ŞEKER YÜKLEME TESTİ

Yasal Uyarı | ŞEKER YÜKLEME TESTİ

Bu web sitesindeki içerikler tamamen  tanıtım ve bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık probleminizin çözümü için doktor muayenesi gerekmektedir.Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Op.Dr. Güray Ünlü sorumlu değildir.

Bu konuda toplam 1 içerik bulundu.

POLİKİSTİK OVER VE DİABET

POLİKİSTİK OVER VE DİABET

 

Polikistik over çeşitli şekillerde düzensiz adet döngüsü, kıllanmada artış veya erkeklik hormonu seviyesinin yüksekliği ile tanımlanan bir durumdur. 

Polikistik overli hastada bozuk glikoz toleransı, şeker hastalığı ve gebeliklerinde gebelik şekeri riski artmıştır. Bu risk her yaşta fazladır. Şişmanlık  bu riski artırmakla beraber, şişman olmayan hastalarda da şeker hastalığı riski yüksektir.
Polikistik overli hastaların şeker metabolizması kontrolleri, her 1-3 yılda bir değerlendirilmelidir.
Polikistik overi olup, vücut kitle indeksi 25’in üzerinde olan, ailede şeker hastalığı öyküsü olan, zaten anormal glikoz intoleransı tespit edilmiş olan, hipertansiyonu olan kişilerde oral glukoz tolerans testi yapılmalıdır.

Şeker yükleme testleri yaptıramayan hastaların takipleri HbA1c, açlık ve tokluk kan şekeri ile de yapılabilir.
Gebelik planlayan veya kısırlık tedavisine başlayacak polikistik overli kadınlara da oral glukoz tolerans testi  önerilmelidir. Eğer gebelik öncesinde bakılmadıysa, gebeliğin 20. Haftasından önce şeker yükleme testleri önerilmelidir. 

Tüm PKOS’lu kadınların gebeliklerinde 24-28. Gebelik haftalarında şeker yükleme testleri istenmelidir. 

 
100% PRIVACY
PRIVACY NOTICE
 
Your reason for applying to our Antalya clinic and your personal information will be kept completely confidential within the scope of your legal rights (T.R. Ministry of Health Patient Rights Regulation R.G. 01.08.1998, 23420).
No information about your personal information, illness and treatment is given to other people.