VAJİNİSMUS

Bu konuda toplam 3 içerik bulundu.

VAJİNİSMUS (VAJİNUSMUS)

Vajinusmus,  vagina etrafındaki kasların birleşmeyi imkansız hale getirecek şekilde istemsiz olarak kasılmasıdır. Vajinal ilişki  sırasında  vajen  dış  1/3  kısmını  çevreleyen  perineal  kaslarda  istemsiz kasılma durumudur. Vajinal ilişkinin düşünülmesi durumunda da oluşur. Bu durumda vajinaya hiçbir şey  yerleştirilemez.Bazen  jinekolojik  muayene  yapılabilir  ancak  ilişkiye  izin  verilmez.  Bir  çok  vajinismuslu kadında normal cinsel istek vardır, vajinal ıslanma olur ancak  birleşme gerçekleşmez. Vajinismus primer olabilir veya cinsel ilişkide ağrıya ikincil gelişebilir. Birçok çift yardım almadan yıllarca bu durumda yaşayabilir. Ancak çocuk isteği ile bu şikâyete çözüm aramaya başlayabilirler.
Vaginismusun nedeni genellikle cinsel birleşme ile ilgili tiksindirici bir uyarandır. En sık rastlanan tiksindirici uyaranlar travmatik cinsel saldırılar, ağrılı birleşme çabalarıdır. Diğer nedenler arasında jinekolojik  hastalıklar ve bilinçdışı korku ve/veya suçluluk olabilir. Vajinismus ilk ilişkide ağrı, ilk pelvik muayenede ağrı, geçmiş  cinsel hayatta yaşanan taciz veya travma gibi hoş olmayan tecrübelere bir reaksiyondur. Kapalı ve baskıcı topluluklarda daha sık görülür. Kızlık zarı ile ilgili sorunlar, vajinanın yokluğu, kronik PID  gibi durumlar vajinismusa  neden olabileceklerinden  dikkatli  bir  muayene  yapılmalıdır.
Vajinusmus  tedavisinde  amaç  istemsiz  vajinal kasılmayı  engellemektir. 
Sistematik duyarsızlaştırma, pubokoksigeal kas eğitimi ve vajinal dilatötörlerin kullanımı beraberce önerilir. 
Eşin işbirliği tedavinin etkinliğini belirleyen en önemli etken gibi görünmektedir. Hastaya anatomisi hakkında ayrıntılı bilgi verilir ve  cinselliği konusunda rahat  olması  sağlanır. 
Vajinal  birleşme  sırasında  gevşeme  teknikleri  öğretilir.  Vajen  kaslarını kullanmayı  sağlayan  Kegel  egzersizleri  verilir.  Dereceli  olarak dilatatörler  kullanılır  (parmak  gibi). Dilatatörler  sıcak  ve  kaygan  halde  kullanılır.  Yalnız  ve  rahatken  uygulanmalı  gerekirse  kendi  kendine hipnoz yapılabilir. Başarı oranı %90 üzerindedir.

VAJİNİSMUS VE FOBİ DAVRANIŞI

Vajinismusda cinsel ilişkiden kaçınmanın altında yatan temel nedenin ağrı değil, ‘ağrı korkusu’ olduğu düşünülür. Vajinismuslu kadınların % 75-90’ ı içe girme sırasında ciddi ağrı korkusu bildirmektedir . Vajinismustan muzdarip kadınlar, bir başka fobisi olan kadınlarla ortak özellikler taşıyabilirler. Fobisi olan bireyler, korkulan nesne veya durumla karşılaştığında endişe, korku veya panik hissi yaşayacaklardır.İlişki varlığı ve hazırlığında, diğer korku yaratan uyaranlarla karşılaşma anında olduğu gibi ‘aşırı veya makul olmayan belirgin ve kalıcı korku’ gösterirler. Sonuç olarak, korku yaratan durumla doğrudan temastan kaçınma eğilimindedirler.

VAJİNİSMUS

VAJİNİSMUS

 

Vajinismusu olan kadınlar, vajinaya giriş ve buna bağlı ağrıdan korkarlar. Jinekolojik muayeneler gibi durumlarda da yüksek düzeyde duygusal stres sergilerler .

 

Vajinismusda cinsel ilişkiden kaçınmanın altında yatan temel nedenin ağrı korkusu olduğu düşünülür. Vajinismusu olan kadınların % 75-90’ ı içe girme sırasında ciddi ağrı korkusu bildirmektedir . 

 

Vajinismustan muzdarip kadınlar, bir başka fobisi olan kadınlarla bir takım ortak özellikler taşırlar. Fobisi olan bireyler, korkulan nesne veya durumla karşılaştığında endişe, korku veya panik hissi yaşayacaklardır.İlişki varlığı ve hazırlığıyla,   diğer fobik uyaranlarla karşılaşma anında olduğu gibi ‘aşırı veya makul olmayan belirgin ve kalıcı korku’ gösterirler. Sonuç olarak, korku yaratan durumla doğrudan temastan kaçınma eğilimindedirler. 

 

 

Vajinal içe girişte şiddetli ağrı tanımlayan disparoni hastaları ise vajinismuslu hasta kadar ilişkiden kaçma eğilimi göstermez.Disparonili hasta ağrısı olsa da ilişkiye girebilir.Dolayısıyla sadece ağrı deneyiminden dolayı vajinismuslu hastanın ilişkiden kaçındığı düşünülmemeli ve diğer nedenler de araştırılmalıdır.

.

 
100% PRIVACY
PRIVACY NOTICE
 
Your reason for applying to our Antalya clinic and your personal information will be kept completely confidential within the scope of your legal rights (T.R. Ministry of Health Patient Rights Regulation R.G. 01.08.1998, 23420).
No information about your personal information, illness and treatment is given to other people.