma artışı gözlenmemiş.Bu da başka bir açıdan konuyu destekliyor sayılabilir.

.

Henüz tam aydınlatılatılabilmiş değil ama çıkan sonuç şu: Orgazm ile biten cinsel ilişki döllenmeyi kolaylaştırıcı olabilir...Yani eğer bebek istiyorsanız orgazmın faydası olabilir.

İNFERTİLİTE BAŞVURU

Gebe kalamama şikayeti ile gelen hastada ilk sorgulanan adet düzeni ve eşinin sperm testi olmalıdır.
21-35 günde bir adet döngüsü olan hastada, çok büyük ihtimalle düzenli yumurtlama oluyordur. Yine de yumurtlamanın ispatı için bazı hormon testleri gerekebilir.
İlk ultrason incelemesi doğumsal anomaliler, myomlar, yumurtalık kistleri, çikolata kistleri, tüplerdeki sıvı birikimlerini, polikistik over sendromunu tanımada faydalı olur.
Tüplerin açıklığını tespit etmede rahim filmi halen en basit ve etkili yöntemdir.
Geçirilmiş cerrahi , enfeksiyon ve çikolata kisti öyküsü olan hastaya ek olarak laparoskopi de yapılabilir.
Rahim içi kitle ya da yapışıklık varlığında histereskopi yapılabilir. Yine tekrarlayan gebelik kayıpları, olumsuz aşılama ve tüp bebek sonuçları gibi durumlarda da histereskopi gerekebilir. Histereskopi halen rahim içi kitleyi direkt olarak görebilen tek yöntemdir.

100% PRIVACY
PRIVACY NOTICE
 
Your reason for applying to our Antalya clinic and your personal information will be kept completely confidential within the scope of your legal rights (T.R. Ministry of Health Patient Rights Regulation R.G. 01.08.1998, 23420).
No information about your personal information, illness and treatment is given to other people.