SEZERYAN

Bu konuda toplam 2 içerik bulundu.

SEZERYAN

Antalya Sezeryan Doktoru

SEZERYAN NEDENLERİ NELERDİR ? 

 • -Geçirilmiş sezeryan öyküsü,
 • -Bebekte stress gelişmesi,
 • -Kemik çatının darlıkları,
 • -İri bebek ,
 • -Yeterli açıklık ve inişin olmaması,
 • -İkiz gebelikte ilk bebekte makat geliş,
 • -Ayak geliş,yan,el ve omuz geliş,
 • -Kordon sarkmaları,
 • -Plasentanın erken ayrılması,
 • -Plasentanın önde olması,
 • -Ağrıların verilen suni sancılara rağmen başlamaması,
 • -Tedavi sonucu oluşan bebeklerde sezeryan yapmak isteyebiliriz.

SEZERYAN HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

Sezeryanın kadını bir anlamda sakatlayacağı gibi bir anlayış ne yazıkki toplumumuzda vardır fakat bu düşünce yanlıştır.İyi yapılmış bir sezeryanda ileriki yıllarda doğurganlıkta ciddi bir değişiklik olmaz.3 kez sezeryana izin verilir.Artık daha uzun sürede emilen dikişler kullandığımız için rahim çok güzel iyileşmekte.Tabiî ki önermiyorum ama ülkemizde 6-7  kez sezeryanla  doğum yapan kadın olduğunu biliyorum.İyi bir cerrahiyle pekçok sorunun üstesinden gelinir.
Sezeryan sonrası ağrıların kalması ancak yapışıklıklar çok olursa gelişir.Bu tür yapışıklıklar da yine iyi cerrahiyle azaltılabilir.

SEZERYANDA KULLANILAN ANESTEZİ TÜRLERİ NELERDİR ? 

Genel ve spinal anestezi ile yapıyoruz.
Spinal anestezinin yaygınlaşmasından sonra hastalarımız daha da rahatladı.
 • -Artık daha çabuk ayağa kalkıyorlar,
 • -Gazları daha az oluyor,
 • -Ameliyat sonrası ağrılar daha az oluyor,
 • -Genel anesteziden uyanırken görülen bulantı kusmalar  olmuyor,
 • -Ameliyat sonrası kas ağrıları daha az oluyor,
 • -Doğum esnasında bebeğinizin sesini duyuyor ve iletişime daha çabuk geçiyorsunuz.

SEZERYAN ÖNCESİ HAZIRLIK 

Sezeryan öncesinde açlık süresi en az 6-8 saat olmalıdır. Ama tabii ki acilen aldığımız durumlarda bazen tok oluyorsunuz, bunun için de bazı önlemlerimiz oluyor. Tok olduğunuzda genel anestezi yerine spinal anesteziyi tercih ediyoruz.
Doğum ağrısının nasıl olduğunu doktorunuzdan öğrenmeniz ve ağrının hafifçe başladığı zamanlarda  hafif yiyecekler yemeniz iyi olur.
Spinal anestezi vereceksek sezeryan öncesinde bir miktar serum veriyoruz.

SEZERYAN DOĞUM NASIL OLUYOR ?

Ameliyatlarımız yaklaşık 15-20 dakika sürüyor, zaten yaklaşık  1 dakikada bebeğimizi çıkarıyorum.Hele bir de spinal ile anestezi yapmışsak yaklaşık 40 dakika sonra yatağınıza gülerek varıyorsunuz.

SEZERYANDAN SONRA

Genelde 1 gün sonra taburcu ediyorum.Ama eğer anne hastanede yatmak isterse, evi şehir dışındaysa, bebek bakımını yapamayacaksa, bebek iyi emmiyorsa, tansiyon ve şeker gibi genel hastalıkları varsa  birkaç gün daha yatırabiliyoruz.

SEZERYAN DİKİŞLERİ

Cilt dikişlerimiz estetik atılıyor.Sezeryan kesisi teorik olarak 24 saat sonra epitelizasyon yani cildin üst tabakasını örme işlemini tamamlar.Yani artık mikroplardan korunur hale gelir.Dolayısıyla ameliyat sonrası en fazla 2-3 gün sezeryan kesisine  pansuman  yeterlidir. 
Fakat eğer kiloluysanız ve cildiniz ameliyat bölgesinde katlanma yapıyorsa biraz daha dikkat etmeniz gerekir.Yine eğer diabetikseniz, savunma sisteminizi bozan hastalıklarınız varsa biraz daha uzun süre sezeryan dikişine pansuman yapmanız gerekir.Cildin katlanması durumunda, dikişin üzerine teri Sezeyan dikişiniz genelde emilen dikişlerle olur.Eğer aldırmanız gereken dikişiniz varsa  7.günde aldırabilirsiniz.

SEZERYAN SONRASI KULLANILACAK İLAÇLAR

Sezeryan sonrası reçeteniz muhakkak olur.Bu reçetede ağrı kesiciler, demir ilaçları bazen antibiyotik bulunur.Bu ilaçları kullanmaktan çekinmemelisiniz.Verilecek ilaçlar süte az geçen veya geçmeyen ,süte geçse bile bebeğe zarar vermeyen ilaçlar olacaktır.Özellikle ağrı kesicinizi önerilen dozda almanız gerekir.Ağrınız oldukça ayağa kalkmanız ve gündelik hayata katılmanız gecikecektir.Eğer ağrınız çok olursa sütünüz de etkilenecektir.

SEZERYAN SONRASI HAYAT 

Doğum sonrası genelde ertesi gün taburculuğa hazır olursunuz.
Artık sorumlulukları yoğun bir anne olarak yeni  hayatınıza başlıyorsunuz.Doğuma bağlı yorgunluk ve halsizliklerinizin yanında bebeğe ait sorumluluklarınız da var.Uykusuz geceler sizi bekliyor.Fakat bu süreç giderek keyfi artacak bir süreç olacak.Bebeğinizle beraber siz de büyüyecek ve olgunlaşacaksınız.
Evinizde sizi ve bebeği bekleyen yakınlarınız  bolca olacak.Bu ziyaretler esnasında fazla yorulmamanız iyi olur.Bebek uyuduğunda siz de uyuyun.Uyku en güzel süt getirici yoldur.Sezeryanla doğum sonrası, çocuk bakımından anlayan bir hanımın ilk haftalarda size yardımcı olması  iyi olacaktır.

SEZERYAN SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Sezeryan sonrası ateş, sezeryan sonrası yoğun kanamalar,sezeryan dikişinde  şişme ve akıntılar, göğüs ağrıları, nefes darlıkları, aşırı halsizlik ve yorgunluklar, aşırı ve giderek artan ağrılarınızın olması, gaz ve dışkı çıkarmada güçlükleriniz varsa, bulantı ve kusmalarınız varsa ameliyatınızı gerçekleştiren doktorunuzla görüşmelisiniz.
Sezeryandan 5-6 gün sonra genel kontrolünüz iyi olur.Bu kontrolünüzde bebeğimizi de getirirseniz bebekle ilgili sarılık,emme problemleri gibi konuları da konuşabiliriz.
2 ay ağır yük kaldırmamanız gerekir.Evinizde de sık sık ayağa kalkarak hareket edin. Aktif karın egzersizlerine 6. Ayda başlayabilirsiniz.

EMZİRMEDE MEME UCU BAKIMI

Meme ucu bakımınız önemlidir.Memenizi kaynamış soğumuş suya batırılmış gazlı bez veya temiz pamukla sildikten sonra önerilen kreminizi sürün.Krem günde en az 3-4 kere sürülmelidir.Kremlerin çoğunda bebek emmeden önce kremi silmek gerekir.Son yıllarda silmeye gerek duymadan kullanılacak kremler de mevcut.Meme ucu çatlamalarından korunmak için geçici olarak silikon meme başlıkları kullanabilirsiniz.Doğumdan 1 ay öncesinde meme ucu çatlamasına karşı kremler kullanabilirsiniz.

SEZERYAN SONRASI KORSE GİYİMİ 

Yaklaşık 10 gün sonra uygun sıkı bir korse giymeye başlayabilirsiniz.Özel medikal bir korse olmasına gerek yoktur, içgiyim mağazalarından alacağınız bir korse de işi görür.Böylece göbek bölgenizde daha çabuk bir toparlanma olur.

SEZERYANDAN SONRA GEBELİKTEN KORUNMA

40 gün dolduktan sonra gebelikten korunmalısınız.Süt koruması denen durum 36-40 gün kadar sürer.Lohusalık denilen 40 günlük süreyi bitirdikten sonra uygun bir korunma yöntemini muhakkak bulmalıyız.Öncelikli olarak spiral ve  sadece progesteron içeren doğum kontrol yöntemleri uygun olacaktır.

DİPNOT: Doğum gibi özel ve güzel bir anda en önemlisi, iyi anılarla sizi evinize uğurlamamızdır.Sezeryan ya da normal doğum;  size hangisi uygunsa bunun uygulanması gerekli.Hekiminiz güvendiğiniz bir hekimse doğum şekliyle ilgili ısrarda bulunmamanız iyi olur.O size gerekli en iyi yolu önerecektir.

En önemlisi bebeğinize sağlıcakla sarılmanızdır…

SEZERYAN SONRASI NORMAL DOĞUM - SSVD

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum 
Son yıllarda sezaryen sonrası normal doğum yapmak isteyen gebelerimizin sayısı arttı.Doğum sonrası daha çabuk gündelik hayata katılabilmek, ameliyat ve anestezinin riskleriyle karşılaşmamak ve doğal olanı tercih etmeye çalışmak çabasıyla normal doğum yapmak istiyorlar. SSVD ( sezaryen sonrası normal doğum) uygulanan hastalarda kanama, kan transfüzyonu ihtiyacı, derin ven trombozu ve doğum sonrası rahimin alınması gibi risklerinin olabileceği biliniyor.En büyük risk rahimin rüptürü yani rahimin doğum esnasında delinmesi olarak biliniyor. Bu risk % 0,6 olarak biliniyor.Bu anlamda risklerin daha çok olmasından dolayı tüm riskleri paylaşmamız çok önemli.Doğum yaptırılan hastanenin kan transfüzyonuna uygun ve acil şartları karşılayabilecek bir hastane olması gerekiyor.Eğer SSVD yaptırılacaksa eski rahim kesisinin alt segment transvers kesi olmuş olması, myom ameliyatı geçirilmemiş olması, obezitenin olmaması, ileri anne yaşı olmaması, bebek ağırlığının 4000 gr üzerinde olmaması, annede kemik yapıda darlık olmaması gerekiyor. Eğer daha önceden iki sezaryen geçirildiyse de pek tercih edilmemeli. Rahim ağzını açmak için kullanılacak uygulamalara dikkat etmek gerekiyor. Cytotec tabletleri yerine rahim ağzına yerleştirilen ve rahim ağzını su çekerek açan uygulamalar daha iyi olacaktır.Muhakkak damar yolu açılmalı , hasta ve bebek muhakkak monitorize edilmelidir.Hastanın tansiyon ve nabız değerleri yakından takip edilmelidir.Ağrısız doğum teknikleri uygulanabilir.Bebek takiplerinde kalp atışlarında düşme, bebek kalp atışlarında hızlanma,şiddetli ağrı gelişmesi, anormal vajinal kanama,kanlı idrar rahim delinmesi riskini düşündürmelidir.
Doğum tatlılıkla ve iyi anılarla bitirilmesi gereken bir süreç…Anne ve bebeğin hayatını geri dönüşsüz sıkıntılarla da etkileyebilecek bir süreç…Doğum şeklinin kişiye uygunluğu çok önemli.Yöntem konusunda gereksiz ısrarlara sahip olmamak gerekiyor.Kimi hasta için normal doğum çok iyiyken, kimisi için de sezaryen çok iyi bir seçenek olabiliyor.
Doğum sonrası siz sağlıklı ve zinde ,bebeğiniz yanınızda ve emmeye aç, bizler ise görevimizi iyi yapmış olmanın huzurunu yaşayalım…
 
100% PRIVACY
PRIVACY NOTICE
 
Your reason for applying to our Antalya clinic and your personal information will be kept completely confidential within the scope of your legal rights (T.R. Ministry of Health Patient Rights Regulation R.G. 01.08.1998, 23420).
No information about your personal information, illness and treatment is given to other people.