vajinal mantar enfeksiyonları antalya

Bu konuda toplam 1 içerik bulundu.

Tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonları Tedavisi Antalya

Tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonları Tedavisi Antalya

Vajinal mantar enfeksiyonları pek çok kadında karşımıza çıkabilmekte. Bu enfeksiyonların en önemli belirtileri süt kesiği şeklinde bir akıntı, kaşıntı ve vajinal yanma dır. Vajinal mantar enfeksiyonunun arada bir geçirilmesi normaldir ama bu enfeksiyonun tekrar tekrar oluşuyorsa hem hastamızın hayat kalitesini çok olumsuz etkilemektedir hem de diğer önlemleri almanın zamanı gelmiş demektir. Peki nedir bu önlemler ve incelemeler? 
Öncelikle tekrarlayan veya kronik vajinal mantar enfeksiyonlarının tanımını yapalım.
Eğer bir kişi yılda 4 kereden fazla bu enfeksiyonu geçiriyorsa o zaman o kişi de tekrarlayan veya kronik vajinal mantar enfeksiyonu olduğunu söyleyebiliriz. Kronik vajinal mantarın risk faktörlerine baktığımızda ama vajinal mikrobiyota da bir bozulmuş denge mevcut olması.
Hastamız da mevcut bir şeker hastalığı veya insülin direnci söz konusu olması, alerjik durumlara yatkınlık olması, uygun olmayan genital hijyenik ürünlerin kullanılması gibi iş spektruma sahip antibiyotik kullanılıyor olması ve meydana gelen bu mantar enfeksiyonlarının uygun olmayan şekilde tedavi ediliyor olması kronik mantar enfeksiyonlarına sebebiyet verebilmektedir. Kronik vajinal mantar enfeksiyonlarını yaklaşırken bir kere bu hastamız da saydığımız risk faktörlerinden hangilerinin bulunduğunu anlamaya çalışıyoruz. Bunun için öncelikle hastamızı jinekolojik muayeneye alıyoruz ve herhangi bir vajinal enfeksiyon olup olmadığını değerlendiriyoruz. Gereken hastalarımız da vajinal kültür olarak bunu antibiyogram. Testi ne gönderebiliyoruz? Bunun dışında hastamızın kilosu, insülin direncinin olup olmaması başka bir başkan, enfeksiyon olup olmaması, hastamızın alışkanlıkları ve daha önce aldığı tedavileri mutlaka değerlendiriyoruz. Bütün bu faktörleri değerlendirdikten sonra kronik vajinal mantar Enfeksiyonu'nda nasıl bir tedavi yolu çizeceğimize karar veriyoruz. Çoğu hastamız da mikrobiyal dengenin, mantarlar lehine bozulduğunu görüyoruz. Bunun için mantara karşı etkili antibiyotikler yanında mutlaka flora düzenleyici 2 probiyotik ilaçlardan da faydalanıyoruz. 
Tabii hastamızın insülin direnci veya şeker eğilimi varsa kan şekerini aniden yükseltebilecek. Yüksek lise mi kendisi gıdalardan da uzak durmaya çalışıyoruz. Kontrolsüz şekilde hastalığı bulunan hastalarımız da bu vajinal mantar enfeksiyonlarının çok sık olduğunu ve maalesef tedavi dirençli olduklarını görüyoruz. Bunun dışında genital hijyen noktasında hastalarımıza bazı önerilerimiz oluyor. Bunlardan birtanesi gel ben iş yerinde kullanılan sabunlar tabiki Genital bölgenin uygun sabunlar da temizlenmesini biz de destekliyoruz. Ancak genital temizliğin çok sık yapılması ve p yaş değeri uygun olmayan sabunlarla yapılması durumunda maalesef başına flora içerir. Içindeki faydalı bakterilerin de öldüğünü ve bunun da sonucunda vajinal mantar enfeksiyonlarının kolaylaştığını biliyoruz. Bundan dolayı uygun şekilde genital hijyenin sağlanması konusunda hastalarımıza danışmanlık veriyoruz. Tedaviye gelecek olursak bu S vermiş olduğum risk faktörlerini kontrol altına almakla beraber hastamıza uzun süreli kullanacağı bir mantara karşı etkili antibiyotik tedavisi başlıyoruz. Bu antibiyotik tedavi ise genellikle haftalık ve tek bir dost şeklinde uygula olan bir tedavi. Bundan dolayı hastamıza önemli bir yetki kesinlikle yapmayan bir tedavi. Komik mantar enfeksiyonlarında minimum 3 ay süren bir tedavi uyguluyoruz. Bu süre sonunda hastamızın tedavi yanıtını değerlendiriyoruz ve gerekli ise diğer alternatif tedavilere geçiyoruz. ısrarla tekrar eden enfeksiyonlar da Kant, Ideal bir kas dışında bir mantar türü olup olmadığını değerlendirip buna göre tedavimizi başka şekilde yönlendirebiliyoruz. Bazı hastalarımızda bu üçü tedavi yetersiz kalmakta ve tedavi 6 ay hatta bir yıl bile olabilmektedir. Hastalarımıza sıklıkla şunu söylüyorum: Vajinal mantar enfeksiyonları her ne kadar yıpratıcı olsa da her ne kadar hayat kalitenizi bozuyor olsa da bu saydığım önlemleri alarak ve uygun tedavi şekli ne yeteri kadar süreli devam ederek bu enfeksiyonu kesinlikle yenebilirsiniz. Ben dinlediğin için çok teşekkür ederim. Kronik veya tekrarlayan mantar enfeksiyonları ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa yorumlar kısmından bana sorabilir veya bana eposta gönderebilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum. Sevgilerimle.
100% PRIVACY
PRIVACY NOTICE
 
Your reason for applying to our Antalya clinic and your personal information will be kept completely confidential within the scope of your legal rights (T.R. Ministry of Health Patient Rights Regulation R.G. 01.08.1998, 23420).
No information about your personal information, illness and treatment is given to other people.