orgazm

Bu konuda toplam 4 içerik bulundu.

ORGAZMIN DÖLLENME ÜZERİNE ETKİSİ

Beyindeki hipofiz bezi pekçok hormonu salgılıyor.Şimdiye kadar hiçbir görüntüleme yöntemi, hipofize olan kan akımının ne zaman arttığını ispat edememişti…Fakat son yıllarda PET görüntüleme yöntemiyle hipofiz bezinin kanlanma farklılıkları tespit edilmeye başlandı.
.

Bulunanlar kadınlarda orgazm esnasında hipofiz kanlanmasının arttığı ve bunun da oksitosin ve prolaktin denen hormonları arttırdığı yönünde…Bu hormonlar vajen ve rahimin kasılmasını sağlıyor ve bu sayede sperm ve yumurtanın taşınmasını kolaylaştırıyor.Aynı zamanda yumurtlama üzerinde de etkin…

.

Aynı kan akımı artışı, orgazm sağlanmayan klitoris uyarısında ya da orgazmın olmadığı cinsel ilişkilerde gerçekleşmemiş.
Erkek orgazmı esnasında ise bu bezde kanlanma artışı gözlenmemiş.Bu da başka bir açıdan konuyu destekliyor sayılabilir.

.

Henüz tam aydınlatılatılabilmiş değil ama çıkan sonuç şu: Orgazm ile biten cinsel ilişki döllenmeyi kolaylaştırıcı olabilir...Yani eğer bebek istiyorsanız orgazmın faydası olabilir.

İDRAR KAÇIRMA AMELİYATLARININ CİNSELLİĞE ETKİSİ

Cinsel fonksiyon bozukluğu olan kadınlarda ilişki sayısında azalma, orgazm olamama, ağrılı cinsel ilişki, azalmış cinsel istek, azalmış cinsel uyarılma görülebilir.

Cinsel organlarda sarkma, idrar yolları ile ilgili çeşitli rahatsızlıklar ve idrar kaçırması olan kadınlarda cinsel fonksiyon bozuklukları da daha sık gözlenir.

Özellikle idrar kaçırma, kadınları cinsel sorunlara iten ve cinsel tatminini kötü yönde etkileyen bir durum…Stress ve özgüven eksikliğine daha çok yolaçıyor. Cinsel anlamda da yetersiz, güvensiz ve heyecansız hissediyor.

Uygun hastaya uygun cerrahi bizde önemlidir… Yapılacak olan ameliyatın tekniğini doğru belirlemenin yanında bazı inceliklere de dikkat etmek gerekiyor…Vajen ön duvarında zengin bir damar ve sinir ağı bulunmakta.Yapılacak olan idrar kaçırma ameliyatlarında mümkün olduğunca küçük kesi kullanarak ve vajen ön duvarına zarar vermeden bu cerrahilerin yapılması sonucu etkilemekte…

Böylece başarılı geçen idrar kaçırma ameliyatlarından sonra, kadınların istek, uyarılma, ıslanma, haz alma ve orgazmlarında iyileşme olduğu görülüyor.

G NOKTASI DOLGULARI

G NOKTASI DOLGULARI

 

G noktası yaklaşık 60 yıl önce tanımlanmış  idrar deliğinden yaklaşık 2-3 cm yukarıda  vajenin daha hassas bir bölgesi…Sadece ön duvarda küçük bir bölge değil, ön yan duvara doğru da uzanan bir bölge olduğu düşünülüyor. 

Bu bölgenin, kişinin kendi yağ dokusuyla ya da dolgu maddeleriyle kabarıklaştırılması mümkün.Sonrasında 1 hafta kadar cinsel ilişki yasağı uygun olmakta.Vajen kanlanması yoğun bir bölge olduğu için bu dolguların, vajinal dokuda kalabilmesi daha mümkün.

 Kadın cinselliğini değerlendirmek için kullanılan testler var. Testlerde istek, heyecanlanma, orgazm, cinsel ağrı ve cinsel doyum temel alınıyor.

Bu testlerde kadınlarda dolgu sonrasında seksüel doyumlarında artış, cinsel hazda artış, kadının cinsel ilişkiyi başlatma isteğinde artış gözlenmiş. 

Cinsel uyum, haz ve tatmin çok bilinmeyenli bir denklem. Bu anlamda G spot dolgusu da bu sürece bir miktar katkıda bulunabilir diye düşünüyorum… Bu dolguları kliniğimizde uygulamaktayız.