mesane

Bu konuda toplam 1 içerik bulundu.

AŞIRI AKTİF MESANE

AŞIRI AKTİF MESANE

 

Ani ve zorlayıcı idrara gitme hissi ile tuvalet arama ihtiyacı duyuyorsanız,idrar kaçırmanız olsa da olmasa… beraberinde idrar yolu enfeksiyonu ya da başka tespit edilmiş bir hastalık yoksa.. aşırı aktif mesaneniz olabilir.

 

Kadınlarda daha çok gözleniyor.

 

Şikayetlerin başlangıcı, sıklığı ve hastanın sosyal yaşantısını ne kadar etkilediği önemlidir.

 

Hayatı tehdit eden değil konforunu bozan bir rahatsızlıktır. Hastada idrar kaçırma korkusuyla fiziksel aktivitelerden kaçınma, uyku kalitesinde düşme, cinsel ilişkiden kaçınma, cinsel istek azlığı, kendine güvende azalma, depresyon, iş verimliliğinde düşme, seyahat zorluğu, özel iç çamaşırları, özel petler kullanma gibi can sıkıcı sonuçlar doğurur.

 

Tedaviye işeme alışkanlığı ile ilgili değişiklikler, sıvı alımının düzenlenmesi, işeme eğitimi ile başlanır. Hastaya işeme aralıklarını giderek uzatması, bu sayede mesane hacmini arttırmayı öğrenmesi ve gelen işeme uyarısını erteleyebilmesi öğretilir. 

 

İşeme aralıkları en az 3 saate çıkarılabilmelidir.

 

Eğer davranışsal tedaviye yeterince yanıt yoksa ilaç tedavisine geçilir. 

 

İlaç tedavisi ile birlikte davranışsal tedavinin kombinasyonunda başarı her zaman daha yüksektir.

100% PRIVACY
PRIVACY NOTICE
 
Your reason for applying to our Antalya clinic and your personal information will be kept completely confidential within the scope of your legal rights (T.R. Ministry of Health Patient Rights Regulation R.G. 01.08.1998, 23420).
No information about your personal information, illness and treatment is given to other people.