HORMONLU SPİRAL

Yasal Uyarı | HORMONLU SPİRAL

Bu web sitesindeki içerikler tamamen  tanıtım ve bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık probleminizin çözümü için doktor muayenesi gerekmektedir.Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Op.Dr. Güray Ünlü sorumlu değildir.

Bu konuda toplam 1 içerik bulundu.

HORMONLU SPİRAL

Levonorgestrel içerirler.Rahim iç duvarında lokal etki yaratırlar.Rahim iç duvarının kalınlaşmasını engeller.Rahim ağzındaki mukusu kalınlaştırarak da spermlerin geçişini etkiler. Kadınlarda yumurtlama fonksiyonu bozulmaz.Günlük 20 mcg levonorgestrel salgılarlar. Hormonlu spiralin koruma süresi  ancak 3 yıl kadar sürer.

HORMONLU SPİRALLERİN ETKİLERİ NELERDİR ?

Adet kanamasının miktarını azaltırlar.Enfeksiyon riski üzerinde azaltıcı yönde etkileri olabilir.Dış  gebelik riskini azaltır.Endometriozisli kadınlarda tedavide de kullanılabilir.Uzun etkili olması ve cinsel ilişkiden bağımsız olarak kullanılabilmesi avantajdır. Spiral çıkarıldıktan sonra hamilelik şansı  hemen geri döner.Emziren annelerde hormonlu spiral kullanılabilir.

HORMONLU SPİRALLERİN YAN ETKİLERİ

Adetleriniz spirali çıkarıncaya kadar olmayabilir yani adetten tamamen kesebilir. Hormonlu spiral ile adet miktarı çok azalabilir.Lekelenme tarzında kanamalar olabilir.Uzun sürede akne, memelerde ağrı, başağrısı, folikül kistleri gelişebilir.

HORMONLU SPİRAL KİMLERE TAKILMAZ ?

Aktif tromboembolisi olan hanımlara takılmamalıdır. Hormonlu spiral migren tipi başağrılarında takıılmamalıdır.Bu tür hastalarda hormonlu spiralin başağrılarını arttırıcı etkileri olabilir.Tanı konmamış vajinal kanamalardaki klinik tabloyu baskılayabilir.Cinsel yolla geçen hastalıklara karşı koruyucu değildir.Dolayısıyla bu tür hastalıklar açısından risk taşıyan hastalara takılmamalıdır.Spiral takılacağı anda pelvik enfeksiyon geçiren hanımlara takılması, enfeksiyonun yayılmasını sağlayabileceğinden uygun olmamaktadır.Geçirilen aktif karaciğer hastalığı olanlarda hormonlu spiral takılmamalıdır. Mol gebelik geçiren hastalarda olası hastalık tekrarının teşhisini güçleştirebileceğinden dolayı takılması uygun olmayacaktır.Mevcut veya geçirilmiş meme kanseri öyküsü olan hastalarda uygun olmayabilir.Tedavi edilmemiş jinekolojik kanser öykülerinde takılmamalıdır.Doğum sonrası enfeksiyon geçiren hastalara erken evrede takılmaması gerekir.Rahim iç duvarının yapısını ileri derecede bozan myomlarda takılması güç olabilir. Hormonlu spiral depresyon arasında kuvvetli bir ilişki yoktur.

HORMONLU SPİRALİ ÇIKARTTIRMA NEDENLERİ

5 yıllık takip sonunda % 11 hasta kanama düzensizlikleri nedeniyle, % 5 hasta ağrı nedeniyle, %10 hasta daha farklı nedenlerle spirali çıkartmak istiyor. Hormonlu spiral ile kilo alımı da  gözlenebiliyor.

HORMONLU SPİRAL AĞRI YAPAR MI ?

Hormonlu spiral ile kasık ağrısı olabilir.Olabilecek kanamalar esnasında  hafif ağrı gelişebilir.Yine her spiralde olabileceği gibi enfeksiyon ve hormonlu spiral kayması durumunda da ağrı olabilir.

HORMONLU SPİRALİ SİGORTAM KARŞILAR MI ?

Hormonlu spirale rapor çıkarılması gerekir. Yoğun kanama problemlerinde bu rapor rahatlıkla çıkarılabilir.

HORMONLU SPİRAL İLE HAMİLE KALINIR MI?

Hormonlu spiral ile gebe kalmak oldukça zordur.En iyi koruyan yöntemlerden biridir.Rahim iç duvarını çok incelttiği için gebe kalma riski çok düşüktür.
100% PRIVACY
PRIVACY NOTICE
 
Your reason for applying to our Antalya clinic and your personal information will be kept completely confidential within the scope of your legal rights (T.R. Ministry of Health Patient Rights Regulation R.G. 01.08.1998, 23420).
No information about your personal information, illness and treatment is given to other people.