MEME HASTALIKLARI

Bu konuda toplam 1 içerik bulundu.

MEME HASTALIKLARI

MEME MUAYENESİ

Kadınlar adet görmedikleri   bir günü seçip kendi kendine meme  muayenesi yapabilirler. Bazıları bu muayeneyi banyodayken yapar. Parmaklar ıslakken  ve sabunla deri üstünde daha rahat kaydığından altındaki dokuyu ve değişiklikleri hissetmek daha kolay olur.
Derinin altında ya da meme dokusu içinde sert bir kitle olmadığından emin olmanız gerekir.  Eğer bir değişiklik ya da sert bir kitle farkedersiniz en kısa sürede görüşmemizde fayda olacaktır.
1. Bir ayna önünde durunuz.  Meme başından akıntı, meme başında çekinti, memede çukurlaşma, buruşma ya da kabuklaşma gibi normal dışı bir durum olup olmadığını  dikkatle inceleyiniz.
2. Ellerinizi başınızın arkasında birleştirin ve başınızı öne doğru iterek kasların gerilmesini sağlayınız. Bu sürede aynaya bakarak normal dışı bir durum olup olmadığını inceleyiniz.
3. Sonra ellerinizi belinize doğru kuvvetlice bastırınız. Öne doğru hafifçe eğiliniz, omzunuzu ve dirseklerinizi öne doğru itiniz. Bu hareket memenin boyutlarında ve biçiminde bir değişme olup olmadığını gösterir.
4. Sol omuzunuzu kaldırınız. Sağ elinizin üçüncü ve dördüncü parmakları ile bastırarak dış uçtan başlayıp meme üzerinde küçük daireler yapacak biçimde elinizi hareket ettirerek bütün memeyi inceleyiniz. Hareketin sonunda meme başına varmış olmanız gerekir ve bütün memeyi bu yolla değerlendirmiş olacaksınız. Meme ile koltuk altı arasındaki bölgeyi de inceleyiniz. Aynı işlemleri sırayla diğer memenize de uygulayınız.
5. Memenizin başını nazikçe sıkınız ve bir akıntı gelip gelmediğine dikkat ediniz. Aynı işlemleri sırayla diğer memenize de uygulayınız.  
6. Bahsedilen işlemleri yatarken de yinelemek gereklidir. Sırt üstü yatınız, sol kolunuzu başınızın üstüne doğru getiriniz, sol omuz altına ufak bir yastık ya da bükülmüş havlu koyunuz. Dairesel hareketlerle bütün memenizi parmaklarınızın ucu ile hissediniz.

MASTİT

EMZİREN ANNEDE MASTİT 

Meme enfeksiyonu yani mastit genellikle doğumdan  sonra ilk birkaç haftada olur.Bebek büyüdükçe meme ucunu daha geniş bir şekilde almaya başlar.Memenin siyah kısmıyla beraber ağzına alması gerekecektir.Haftalar ilerledikçe bebeğin tutuşu düzelecek,  meme çatlakları ve enfeksiyonlar azalacaktır.
MASTİT KİMLERDE DAHA ÇOK OLUR?
Daha önceki doğumunda enfeksiyon olmuş olması,  ilk doğum,  tecrübesizlik,  tıkanmış meme kanalları, çatlamış meme uçları,  memenin tam boşaltılamaması,  elle yapılan meme pompalama (tirle ile) suçlanmaktadır. 

MASTİT BELİRTİLERİ  NELERDİR?

Mastitte şikayetler  çabuk gelişen  ve tek taraflı memede şişlik, ateş, kırgınlık, halsizlik, kas ağrıları, memede ağrılı kızarıklık gözlenir.Memedeki kızarıklık üçgen ,meme kanalları boyuncadır. 

MASTİTDE TEDAVİ NASIL OLMALI? 

Tedavide amaç memenin boşaltılmaya devam edilmesi, meme başı çatlaklarının tedavisi,uygun antibiotiğin verilmesidir.
Bebeğin emzirilmesinde sakınca olmadığı düşünülmektedir.Belirtiler 48 saatte gerilemezse meme apsesine dönüşüm gözlenebilir.Hastaların % 5-10 unda meme apsesi  gelişebilir.Bu durumda ultrasonografi faydalı olur.

MASTİTDEN KORUNMA 

Uygun emzirme pozisyonuna dikkat edilmelidir.Meme ucu eğer çok hırpalanıyorsa silikon meme ucu kullanılmalıdır.Meme dönüşümlü emzirilmeli, memeler tam olarak boşaltılmalıdır.Enfeksiyonlar genelde meme ucundan girdiğinden meme ucu bakımı ve çatlakların tedavisi önemlidir.Eğer memeler sağılacaksa elle ya da tirle gibi aletlerle değil, daha gelişmiş pompalar veya otomatik meme sağma makineleri ile sağmak gerekir.
100% PRIVACY
PRIVACY NOTICE
 
Your reason for applying to our Antalya clinic and your personal information will be kept completely confidential within the scope of your legal rights (T.R. Ministry of Health Patient Rights Regulation R.G. 01.08.1998, 23420).
No information about your personal information, illness and treatment is given to other people.