KIZLIK ZARI MUAYENESİ

Bu konuda toplam 6 içerik bulundu.

Kızlık Zarı Dikimi Doktoru Antalya

Kızlık Zarı Dikimi Doktoru Antalya

Kızlık Zarı Kendiliğinden İyileşen Ve Kendini Onaran Bir Yapı Değildir.Yani Kızlık Zarı Bozulması Olduğu Zaman Geriye Dönüş Yoktur. Kızlık Zarının Bozulması İle İlgili Yaşanabilecek Pişmanlık Ve Üzüntüler Sizi Psikolojik Olarak Etkileyebilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Antalya, Kızlık Zarı Dikimi Doktoru Antalya, Antalya Kızlık Zarı Dikimi Doktoru 

Kızlık zarı vajinanın girişinde vajina girişini çepeçevre saran bir cilt kaplantısıdır. Vajina girişinden bir iki cantim içeride bulunan kızlık sarı ve 1 2 milimetre kalınlığında çepeçevre saran bir cilt katılmıştır. 
Kızım zarı sanıldığının aksine burada görüldüğü gibi başının girişini tamamen kapatan bir zar şeklinde değilde kenarında yoğunlaşmış bir cilt kaplantısıdır içerisinde mikro damarlar teşkil ettiği için tam bir cinsel ilişki sonrası bazen kanama olmaktadır. Her cinsel ilişki esnasında kanama olmayabilir.
 
Tekrarlayan ilişkilerde kanama olduğu yetmediği gibi bazı genç kızlar da ilişki sonrası vajinal kanama gerçekleşmeyebilir. Bunun sebebi de anatomik olarak yani yapısal olarak Kızlık zarının cinsel ilişkiye uygun olacak şekilde geniş olmasından kaynaklanabilir. Kızlık Zarı tamiri vajinal estetik operasyonlar içerisinde en sıklıkla yaptığımız prosedürlerden bir tanesidir. Kızlık zarı dikimi kalıcı yada geçici olarak yapılabilmektedir. Geçici yöntemde düğünden bir hafta öncesine kadar yapılması gerekmektedir. Çünkü geçici yöntemde vajina girişindeki kızlık zarı bölgesinde halkasal bir dikiş atılarak giriş kısmı daraltılır ve cinsel ilişki esnasında kanama sağlanır. Sıklıkla kalıcı dediğimiz yöntemi uygulamaktayız. Kalıcı yöntemde mikrocerrahi ile primer onarım yada flep yöntemi uygulamaktayız mikrocerrahi ile yaptığımız primer onarım yönteminde kızlık zarının aynısını taklit edecek şekilde bir onarım gerçekleştirilir. Procerrahiyle ile yapılan Primer onarım yöntemi Herhangi bir kadın doğum uzmanı yada herhangi bir kişi tarafından cinsel ilişki öncesinde bakıldığında hiçbir şekilde böyle bir prosedürü böyle bir şeylerin yapıldığı test edilemez.
 
Flep kaldırma yöntemi ile yapılan inceleme prosedürler de yüzde yüze yakın bir güvenirlik ile cinsel ilişki sonrası kanama gerçekleşmektedir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapıldığında lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Ancak kalıcı yöntemle dikim gerçekleştireceksek sedasyon anestezi altında gerçekleştirmekteyiz bu tür prosedürleri. işlemlerimiz ortalama yarım saat civarında sürmektedir. Işlem sonrası hastalarımızın herhangi bir şikayeti yada sıkıntısı olmamaktadır. Günlük hayatlarına devam edebilmektedirler. 
Ancak kızlık zarı dikildikten sonra yaptığımız cerrahinin başarılı olabilmesi ve ilişki sonrası kanamanın gerçekleşebilmesi için hastamızın hijyen kurallarına dikkat etmesi gerekmektedir ve düzenli kontrollerin yapılması gerekmektedir. 
Bazen hasta faktörü dediğimiz hastaların sigara içmesi ya da hijyene dikkat etmemesi, beslenme koşullarının ya da ümin-t koşullarının iyi olmadığı durumlarda dokusu çok iyi anlamayacağı için yara iyileşme leri çok iyi olmamaktadır. Ve bu tür durumlarda gerçekleştirdiğimiz cerrahiye rağmen doğu kaynakları iyi olmaz ve ne yazık ki istediğimiz başarıya ulaşamayız. 
Onun için bu tür prosedürlerden bir hafta öncesinde hastalarımızın vajina enfeksiyonu varsa tedavi edilmesi, sigara içiyorsa bir haftada sigaranın bırakılması ve sağlıklı beslenmenin yapılması gerekmektedir. 
Işlem sonrası ise yine yüz yine dikkat edilmesi yanında ekstrem sporlar özellikle denizde yapılan birtakım sporlar bacak açma şartı şeklinde eksersizler yada bisikleti binme gibi birtakım eksersizler den kaçınmak gerekir. 
Işlemde başarılı olabilmenin ikinci bir kuralı da adet periyodunda yakın bu tür operasyonların yapılmamasıdır. Çünkü adetle birlikte adet kanının gelmesi ile yara yerlerinde tam bir iyileşme söz konusu olmaz. Onun için adet bitiminde yapılan işlemler her zaman için daha konforlu olmakla birlikte doku iyileşmesi daha hızlı oluşmaktadır.

Kızlık zarı dikimi yöntemleri ve Antalya'da Kızlık zarı dikimi hakkında bilmeniz gereken herşey ...

Kızlık zarı dikimi lokal anestezi veya genel anestezi verilerek yapılabilir.
lokal anestezide o bölgeyi uyuşturuyoruz ağrı duymazsınız genel anestesi tervcihiniz varsa damar yolu açılır. Damar yolundan kısa süreli bir anestezi verilerek  ağrı duymazsınız. Bu tamamen sizin tercihinize bağlı olan bir işlemdir. 
Işlem süresi klasik kızlık zarının bazı tiplerine göre değişkenlik arz edebilir çünkü esnekse veya ilk ilişkide kanamanız çok fazla geldiyse veya deri yırtıklarınız varsa daha sonraki cinsel ilişkilerinizde kürtaj olayı yaşadıysanız vajinal bölge genişleyebilir.
Bunun da daraltma işlemi yapmak gerekebilir. Kızlık zarı dikimi yaparken flep çeviriyoruz yani kızlık zarınız o anda yoktur ve sizin dokularınızdan vajinal bölgeden tekli ikili kaydırmalı flep şeklinde bunun teknikleri var. Herkese aynı işlemi yapmıyoruz. Onun için biz öncelikle hastanızı görmek isteriz. Daha sonra ona uygun bir yöntem tayin ederiz. lokal anestesi ve gene lanestezi farklarını detaylarını anlatırız . Hastamızın tercihine uygun şekilde işlemi yaparız. 

Kızlık zarı dikimi ameliyatı ne kadar sürer ?

Işlem süresi ortalama 30 dakika sürmektedir ama beraberinde daraltma yapmak gerekirse lazer cerrahisi uygulayarak sıkılaştırma daraltma işlemi yapılır. Bu süre biraz uzayabilir. Burada kullandığımız dikişler eriyen dikişlerdir, dikişleri alma gibi bir şey işlem olmamaktadır. Hastamızı daha sonra işlemden sonra dikkat etmesi gerekenler konusunda eğitim vermekteyiz. Daha sonra kontrole gelmesini çağırır çünkü o bölge bakımı ve hijyen açısından zor bir bölgedir. 
Işlemden sonra antibiyotik, ağrı kesici veriyoruz. Uygun hijyen koşulları nasıl uyması gerektiğini, banyo konusundaki eğitimleri kendisine öneriler doğrultusunda sağlıyoruz. Hasta düğün ve evlilik planından önce mutlaka bize gelmedi kontrol etmeliyiz. Kontrolde herhangi bir sıkıntı yaşadığını görürsek oraya tekrar işlem yapılması gerekebilir. O işlemi tekrar gerektiyse uygulamak zorunda kalabiliriz. Çünkü bazı durumlarda şansızlıklar yaşayabilirler düşebilirler banyo da kayabilirler o konuda da hastalarımıza yardımcı olmaktayız.

Antalya kızlık zarı dikimi fiyatları yapılacak işlemi kalıcı ya da geçici olup olmasına göre değişmektedir. Kızlık zarı dikim ile ilgili bilgi almak ve Antalya kızlık zarı dikimi fiyatları hakkında bilgi edinmek için kliniği bizi arayabilirsiniz.

Kızlık Zarı Dikimi Doktoru Antalya ve benzeri bütün tedavilerimiz için bizlere ulaşabilirsiniz. Kızlık Zarı Dikimi Doktoru Antalya arama sonuçlarıyla geldiğiniz web sitemizde sizlere ön bilgileri vermeye çalıştık. Kızlık Zarı Dikimi Doktoru Antalya ile ilgili olarak hemen bizleri arayabilirsiniz. 

Kızlık Zarı Kontrolü

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Antalya

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Antalya

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Öneriler
Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Kurallar ve Öneriler
Antalya'da Kızlık zarı dikim ücreti ne kadar?
Kızlık zarı dikimi sonrası mutlak kanama olur mu?

Yorum Yazarak da sormak istediklerinizi sorabilirsiniz

Antalya Kızlık Zarı Diktirme Fiyatları

Kızlık Zarı Dikimi Antalya

Kızlık zarı, vajinanızın ağzında bulunan ince, etli bir dokudur. Dışarıda kızlık zarı hakkında çok fazla kafa karışıklığı var. Birçok kişi, kızlık zarının, gerilerek açılana kadar vajinanızın ağzını tamamen kapattığını düşünür, ancak durum genellikle böyle değildir. Çoğu zaman kızlık zarında doğal olarak adet kanının çıkması ve tamponları rahatça kullanmanız için yeterince büyük bir delik bulunur. Bazı insanlar o kadar az kızlık zarı dokusuyla doğarlar ki sanki hiç kızlık zarı yokmuş gibi görünürler. Nadir durumlarda, insanların tüm vajinal açıklığı kaplayan kızlık zarı vardır veya kızlık zarındaki delik çok küçüktür - fazla dokuyu çıkarmak için küçük bir işlem için doktora görünmeleri gerekebilir. Tıpkı vücudumuzun diğer kısımları gibi, kızlık zarı da herkes için biraz farklıdır. Geçici kızlık zarı tamiri ve kalıcı kızlık zarı tamiri yapılmaktadır.Her ikisi için de lokal anestezi veya genel anestezi tercih edilebilir. 

KIZLIK ZARI ŞEKİLLERİ NELERDİR?

Kızlık zarı açıklığı genelde dairesel veya yarımay şeklindedir. Bazen elek şeklinde, perdeli şekilde ya da daha farklı kızlık zarı çeşitleri de olabilir.KIZLIK ZARI MUAYENESİ NASIL OLUR ?

Kızlık zarı muayenesi   durumunda bulgular saat kadranlarına göre tarif edilir.Örneğin; eğer kızlık zarında açılma olduysa, saat 5 ve 8 hizasında gibi ya da açılma nereden olduysa yerini bu şekilde tarif ederek anlatıyoruz.
Bazen kızlık zarında yırtılma  olmayabilir.Bu durumda ilişki tam olmamış olabilir. Kızlık zarı açıklığı yapısal olarak fazla olabilir ya da çentikli kızlık zarı , kızlık zarı esnekliği olabilir.
Bazende kızlık zarında çatlamalar ilişkiye yetebilir.Bu durumu kızlık zarında çentiklenme diye tarif ediyoruz.
Doğumla beraber kızlık zarı 7-8 tane parçaya ayrılır ve himenal karünkül ismini alır.

KIZLIK ZARI DİKİMİ NASIL OLUR ?

Kızlık zarı kendiliğinden iyileşen ve kendini onaran bir yapı değildir.Yani kızlık zarı bozulması olduğu zaman geriye dönüş yoktur.Kızlık zarının bozulması ile ilgili yaşanabilecek pişmanlık ve üzüntüler sizi psikolojik olarak etkileyebilir.Bu konu etik ve sosyal tartışmaları beraberinde getirebilir.Bu konuyu tartışırken zarın cinsel ilişki dışında kazara yırtıldığı kızları da düşünmek gerekir.Geçici kızlık zarı tamiri ve kalıcı kızlık zarı tamiri yapılmaktadır.Her ikisi için de lokal anestezi veya genel anestezi tercih edilebilir.
 
Geçici kızlık zarı dikilmesi yapılabilir. Geçici kızlık zarı dikimi nde  2-3 gün içinde ilişki olacaksa kanama olmaktadır. Bu yöntem başka bir kadındoğumcu tarafından her zaman anlaşılmayabilir.Ama kalıcı kızlık zarı dikimi nde zar yıllarca dikilmiş halini korur yeni bir ilişkiye kadar açılma olmaz.Kalıcı yöntemde zar istenildiği vakit dikilebilir ama bu işlem başka bir kadın doğumcu tarafından kolaylıkla anlaşılabilir.

 

 

   KIZLIK ZARI TAMİRİNDEN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

Kızlık zarı dikimi süresi genelde 15 dakika civarındadır.Sonrasında duruma göre kontrol önerilir. Kabızlık durumuna dikkat edilmelidir.Bacakların aşırı açılması , çömelme hareketlerini yapmamak gerekmektedir.

KIZLIK ZARININ YIRTILMASI ,  KIZLIK ZARI KANAMASI MİKTARI

İlk cinsel ilişkide zar 2-3 yerinden yırtılır. Oluşan yırtığın boyutu ve kanın miktarı kızlık zarının açıklık genişliğine, zarın kalınlığına ve gerilme derecesine göre değişir. Eğer yırtık az olursa kızlık kanaması lekelenme tarzında olacaktır.Bu duruma ‘çentiklenme’ diyoruz.Bazı kızlık zarı açıklığı oldukça geniştir ve ilişkiye izin verebilir. Bu durum ‘duhule müsait’ dediğimiz yapıdır ve ilişkiye rağmen kanama gelmez.Bu tür kızlık zarları ancak doğum esnasında bebeğin başının geçmesiyle bozulur.

KIZLIK ZARININ AÇILMASI NASIL OLUR ?

Kızlık zarının açılması , tam olarak gerçekleşen ilişkiden sonra, genelde 2-3 yerinden açılır ve 3-4 parçaya ayrılır.Kanama hemen de olabilir ya da henüz ayağa  kalkmamışsanız ertesi gün de gelebilir.En iyisi ilişkiyi kısa keserek beyaz bir mendille silerek anlamaktır.Kanama miktarı 1-2 pet civarında veya lekelenme gibi olabilir. Kızlık kanaması olmaması durumunda zarın damardan yoksun yerinden yırtılmış olabileceği ya da kızlık zarının esnek olması düşünülebilir.
Bazen bir damarın açılması ya da istenmeyerek olan diğer bölge yırtıklarında kanama çok olur ve doktor müdahalesi gerektirebilir.İlişki esnasında kalçanızı yukarı kaldırmanız durumunda vajenin alt giriş kısmında yırtıklar gelişebilir.Bu durumda kanama çok olabilir ve çok ağrı yapabilir.
Kızlık zarı yırtılması esnasında ani ve 5 saniye kadar süren bir ağrı olabilir.
Bu durumu erkeğin yaklaşımı, kadının yardım eder tutumu kolaylaştırabilir. Ön sevişme döneminin uzatılması kayganlaştırıcı sıvıyı arttırarak girişi rahatlatabilir. Ağrı ilk 1 hafta boyunca azalarak devam edebilir.İlk gece öncesi kadın doğumcunuzla konuşmanız ve yardımcı ilaçlar almanız iyi olabilir.

KIZLIK ZARI YIRTILDIKTAN SONRA  BAKIM

Kızlık zarı bakımı nda , zarın yırtılmasından sonra bölgeyi dezenfekte eden sıvılara vs. gerek yoktur.Denize ve havuza girme özellikle kalın zarlarda 2-3 gün beklenerek olsa iyi olur.İlk 1 hafta her cinsel ilişkide kanama devam edebilir.İlişkiye 4-5 gün ara verirseniz bölgenin iyileşmesine fırsat tanımış olursunuz.

İLK İLİŞKİYE GİREMEME DURUMUNDA NE YAPMALISINIZ?

Bazen kızlık zarının kalın olması ve kızlık zarı açıklığının az olması durumuyla karşılaşılabilir.Bu tür zarı olan hanımlarda, zarın ilişkiyle açılması çok zor olabilir.Bu zarları cerrahi operasyonla açmak en iyisi olabilir.Böylece hem kızlık kanaması daha az olur, hem de kızlık bozulması esnasında canınız daha az yanar.

İLK CİNSEL İLİŞKİ DE GECİKTİKÇE SORUNLARINIZ BAŞLAYABİLİR!

Evet, hanımlar için zor ve stresli bir başlangıçtır fakat geciktikçe de zorluklar artar.Kızlık zarı yırtılması durumundan daha da korkarsınız ve zamanla ilk gece korkusu ve gerginliğiniz artar.Bu durum cinsel ilişkide gerginlik yaratabilir.Eşiniz de  sıkıntıya girmeye başlar ve zamanla sertleşme problemleri de olabilir.
Eğer çabalarınıza rağmen ilk  ilişkinin  olamaması  ile karşılaşıyorsanız , bu süreci uzatmanın gereği yoktur.Kadın Doğum hekiminizin lokal veya genel anesteziyle kızlık  zarının cerrahi olarak açılması ( himenotomie) mümkündür. Çünkü bir süre sonra kırgınlıklar, kızgınlıklar, eşe güvensizlikler  gelişebilir.Bazen işe aileler de müdahale eder ve sorunlar giderek artar.
İlk  cinsel ilişkiye girememenin nedenleri ni  konuşmak ve muayene ederek görmek gerekir.İlk cinsel ilişkiye girememenin psikolojik nedenleri nin de olabileceği düşünülmelidir.Psikolojik danışmanlık da alınabilir. Bu nedenle bizlere başvurunuzun gecikmemesi faydanıza olur.

ZARIN NE ZAMAN YIRTILDIĞININ TESPİTİ NASIL OLUR?

En fazla 10 gün içinde kızlık zarı iyileşmesi olur ve iyileşme olduktan sonra, yırtılmanın ne zaman olduğu tahmin edilemez.Yani örneğin muayeneye 12. gün gelseniz, o zarın 12 gün önce mi yoksa 10 yıl önce mi yırtıldığını söyleyemiyoruz.Zarın yırtılma zamanı nı anlamamız için, muayeneye 7 gün içinde gelmeniz iyi olur.

KIZLIK ZARI AMELİYATLARI

Kızlık zarının yeri  vajenin girişinden 2 cm kadar içerde çeşitli kalınlıklarda ve çeşitli yapıda bir katlantıdır.Orta kısmı adet kanının dışarı akabilmesi için deliktir ve bu açıklığın tipi ilişki sonrası olacak kanamayı belirler.
Sadece cinsel ilişki sonrası kanama ve ilk ilişkiyi göstermesi değil, özellikle çocuklarda enfeksiyondan korunma gibi etkileri olduğu da düşünülür.Zaten çocuklarda kızlık zarı biraz daha sert ve az açıklık ihtiva eder tarzdadır.Bu durum enfeksiyonlardan koruyucu özelliği olabileceğini ispat eder.
Kızlık zarının  % 80-90 gözlenen tipi anüler tip denilen yuvarlak açıklığın olmasıdır.Genelde bu tipde, kızlık zarındaki açıklığın fazla olması durumunda kanama olmayabilir yada çok az lekelenme ile sonuçlanabilir.Nadiren de kızlık zarında hiç doğal açıklık olmaz ( imperfore himen ). Böyle hastalar hiç adet görmeme ve ayın bazı zamanlarında karın ağrılarıyla gelirler.Küçük bir kesi yapılarak içerde biriken kan dışarı atılabilir.

KIZLIK ZARI SPORLA  BOZULUR MU ?

Sporla kızlık zarının bozulması mümkün değildir. Bacakların aşırı açılması, bisiklete binme gibi aktivitelerle yırtılması karşılaşılan bir durum değildir.Vajene direkt gelen batıcı ciddi travmalarda nadiren bozulabilir.Bu tür travmalarda daha çok karşılaşılan durum vajen girişinde yırtıklardır.
KIZLIK ZARINI KENDİM GÖREBİLİR MİYİM ?
Kendinizin ayna ile bakarak kızlık zarının  yapısını ve kızlık zarının bozulup bozulmadığını bilmeniz mümkün değildir.Bunun için bizlere başvurmanız gereklidir.

KIZLIK ZARI KENDİLİĞİNDEN YENİLENİR Mİ?

Yırtılan kızlık zarının kendiliğinden iyileşmesi ve   eski yırtılmamış halini alması beklenemez.Bu konuda kullanılan kremler ,ilaçlar yoktur.

KIZLIK ZARI BOZULMADAN GEBELİK OLUR MU ?

Kızlık zarı yırtılmadan  gebelik olması, kimi şanssız hanımlarda gözlenebiliyor.Sürtünme ve cinsel bölgenin üzerine boşalmayla spermler kızlık zarı açıklığından ilerleyerek rahime ulaşabilir.Vajenin üzerine boşalmayla gebelik oluşabiliyorEğer bu şekilde ilişkiniz varsa, adet gecikmelerinize dikkat etmelisiniz.
Bakire iken gebe kalınması durumunda kızlık zarı açıklığından girmeye çalışılarak kürtaj yapılabilir.Hekimin becerisi ve tecrübesi bu konuda çok önemlidir.
DİPNOT: Evlenmeden önce bir kadın doğum hekimine başvurmanız zarın ne kadar kanayacağı ya da kanamanın olup olmayacağını açığa çıkarır.Özellikle esnek ve kanamayacak zarınız varsa nişanlınızla ikinci bir kez daha gelmeniz ,açıklamaları onun da duyması iyi olacaktır.Bu konuda bakire raporu da alabilirsiniz ve bu muayene  resmi kayıtlarımıza geçeceği için ilerde her an bakirelik raporu nuzu çıkarttırabilirsiniz.İlk etapda kanamanın olmaması önemsiz gibi değerlendirilirken, ilerde en küçük sorunlarınızda önünüze getirilebilir.

 

 

KIZLIK ZARI MUAYENESİ

Kızlık zarı açıklığı genelde dairesel veya yarımay şeklindedir. Bazen elek şeklinde, perdeli şekilde ya da daha farklı şekillerde de olabilir.

KIZLIK ZARI MUAYENESİ NASIL OLUR ?

Kızlık zarının muayenesi  durumunda bulgular saat kadranlarına göre tarif edilir.Örneğin; eğer açılma olduysa, saat 5 ve 8 hizasında gibi ya da açılma nereden olduysa yerini bu şekilde tarif ederek anlatıyoruz.
Bazen kızlık zarında yırtılma  olmayabilir.Bu durumda ilişki tam olmamış olabilir. Kızlık zarı açıklığı yapısal olarak fazla olabilir ya da çentikli kızlık zarı , kızlık zarı esnekliği olabilir.
Bazende  kızlık zarında çatlamalar ilişkiye yetebilir.Bu durumu  kızlık zarında çentiklenme diye tarif ediyoruz.
Doğumla beraber kızlık zarı 7-8 tane parçaya ayrılır ve himenal karünkül ismini alır.

Antalya Kızlık Zarı Diktirme Fiyatları

Kızlık Zarı Dikimi Antalya

Kızlık zarı vajinanın girişinde vajina girişini çepeçevre saran bir cilt kaplantısıdır. Vajina girişinden bir iki cantim içeride bulunan kızlık sarı ve 1veya 2 milimetre kalınlığında çepeçevre saran bir cilt kaplantısıdır
Kızım zarı sanıldığının aksine burada görüldüğü gibi başının girişini tamamen kapatan bir zar şeklinde değilde kenarında yoğunlaşmış bir cilt kaplantısıdır içerisinde mikro damarlar teşkil ettiği için tam bir cinsel ilişki sonrası bazen kanama olmaktadır. Her cinsel ilişki esnasında kanama olmayabilir.
Antalya'da Kızlık zarı dikimi hakkında Hastaların en fazla merak ettikleri ve endişe duydukları sorulardan bir tanesi de :

Kızlık zarı diktirme ameliyat olduğum anlaşılır mı belli olur mu?

Hayır. hiçbir şekilde ameliyat olduğunuz belli olmayacaktır.

Kızlık zarı dikimi Nasıl anlaşılabilir ? Kızlık zarı dikimi Anlaşılır mı ?

Eğer siz ameliyat olduktan sonra ilişkiye girerseniz ve ileride bir kadın Doğumu muayenesine girdiğiniz zaman kimse sizin ameliyat geçirdiğinizi anlamayacaktır. Ama ilişkiye girmeden önce bir kadın doğum'a gittiğiniz zaman elbette ki yapılan hymen yeni kızlık arı eskisinin tıpatıp aynısı değildir. Buradaki amacımız ilişki sırasında bir kanama yaratmaktır. Dolayısıyla orada bir ameliyat geçirdiğiniz belli olabilir ama bu sizin için endişe edici bir durum olmamalıdır. Yapılan ameliyat ne zaman ilişkiye girilirse o zaman kanama yaratacaktır. 

Antalya Lazerle kızlık zarı dikimi ameliyatında ise yine kalıcı olarak onarım yapılmaktadır.

Dokuların bir kısmı lazer vasıtasıyla kesilmektedir. Bu sayede Ameliyat sırasında kanama oranı daha az olmaktadır.  dolayısıyla dokular daha rahat manüple edilmektedir. Sonrasında yine çift tabaka onarımı olacak şekilde kesilerimiz tamamlandığı zaman normal klasik benim her zaman yaptığım çift tabakalı kalıcı kızlık zarı onarımı gerçekleştirilmektedir. Ameliyat yarım saat - 1 saat kadar sürmektedir. Sonrasında tamamen normal hayatınıza devam edersiniz. Kimse ameliyat geçirdiğinizi hissetmez anlamaz ve kimse de bunu anlayamayacaktır.

Tekrarlayan ilişkilerde kanama olduğu yetmediği gibi bazı genç kızlar da ilişki sonrası vajinal kanama gerçekleşmeyebilir. Bunun sebebi de anatomik olarak yani yapısal olarak Kızlık zarının cinsel ilişkiye uygun olacak şekilde geniş olmasından kaynaklanabilir. Kızlık Zarı tamiri vajinal estetik operasyonlar içerisinde en sıklıkla yaptığımız prosedürlerden bir tanesidir. Kızlık zarı dikimi kalıcı yada geçici olarak yapılabilmektedir. Geçici yöntemde düğünden bir hafta öncesine kadar yapılması gerekmektedir. Çünkü geçici yöntemde vajina girişindeki kızlık zarı bölgesinde halkasal bir dikiş atılarak giriş kısmı daraltılır ve cinsel ilişki esnasında kanama sağlanır. Sıklıkla kalıcı dediğimiz yöntemi uygulamaktayız. Kalıcı yöntemde mikrocerrahi ile primer onarım yada flep yöntemi uygulamaktayız mikrocerrahi ile yaptığımız primer onarım yönteminde kızlık zarının aynısını taklit edecek şekilde bir onarım gerçekleştirilir. Procerrahiyle ile yapılan Primer onarım yöntemi Herhangi bir kadın doğum uzmanı yada herhangi bir kişi tarafından cinsel ilişki öncesinde bakıldığında hiçbir şekilde böyle bir prosedürü böyle bir şeylerin yapıldığı test edilemez.

Antalya Kızlık Zarı Dikiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenlere mutlaka uyulmalıdır:

Ancak kızlık zarı dikildikten sonra yaptığımız cerrahinin başarılı olabilmesi ve ilişki sonrası kanamanın gerçekleşebilmesi için hastamızın hijyen kurallarına dikkat etmesi gerekmektedir ve düzenli kontrollerin yapılması gerekmektedir. 
Bazen hasta faktörü dediğimiz hastaların sigara içmesi ya da hijyene dikkat etmemesi, beslenme koşullarının ya da ümmin koşullarının iyi olmadığı durumlarda dokusu çok iyi anlamayacağı için yara iyileşmeleri çok iyi olmamaktadır. Ve bu tür durumlarda gerçekleştirdiğimiz cerrahiye rağmen doğu kaynakları iyi olmaz ve ne yazık ki istediğimiz başarıya ulaşamayız. 
Onun için bu tür prosedürlerden bir hafta öncesinde hastalarımızın vajina enfeksiyonu varsa tedavi edilmesi, sigara içiyorsa bir haftada sigaranın bırakılması ve sağlıklı beslenmenin yapılması gerekmektedir. 
Işlem sonrası ise yine yüz yine dikkat edilmesi yanında ekstrem sporlar özellikle denizde yapılan birtakım sporlar bacak açma şartı şeklinde eksersizler yada bisikleti binme gibi birtakım eksersizler den kaçınmak gerekir. 
Işlemde başarılı olabilmenin ikinci bir kuralı da adet periyodunda yakın bu tür operasyonların yapılmamasıdır. Çünkü adetle birlikte adet kanının gelmesi ile yara yerlerinde tam bir iyileşme söz konusu olmaz. Onun için adet bitiminde yapılan işlemler her zaman için daha konforlu olmakla birlikte doku iyileşmesi daha hızlı oluşmaktadır.

Antalya kızlık zarı dikimi fiyatları yapılacak işlemi kalıcı ya da geçici olup olmasına göre değişmektedir. Kızlık zarı dikim ile ilgili bilgi almak ve Antalya kızlık zarı dikimi fiyatları hakkında bilgi edinmek için kliniğimizi 0533 641 88 21 numaramızdan arayabilirsiniz.

 

Kızlık Zarı Dikimi (Hymenoplasti)

Antalya Kızlık Zarı Dikimi

 

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık Zarı (Hymen) Nedir?

 
Kızlık zarı, tıbbi terimle "hymen," kadınların genital bölgesinde bulunan, vajinanın girişini kaplayan zar benzeri bir yapıdır. Bu zarın doğal işlevi, cinsel ilişki sırasında vajinayı dış etmenlerden (mikroorganizmalar gibi) koruyarak enfeksiyon riskini azaltmaktır. Genellikle hafif pembemsi renkte ve elastik bir yapıya sahiptir.
 
 • 1. Kızlık Zarının Yapısı ve Biçimi

 
Kızlık zarı, farklı kadınlarda farklı yapılar gösterebilir. Kimi kadınlarda zar, vajina girişini tamamen kapatırken, kimilerinde ise kısmen veya tamamen açık olabilir. Kızlık zarının yapısı, vajina içine doğru uzanabilen veya halka şeklinde bir yapıya sahip olabilir.
 
 • 2. Kızlık Zarının İşlevi

 
Kızlık zarının temel işlevi, cinsel ilişki sırasında vajinayı dış etmenlerden koruyarak enfeksiyonlara karşı bir bariyer oluşturmasıdır. Ayrıca, geleneksel toplumlarda, kızlık zarının bakirelikle ilişkilendirilmesi nedeniyle, bir kadının toplumda bekaretinin simgesi olarak kabul edilir.
 
Ancak, her kadında kızlık zarı bulunmayabilir veya bazı kadınlar doğuştan zarın doğal bir açıklığına sahip olabilir. Bu nedenle, kızlık zarının varlığı veya bakirelik durumu, bir kadının cinselliği hakkında kesin bir kanıt sunmaz ve tıbbi bir testle kesin olarak belirlenemez.
 
 • 3. Kızlık Zarının Yırtılması

 
Kızlık zarı, cinsel ilişkiye veya vajinal penetrasyona bağlı olarak yırtılabilir. İlk cinsel ilişki sırasında, zarın tamamen yırtılması veya kısmi yırtılması (esneklik göstererek açılması) olabilir. Bu durum, bazı kadınlarda kanamaya neden olabilir, ancak her zaman böyle olması gerekmez.
 
Ayrıca, fiziksel aktiviteler, spor, mastürbasyon veya vajinal tampon kullanımı gibi günlük yaşam aktiviteleri de kızlık zarının yırtılmasına yol açabilir. Bu nedenle, kızlık zarının yırtılması yalnızca cinsel ilişkiyle ilişkilendirilmemelidir.
 
 • 4. Kızlık Zarı Dikimi (Hymenoplasti)

 
Kadınlar arasında kızlık zarı dikimi, kültürel ve sosyal nedenlerle bazen talep edilen bir cerrahi prosedürdür. Hymenoplasti olarak da bilinen bu işlemde, zarın yırtılan kısmı dikilerek veya dışarıdan ek bir doku kullanılarak kızlık zarı tekrar oluşturulmaya çalışılır. Ancak bu işlem tıbben önerilmemekte ve etik açıdan tartışmalıdır.
 
 • 5. Toplumsal ve Kültürel Algı

 
Kızlık zarı, farklı toplumlarda ve kültürlerde farklı anlamlara gelir ve bazen kadınların sosyal hayatında önemli bir rol oynar. Maalesef, bekaretin kızlık zarıyla ilişkilendirilmesi bazı toplumlarda kadınların sosyal ve psikolojik açıdan baskı altına girmesine yol açabilir.
 

6. Cinsel Sağlık ve Cinselliğin Anlamı

 
Kızlık zarı ve bekaretle ilişkili yaygın yanlış anlayışlar, cinsel sağlık ve cinselliğin anlamı konusunda önemli sorunlar yaratabilir. Cinsellik, kişinin rızası, güvenliği ve isteği doğrultusunda yaşanan özel bir deneyimdir. Bekaretin bir kadının değerini belirleyen bir faktör olmaması gerektiği unutulmamalıdır.
 
Sonuç
 
Kızlık zarı, kadın cinselliği ve toplum içindeki algılar açısından hassas bir konudur. Tıbben, kızlık zarının varlığı veya yokluğu, bir kadının cinsel deneyimini veya değerini belirleyen kesin bir kriter değildir. Cinsel sağlık ve ilişkilerde önemli olan, rızaya dayalı sağlıklı ve güvenli bir deneyim yaşamaktır. Toplumsal baskılardan uzak, açık ve sağlıklı cinsel eğitim ve iletişim, kadınların cinsel sağlık ve refahını desteklemeye yardımcı olacaktır.
 

Antalya'da Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

 
Kızlık zarı muayenesi, genellikle jinekolojik muayene sırasında yapılan basit ve ağrısız bir işlemdir. Bu muayene, kadının cinsel sağlığını değerlendirmek veya kızlık zarıyla ilgili bir tıbbi durumu belirlemek amacıyla yapılabilir. Ancak önemli bir nokta, bu muayenenin gizlilik ve rızaya dayalı olması gerektiğidir. Aşağıda, kızlık zarı muayenesinin nasıl yapıldığına dair genel bilgiler bulunmaktadır:
 
 • 1. Uygun Ortam ve Uzman Seçimi:
Kızlık zarı muayenesi, steril ve hijyenik bir ortamda, gizlilik ve güvenlik sağlanacak şekilde bir jinekolog veya cinsel sağlık uzmanı tarafından yapılmalıdır. Hastanın rızası alınmalı ve muayene süreci hakkında detaylı bilgi verilmelidir.
 
 • 2. Fiziksel Muayene:
Hasta, jinekolojik muayene için gerekli pozisyona yani sırt üstü yatarken veya dizlerini karnına çekerek muayene masasına uzanır. Uzman, dış genital bölgeleri dikkatlice inceleyerek kızlık zarının varlığını ve yapısını değerlendirir.
 
 • 3. Vajinal Muayene:
Uzman, vajina içine bir alet (spekulum) yerleştirerek vajina duvarlarını açar ve iç yapıları daha iyi görebilir. Bu aşamada, kızlık zarının durumuna dair daha fazla bilgi edinmek mümkün olur.
 
 • 4. Kızlık Zarının Değerlendirilmesi:
Muayene sırasında kızlık zarının varlığı, yapısal durumu ve herhangi bir yırtılma veya hasar olup olmadığı değerlendirilir. Ancak unutulmamalıdır ki kızlık zarının yapısı, kadından kadına farklılık gösterebilir ve her kadında farklı olabilir.
 
 • 5. Muayene Sonucu ve Danışmanlık:
Uzman, muayene sonucunu hastayla paylaşır ve herhangi bir sağlık sorunu tespit edilmişse uygun tedavi veya yönetim planını önerir. Hastaya, cinsel sağlık, cinsel ilişki ve vajinal sağlık konularında bilgilendirme ve danışmanlık sağlanmalıdır.
 
Önemli Not:
Kızlık zarı muayenesi, cinsel istismar veya zorla cinsel ilişki durumlarında kanıt toplamak amacıyla yapılmamalıdır. Cinsel şiddet veya istismar durumunda, adli mercilere veya sağlık kurumlarına başvurmak, olayın soruşturulmasını ve mağdura uygun desteğin sağlanmasını sağlayacaktır.
Sonuç olarak, kızlık zarı muayenesi tıbbi gereklilikler doğrultusunda ve hastanın rızasını göz önünde bulundurarak, gizlilik ve etik çerçevesinde yapılmalıdır. Bu tür bir muayeneyi düşünen kadınlar, güvenilir bir sağlık uzmanıyla konuşmalı ve durumu hakkında bilinçli kararlar vermeye özen göstermelidir.

Kızlık Zarı Kanaması Belirtileri Nelerdir

 
Kızlık zarı kanaması, kadının ilk cinsel ilişkisinde veya vajinal penetrasyon sonucunda kızlık zarının yırtılmasıyla meydana gelen kanamadır. Ancak unutulmaması gereken önemli bir nokta, kızlık zarı kanamasının her kadında görülmeyebileceğidir. Bazı kadınlarda kızlık zarı esnek olduğundan dolayı yırtılmadan cinsel ilişki yaşanabilir ve kanama meydana gelmeyebilir. Bu durum her kadında farklılık gösterebilir.
 
%100 GİZLİLİK
GİZLİLİK BİLDİRİMİ
 
Antalya kliniğimize başvurma sebebiniz ve kişisel bilgileriniz yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği R.G. 01.08.1998, 23420) tamamen gizli tutulacaktır.
Başka şahıslara kişisel bilgileriniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

Kızlık zarı kanamasının belirtileri şunlardır:

 
 • Kanama: Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında vajinal kanama görülebilir. Bu kanama genellikle hafif düzeyde olur ve kısa süre içinde durur.
 • Ağrı: Kızlık zarının yırtılması bazı kadınlarda hafif ağrıya neden olabilir. Ancak her kadında ağrı seviyesi farklı olabilir.
 • Lekeleme: Cinsel ilişki sonrasında vajinadan hafif lekelenme şeklinde kan gelebilir. Bu, kızlık zarının yırtılmasının bir sonucu olarak görülebilir.
 • Discomfort (Rahatsızlık): Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında bazı kadınlar bir tür rahatsızlık hissedebilirler.
 • Psikolojik Belirtiler: Cinsel ilişkinin ardından kadında, duygusal olarak farklı hisler ortaya çıkabilir. Özellikle kültürel ve toplumsal nedenlerle, kadınlar bu konuda çeşitli duygusal tepkiler gösterebilirler.
 
Yukarıda belirtilen belirtiler, cinsel ilişki sonrasında kızlık zarının yırtılmış olabileceğini düşündürebilir, ancak bu belirtiler kesin bir kanıt niteliği taşımaz. Kızlık zarı kanaması veya kanama olmaması, her kadında farklılık gösterebilir ve kızlık zarının yapısına bağlıdır. Cinsel sağlık konusunda endişeleriniz varsa, bir jinekologla konuşmanız ve durumunuzu değerlendirmeniz önemlidir. Jinekolog, sağlık durumunuz hakkında size en doğru bilgiyi verecek ve size rehberlik edecektir.
 

Antalya'da Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Sürer

 
Kızlık zarı dikimi, hymenoplasti olarak da bilinen cerrahi bir prosedürdür. Bu işlem, kızlık zarının daha önce yırtılmış olan kısmının veya tamamının, dikiş veya doku eklemesiyle onarılması veya yeniden oluşturulması amacıyla yapılır.
Kızlık zarı dikimi süresi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir:
 
 1. Prosedürün Türü: Kızlık zarı dikimi farklı yöntemlerle yapılabilir. Bazı durumlarda, sadece kızlık zarının kenarları dikilirken, bazı durumlarda dışarıdan ek doku kullanılabilir. Prosedürün karmaşıklığına bağlı olarak süre değişebilir.
 2. Doktorun Deneyimi: Kızlık zarı dikimi, uzman bir jinekolog veya plastik cerrah tarafından yapılmalıdır. Doktorun deneyimi ve uzmanlığı, prosedürün süresini etkileyebilir.
 3. Yerel Anestezi veya Genel Anestezi: Kızlık zarı dikimi genellikle lokal anestezi altında yapılır, ancak bazı durumlarda genel anestezi de kullanılabilir. Anestezi türü, prosedür süresini etkileyebilir.
 4. Komplikasyonlar: Her cerrahi prosedürde olduğu gibi, kızlık zarı dikimi sırasında da olası komplikasyonlar göz önünde bulundurulmalıdır. Beklenmeyen durumlar veya komplikasyonlar, prosedür süresini uzatabilir.
 
Genel olarak, kızlık zarı dikimi prosedürü yaklaşık 30 dakika ile 1 saat arasında sürer. Ancak bu süre, yukarıda belirtilen faktörlere bağlı olarak değişebilir. Cerrahi prosedürler, her zaman dikkatli bir şekilde planlanmalı, uzmanlar tarafından yapılmalı ve hastanın sağlığı ve güvenliği öncelik alınarak gerçekleştirilmelidir.
 

Kızlık Zarı Çeşitleri ve Özellikleri nelerdir ?

 
Kızlık zarı (hymen), farklı kadınlarda farklı yapılar ve özellikler gösterebilir. Genetik, etnik ve bireysel faktörler nedeniyle kızlık zarının şekli ve özellikleri kadından kadına değişebilir. Bu nedenle, kızlık zarı çeşitleri ve özellikleri kesin ve belirgin kategorilere ayrılmamaktadır. Bununla birlikte, yaygın olarak görülen kızlık zarı yapıları ve özellikleri aşağıda verilmiştir:
 
 • Yarım Ay Şeklinde Kızlık Zarı:
Bu tür kızlık zarı, vajina girişinin bir kısmını kapatır ve yarım ay şeklinde bir yapıya sahiptir. Cinsel ilişki sırasında yırtılabilir ve hafif bir kanamaya neden olabilir.
 
 • Dairesel Kızlık Zarı:
Bu kızlık zarı türü, vajina girişini tamamen kaplayan yuvarlak bir yapıya sahiptir. Cinsel ilişki sırasında yırtılarak kanamaya neden olabilir.
 
 • Halka Şeklinde Kızlık Zarı:
Bu tür kızlık zarı, vajina girişini halka şeklinde saran bir yapıya sahiptir. Cinsel ilişki sırasında genellikle yırtılarak kanamaya yol açar.
 
 • Esnek Kızlık Zarı:
Esnek kızlık zarı, diğer türlerden farklı olarak daha elastik ve esnek bir yapıya sahiptir. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında yırtılma olmadan esneyebilir ve kanama meydana gelmeyebilir.
 
 • Mikrosefalik Kızlık Zarı:
Bu tür kızlık zarı, normalden daha küçük bir yapıya sahiptir ve genellikle tamamen kapalı değildir. Cinsel ilişki sırasında kanamaya neden olabilir.
 
Önemli Not:

Kızlık zarı yapıları, kadından kadına farklılık gösterebilir ve bu yapılar genetik faktörlerin yanı sıra doğum, fiziksel aktiviteler ve spor gibi dış etkenlerden etkilenebilir. Kızlık zarı, bir kadının bakireliği veya cinsel deneyimi hakkında kesin bir kanıt sağlamaz ve bu tür düşünceler sağlık açısından yanıltıcı ve yanlıştır. Cinsel sağlıkla ilgili herhangi bir endişe veya sorununuz varsa, bir jinekolog veya cinsel sağlık uzmanına danışmanız önemlidir.

 

Geçici kızlık zarı dikimi anlaşılır mı?

 
Geçici kızlık zarı dikimi, genellikle özel bir durumda kullanılacak ve kısa süreli etkisi olan bir yöntemdir. Bu tür geçici kızlık zarı dikiminde, kızlık zarının yırtılan kısmı veya tamamı dikiş veya doku eklemesiyle geçici olarak onarılır veya yeniden oluşturulur.
 
Ancak, geçici kızlık zarı dikimi tıbbi etik ve sağlık açısından tartışmalı bir konudur. Birçok tıp otoritesi, bu tür geçici dikimlerin etik olmadığını ve sağlık açısından zararlı olabileceğini belirtmektedir. Geçici kızlık zarı dikimi, bekaretin geri kazanılması veya cinsel ilişkiye girecekmiş gibi yapılması gibi nedenlerle talep edilebilir. Ancak bu, bekaretin gerçek bir göstergesi değildir ve tıbben önerilmeyen bir uygulamadır.
 

Sağlık açısından, geçici kızlık zarı dikiminin riskleri şunlar olabilir:

 
 • Enfeksiyon Riski: Geçici dikilen doku veya materyallerin enfeksiyon riskini artırabilir.
 • Komplikasyonlar: Dikişlerin veya eklenen dokunun düzgün bir şekilde iyileşmemesi, kanamalar ve rahatsızlık gibi komplikasyonlara neden olabilir.
 • Psikolojik Etkiler: Geçici kızlık zarı dikimi, kadınların psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine ve duygusal zorlanmalara neden olabilir.
 • Etik Sorunlar: Sağlık uzmanları arasında, bu tür geçici dikimlerin etik açıdan uygun olmadığı ve kadın sağlığını riske atabileceği konusunda ciddi tartışmalar mevcuttur.
 
Tıbbi topluluk, kadınların sağlık ve cinsellik konularında bilinçli kararlar almalarını ve kendi sağlık durumlarına saygı göstermelerini teşvik eder. Sağlıkla ilgili herhangi bir konuda, bir jinekolog veya cinsel sağlık uzmanıyla konuşarak uzman görüşü almak ve doğru bilgiler edinmek önemlidir. Unutmayın ki cinsel sağlık ve cinsellik kişisel bir konudur ve her bireyin rızasına dayalı kararlar alınmalıdır.
 

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı

 
Evet, kızlık zarının bozulmamış olması hamile kalınmasına engel değildir. Kızlık zarı, vajina girişini kapatma ve enfeksiyon riskini azaltma gibi doğal bir işlevi olan zar benzeri bir yapıdır. Ancak, kızlık zarının yırtılması veya bozulması cinsel ilişki sırasında veya vajinal penetrasyon sonucunda olabileceği gibi, birçok farklı nedenle de meydana gelebilir.
 
Kızlık zarı yırtılması olmadan gerçekleştirilen cinsel ilişki veya vajinal penetrasyonlar, kadının hamile kalmasına yol açabilir. Hamile kalma, kadının yumurtlama döneminde spermlerin rahim içine ulaşarak yumurtayı döllemesiyle mümkündür. Kızlık zarının yapısı, hamile kalmayı engelleyen bir bariyer değildir.
 
Önemli olan, cinsel ilişki sırasında veya herhangi bir zamanda hamilelik riskini azaltmak için doğru doğum kontrol yöntemlerini kullanmaktır. Korunmasız cinsel ilişki hamilelik riskini artırır ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı da korumasızlık sağlar. Cinsel sağlık ve doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi almak ve uygun bir yöntemi seçmek için bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir.
 
Unutmayın ki hamilelik istemediğiniz bir sonuç olabileceği gibi, cinsel sağlığınızı korumak ve sağlıklı bir cinsel yaşam sürdürmek için doğru bilgilere sahip olmak ve uzman görüşü almak önemlidir.
 

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalındığı nasıl anlaşılır?

 
Kızlık zarının bozulmadan hamile kalındığına dair kesin bir belirti veya yöntem yoktur. Kızlık zarı, kadının cinsel ilişkiye girmesi veya vajinal penetrasyon yaşaması sonucunda yırtıldığında veya esneyerek açıldığında, bu olaya "kızlık zarının bozulması" denir. Ancak kızlık zarı, kadınlarda farklı yapı ve esneklikte olabilir ve her kadında farklı tepkilere neden olabilir.
 
Kızlık zarının yırtılması veya bozulması, kanama ve hafif ağrı gibi belirtilerle ilişkilendirilebilir; ancak bu belirtiler her kadında farklılık gösterebilir ve her zaman meydana gelmeyebilir. Bazı kadınlarda kızlık zarı esnek olduğundan, cinsel ilişki sırasında yırtılmadan esneyebilir ve kanama olmaz. Dolayısıyla, kızlık zarının bozulması ile hamile kalınması arasında bir bağlantı yoktur.
 
Hamilelik, kadının yumurtlama döneminde sperm hücrelerinin yumurtayı döllemesi sonucunda gerçekleşir. Bu nedenle, cinsel ilişkiden sonra hamilelik riski, doğum kontrol yöntemleri kullanılarak veya diğer korunma yöntemleriyle azaltılabilir. Hamile kalma ihtimali olan herhangi bir cinsel ilişkiden sonra, istenmeyen hamilelik durumunda hızlıca hareket etmek ve hamilelik testi yapmak önemlidir.
 
Cinsel sağlık ve cinsel ilişkilerle ilgili herhangi bir endişeniz varsa, bir jinekolog veya cinsel sağlık uzmanına danışmak, size uygun doğum kontrol yöntemlerini öğrenmek ve cinsel sağlığınızı korumak açısından önemlidir. Unutmayın ki cinsel sağlık konusunda doğru bilgilere sahip olmak ve sağlık uzmanlarından destek almak, sağlıklı bir cinsel yaşam sürdürmek için önemlidir.
 

Kızlık zarı bozulduktan sonra ağrı olur mu?

 
Kızlık zarının bozulması veya yırtılması, cinsel ilişki sırasında veya vajinal penetrasyon sonucunda olabilir. Bu durum, bazı kadınlarda hafif ağrıya neden olabilir, ancak her kadında ağrı seviyesi farklılık gösterebilir.
 
Kızlık zarının yapısı ve esnekliği, kadından kadına değişebilir. Kimi kadınlarda kızlık zarı esnek ve yumuşak olabilirken, kimilerinde daha sert ve az esnek olabilir. Esnek bir kızlık zarı, cinsel ilişki sırasında daha az ağrıya neden olabilirken, daha sert bir kızlık zarı daha fazla ağrıya yol açabilir.
 
Cinsel ilişki sırasında kızlık zarının yırtılması veya açılması, vajinal bölgede hafif bir kanama ve rahatsızlık hissi oluşturabilir. Bu durumun ardından kadınlarda hafif bir ağrı hissi ortaya çıkabilir. Ancak çoğu zaman bu ağrı hafif ve kısa süreli olur. Yine de her kadında ağrı şiddeti ve süresi farklılık gösterebilir.
 
Önemli olan, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında yaşanan herhangi bir ağrının rahatsızlık verici boyutlara ulaşması durumunda bir sağlık uzmanına başvurmak ve durumu değerlendirmektir. Ağrı veya rahatsızlık, bazı kadınlarda bir süre sonra kendiliğinden geçebilirken, bazı durumlarda tıbbi müdahale gerekebilir.
 
Cinsel sağlıkla ilgili herhangi bir endişeniz varsa, bir jinekolog veya cinsel sağlık uzmanına danışmak ve sağlık durumunuz hakkında uzman görüşü almak önemlidir. Uzmanlar, sağlık durumunuza uygun rehberlik sağlayacak ve gerekli tedavi veya yönetim planlarını önererek size yardımcı olacaktır.
 

Kızlık Zarı Dikimi Kaç Yaşında Yapılır?

 
Kızlık zarı dikimi, genellikle 18 yaşın altındaki genç kadınlara yapılmamalıdır. Bu tür cerrahi prosedürler, tıbbi ve etik açıdan hassas konular olup, cinsel sağlık, cinsellik ve kişisel tercihlerle ilgili önemli kararlardır.
 
Tıbbi etik, bir kadının kendi sağlık ve vücut üzerinde karar alma hakkını vurgular. Dolayısıyla, kızlık zarı dikimi gibi cinsel ilişki veya bekaretle ilişkilendirilen cerrahi işlemlerin, kadının rızası ve sağlık durumu göz önünde bulundurularak yapılması önemlidir. Ayrıca, birçok tıp otoritesi ve etik kuruluş, bu tür prosedürlerin 18 yaşından küçük kadınlara önerilmemesini veya yapılmasını etik olarak uygun görmemektedir.
 
Kızlık zarı dikimi isteğini düşünen genç kadınlar, sağlık uzmanlarıyla açık ve dürüst bir şekilde konuşmalı ve kararlarını bilinçli bir şekilde vermeye teşvik edilmelidir. Uzmanlar, genç kadınların cinsel sağlık, cinsellik ve vücut üzerindeki değişikliklerle ilgili sorularına yanıt verecek ve doğru bilgilerle rehberlik sağlayacaktır.
 
Özellikle kültürel veya toplumsal nedenlerle kızlık zarı dikimi talep eden genç kadınların, durumu ve sonuçları dikkatlice düşünmesi ve kendilerini bilinçli bir şekilde ifade etmeleri önemlidir. Sağlık uzmanları, genç kadınların psikolojik sağlığını da göz önünde bulundurmalı ve tüm sağlık ihtiyaçlarına uygun bir yaklaşım benimsemelidir.
 

Kızlık Zarı Dikimi Tutmaması Nedenleri Nelerdir?

 
Kızlık zarı dikimi (hymenoplasti), kızlık zarının daha önce yırtılan kısmının veya tamamının, dikiş veya doku eklemesiyle onarılması veya yeniden oluşturulması işlemidir. Ancak, kızlık zarı dikimi bazı durumlarda tutmayabilir veya beklenen sonuçları vermeyebilir. Kızlık zarı dikiminin tutmamasının bazı nedenleri şunlar olabilir:
 
 • Cerrahi Teknik ve Uzmanlık: Kızlık zarı dikimi, tecrübeli ve uzman bir jinekolog veya plastik cerrah tarafından yapılmalıdır. Düşük kaliteli veya uzmanlık seviyesi düşük olan cerrahi işlemler, dikimin tutmamasına neden olabilir.
 • Dikişlerin İyileşmesi: Kızlık zarı dikimi sırasında kullanılan dikişlerin uygun bir şekilde iyileşmemesi, dikimin tutmamasına ve yırtılmasına neden olabilir.
 • Fiziksel Aktiviteler: Cerrahi prosedür sonrasında aşırı fiziksel aktiviteler veya zorlayıcı sporlar yapmak, dikimin tutmamasına neden olabilir.
 • Enfeksiyon: Cerrahi prosedür sonrasında enfeksiyon gelişmesi, dikişlerin iyileşmesini etkileyerek dikimin tutmamasına yol açabilir.
 • Doğal Yapı ve Esneklik: Kızlık zarının doğal yapısı ve esnekliği, bazı kadınlarda dikimin tutmamasına neden olabilir. Bazı kadınlarda kızlık zarı daha esnek olabilir ve cinsel ilişki sonrasında tekrar eski haline dönebilir.
 • Psikolojik Faktörler: Kızlık zarı dikimi sonrasında psikolojik faktörler, kadının vajinal bölgede bir değişiklik olduğu düşüncesiyle cinsel ilişkiye girmekte zorlanmasına ve dikimin tutmamasına neden olabilir.
 
Kızlık zarı dikimi, her kadında farklı şekilde tepki verebilir ve sonuçlar değişebilir. Kızlık zarı dikimi yaptırmayı düşünen kadınların, prosedürün riskleri ve sonuçları hakkında sağlık uzmanlarından doğru bilgiler alması ve kararını bilinçli bir şekilde vermeye yönlendirilmesi önemlidir. Unutulmamalıdır ki kızlık zarı dikimi, bir kadının cinsel deneyimini veya kimliğini belirleyen tek faktör değildir ve sağlıkla ilgili tüm kararlar uzman görüşleriyle alınmalıdır.
 

Kızlık Zarı Onarımının Psikolojik Etkileri

 
Kızlık zarı onarımı, kadının cinsel ilişkide bekaretini geri kazanmak amacıyla yapılan cerrahi bir prosedürdür. Bu tür bir cerrahi müdahalenin psikolojik etkileri karmaşık ve bireysel farklılıklar gösterebilir. Aşağıda, kızlık zarı onarımının olası psikolojik etkileri madde madde açıklanmıştır:
 
 • Beklenti ve Heyecan: Kızlık zarı onarımı isteyen kadınlar, beklenti ve heyecan duyguları yaşayabilirler. Cinsel ilişkide bekaretlerini geri kazanma düşüncesiyle prosedüre yönelirler ve sonuçlarıyla ilgili olumlu beklentilere sahip olabilirler.
 • Stres ve Kaygı: Kızlık zarı onarımı için karar verme süreci ve prosedür öncesi dönem, kadınlarda stres ve kaygıya neden olabilir. Bu süreçte, fiziksel ve psikolojik olarak endişeli olabilirler.
 • Cinsel Özgüven ve İmaj: Kızlık zarı onarımı sonrasında, kadınların cinsel özgüveni ve cinsel imajı etkilenebilir. Bekaretin geri kazanılması, cinsel benlik algısını ve özgüvenini artırabilir veya eksik olduğu düşüncesiyle kaygıya neden olabilir.
 • Cinsel Deneyim ve Duygusal Tepkiler: Kızlık zarı onarımı sonrasında kadınlar, cinsel deneyimleri ve duygusal tepkileri konusunda farklılık gösterebilirler. Bu, cinsel ilişkilerle ilgili yeni deneyimler ve duygusal tepkilerin yaşanmasıyla ilişkilendirilebilir.
 • Toplumsal ve Kültürel Baskılar: Kızlık zarı onarımı, bazı toplumlarda ve kültürlerde önemli bir sosyal veya kültürel norm olarak görülebilir. Bu baskılar, kadınların kızlık zarı onarımı sonrasında kendilerini daha kabul görmüş veya toplum tarafından daha "saf" olarak hissetmelerine yol açabilir.
 • Etik ve Duygusal Çelişkiler: Kızlık zarı onarımı talep eden kadınlar, etik ve duygusal çelişkiler yaşayabilirler. Cinsel sağlık ve özgürlüklerle ilgili toplumsal normlar ve tıbbi etikle çelişen düşünceler arasında kalarak içsel bir çatışma yaşayabilirler.
 • Kızlık Zarı Miti: Kızlık zarı onarımı sonucunda, kadınlar "kızlık zarı miti" ile ilişkilendirilebilir. Bu mit, kadının bakire olduğu düşüncesine odaklanarak cinsel deneyimi ve kimliğiyle bağdaşmayan bir toplumsal beklenti oluşturabilir.
 
Önemli Not:
 
Kızlık zarı onarımı konusunda duygusal ve psikolojik etkiler, her kadında farklılık gösterebilir ve genel olarak olumlu veya olumsuz yönde değişebilir. Bu nedenle, kızlık zarı onarımı gibi cinsel sağlık prosedürlerine yönelen kadınların, sağlık uzmanlarından ve psikologlardan destek alması, kararlarını bilinçli bir şekilde vermesi ve duygusal ihtiyaçlarına uygun bir şekilde yönlendirilmesi önemlidir.

Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır Mı?

 
Kızlık zarı dikimi, kızlık zarının daha önce yırtılan kısmının veya tamamının, dikiş veya doku eklemesiyle onarılması veya yeniden oluşturulması işlemidir. Kızlık zarı dikiminin yapıldığı, sonradan kızlık zarının "yeniden" olduğu, cinsel ilişki veya vajinal penetrasyon sonucu zedelendiği varsayılan bir durumu belirleme şansı yoktur. Bu nedenle, dışarıdan bir kişi tarafından yapılan kızlık zarı dikiminin anlaşılması genellikle mümkün değildir.
 
Kızlık zarı dikimi, kadının vücudunda gerçekleştirilen bir cerrahi prosedürdür ve uzman bir jinekolog veya plastik cerrah tarafından yapılmalıdır. Bu prosedür, hastanın rızası ve gizliliği göz önünde bulundurularak yapılır. Kızlık zarı dikimi sonrasında kızlık zarının dikişleri, genellikle vajinal girişte ve içeride olacak şekilde yerleştirilir ve gözle görülemeyecek kadar küçük olabilir.
 
Ayrıca, kızlık zarı dikiminin yapıldığına dair kesin kanıtlar olmayabilir, çünkü vajinal bölgedeki dokuların iyileşme süreci sonrasında izler kaybolabilir. Bu nedenle, kızlık zarı dikimi sonrasında bir kadının cinsel deneyimi ve bekaret durumu dışarıdan tespit edilemez.
 
Kızlık zarı dikimi gibi tıbbi müdahalelerin kararları, kadının kendi sağlık ve tercihleri doğrultusunda alınmalıdır. Bu tür prosedürlere yönelen kadınlar, sağlık uzmanlarıyla güvenilir bir şekilde iletişim kurarak prosedürün sonuçları, riskleri ve beklentileri hakkında doğru bilgiler almalı ve kararlarını bilinçli bir şekilde vermeli ve kabul etmelidir.
 

Kızlık Zarı Dikimi Adetten Kaç Gün Sonra Yapılır?

 
Kızlık zarı dikimi (hymenoplasti) için genellikle adetten yaklaşık 7 ila 10 gün sonra yapılması önerilir. Adet dönemi, kadınların hormonal düzenlemesi ve vajinal bölgedeki dokuların durumu nedeniyle cerrahi prosedürler için uygun bir zaman değildir.
 
Adet döneminde, kadınların vücutlarında hormonal değişiklikler ve kanama meydana gelir. Bu nedenle adet dönemi, genellikle cerrahi prosedürlerin yapılmaması gereken bir süreçtir. Adet döneminin tamamlanmasından sonra, hormonlar ve vajinal dokuların daha stabil hale gelmesi beklenir ve kızlık zarı dikimi için uygun bir zaman dilimi oluşur.
 
Ancak, kızlık zarı dikimi için en uygun zamanı belirlemek için her kadının farklı fizyolojik özellikleri ve hormonal düzenlemesi göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle, kızlık zarı dikimi yapmayı düşünen kadınların bir jinekolog veya plastik cerrah ile danışarak en uygun zamanı belirlemeleri önemlidir.
 
Unutulmamalıdır ki kızlık zarı dikimi gibi cinsel sağlık prosedürlerine yönelen kadınların, sağlık uzmanlarından ve uzman doktorlardan doğru bilgiler alması, prosedürün riskleri ve sonuçları hakkında bilinçli bir şekilde karar vermesi ve kendisi için en uygun olan zamanı seçmesi önemlidir. Cerrahi prosedürler, dikkatli bir şekilde planlanmalı ve uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir.

 

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Öneriler

 
Kızlık zarı dikimi (hymenoplasti) sonrası, hastaların daha hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci geçirmesi için dikkat edilmesi gereken bazı önemli öneriler vardır. Aşağıda, kızlık zarı dikimi sonrası önerileri madde madde açıklanmıştır:
 
 • Dinlenme ve İyileşme Süreci: Cerrahi prosedür sonrasında vücudun iyileşmesi için yeterli dinlenme şarttır. Özellikle ilk birkaç gün içinde aşırı fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır. İyileşme süreci, kişisel duruma göre değişebilir, ancak genellikle 7-10 gün içinde büyük bir kısmı tamamlanır.
 • İlaçların Düzenli Kullanımı: Doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları düzenli olarak kullanın. Ağrı kesiciler ve antibiyotikler gibi ilaçlar, doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde alınmalıdır.
 • Banyo ve Temizlik: Operasyon sonrasında banyo yaparken vajinal bölgeyi suyla iyice temizleyin. Banyodan sonra kurularken dikkatli olun ve tahrişe neden olacak sürtünmeyi önlemek için nazik bir şekilde kurulayın.
 • Cinsel İlişkiden Uzak Durma: Cerrahi müdahaleden sonra cinsel ilişkiden en az 4-6 hafta uzak durulması önerilir. Bu süre zarfında vajinal bölgenin tamamen iyileşmesine ve enfeksiyon riskinin azalmasına yardımcı olur.
 • Hijyen ve İnfeksiyon Önlemleri: İyileşme sürecinde enfeksiyon riskini azaltmak için vajinal bölgenin temiz ve kuru tutulmasına özen gösterin. Hijyenik ped kullanımı, iyileşme sürecinde rahatlık sağlar.
 • Yumuşak Kıyafetler Tercih Etme: Operasyon sonrasında rahat ve pamuklu iç çamaşırı ve yumuşak giysiler giymek önemlidir. Dar ve sürtünmeye neden olacak kıyafetlerden kaçınılmalıdır.
 • Sigara ve Alkol Kullanımından Kaçınma: Sigara ve alkol, iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir ve enfeksiyon riskini artırabilir. Operasyon sonrasında sigara ve alkol kullanımından uzak durulmalıdır.
 • Doktorunuzla İletişim: İyileşme sürecinde herhangi bir sorun veya komplikasyonla karşılaşırsanız, hemen doktorunuza başvurun ve yönergelerini takip edin.
 • Psikolojik Destek: Kızlık zarı dikimi sonrasında psikolojik destek almak, hastanın duygusal ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olabilir. Cerrahi prosedürün psikolojik etkileri olabilir, bu nedenle duygusal desteğin sağlanması önemlidir.
 
Önemli Not: Kızlık zarı dikimi gibi tıbbi müdahaleler ciddi bir karardır ve sağlık uzmanları tarafından dikkatlice planlanmalı ve gerçekleştirilmelidir. Kızlık zarı dikimi sonrasında iyileşme sürecine dikkat edilmesi ve doktorunuzun tavsiyelerine uygun davranılması, daha hızlı ve sağlıklı bir iyileşmeyi destekleyecektir.
 

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Tuvalet

 
Kızlık zarı dikimi sonrasında tuvalet yapmak, operasyon bölgesinin temizliği ve iyileşme sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi açısından önemli bir konudur. İşte kızlık zarı dikimi sonrasında tuvalet yaparken dikkat edilmesi gerekenler, madde madde açıklanmıştır:
 
 • Yumuşak Tuvalet Kağıdı Kullanımı: Tuvalet kağıdı seçerken, mümkün olduğunca yumuşak ve parfümsüz bir tuvalet kağıdı tercih edin. Tahrişe neden olabilecek ve operasyon bölgesini rahatsız edebilecek parfümlü veya sert tuvalet kağıtlarından kaçının.
 • Nazik Temizlik: Tuvaletten sonra, vajinal bölgeyi su ile hafifçe temizleyin. Su, tahrişe ve operasyon bölgesindeki dikişlere zarar verme riskini azaltır. Sürtünmeye neden olacak aşırı temizlikten kaçının.
 • Sabun veya Temizleyici Kullanımı: Tuvalet sonrasında vajinal bölgeyi temizlerken parfümsüz ve yumuşak bir sabun veya vajinal temizleyici kullanabilirsiniz. Ancak aşırı temizlikten kaçının ve operasyon bölgesine zarar verebilecek kimyasallardan kaçının.
 • Yumuşak Dokular Kullanımı: Tuvalet sonrasında vajinal bölgeyi kurularken, yumuşak ve temiz bir havlu veya dokuya özen gösterin. Tahrişe neden olabilecek sert veya eski havlulardan kaçının.
 • Ön Hijyen: Operasyon sonrasında, tuvaletten önce ve sonra ellerinizi iyice yıkayın. Bu, enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olur.
 • Hijyenik Ped Kullanımı: İyileşme süreci boyunca hijyenik ped kullanmak, tahrişe karşı koruma sağlar ve vajinal bölgenin daha kuru kalmasını sağlar.
 • İdrar ve Dışkı Kontrolü: Tuvalet sırasında, idrar ve dışkıyı kontrol etmeye çalışın ve dışkılamak için fazla zorlamaktan kaçının. Aşırı zorlama, operasyon bölgesini rahatsız edebilir.
 • Tuvalet Alışkanlıkları: Tuvalet sonrasında özellikle dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da tuvalet alışkanlıklarıdır. Kabızlık gibi sindirim problemleri, tuvalet sırasında aşırı zorlamaya neden olabilir ve operasyon bölgesini rahatsız edebilir. Düzenli ve dengeli beslenme ile tuvalet alışkanlıklarınızı kontrol altında tutmaya çalışın.
 
Önemli Not: Kızlık zarı dikimi sonrasında tuvalet yaparken, operasyon bölgesini tahriş etmemek ve enfeksiyon riskini azaltmak için özen göstermek önemlidir. Operasyon sonrasında yaşanan herhangi bir sorun veya komplikasyon durumunda, derhal doktorunuza başvurun ve yönergelerini takip edin.
 

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Seyahat

 
Kızlık zarı dikimi sonrasında seyahat planlaması yapmak, hastanın iyileşme sürecini etkileyebilecek önemli bir konudur. Seyahat ederken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. İşte kızlık zarı dikimi sonrasında seyahat hakkında madde madde bilgiler:
 
 • Doktorunuza Danışın: Kızlık zarı dikimi sonrasında seyahat planı yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Doktorunuz, iyileşme sürecinizin durumuna göre seyahate ne zaman çıkabileceğinizi belirleyecektir.
 • İyileşme Süreci ve Seyahat Planı: Cerrahi prosedür sonrasında vücut, dinlenmeye ve iyileşmeye ihtiyaç duyar. Seyahat planınızı, ameliyat sonrası iyileşme sürecini dikkate alarak yapın.
 • Uçuş ve Hareketlilik: Uçak yolculuğu yapmayı planlıyorsanız, kalkış ve iniş sırasında oluşabilecek basınç değişikliklerine dikkat edin. Ameliyat sonrası bölgede hassasiyet olabilir, bu nedenle uzun süreli oturarak yolculuk yapmak rahatsızlık verebilir.
 • Yolculukta Rahat Giysiler: Seyahat sırasında rahat ve bol giysiler tercih edin. Dar veya sıkı kıyafetler operasyon bölgesini tahriş edebilir.
 • Doktorun Önerilerini Uygulayın: Doktorunuz, seyahat öncesi ve sırasında dikkat etmeniz gereken konuları size anlatacaktır. Önerilerini dikkate alın ve uygulayın.
 • Tuvalet ve Hijyen: Seyahat sırasında tuvalet ihtiyacınızı giderirken, operasyon bölgesinin temizliğine ve hijyenine özen gösterin. Yeterli su ile temizlik yapmaya dikkat edin.
 • Sıcaklık ve Ortam: Hava sıcaklığı ve nem, iyileşme sürecini etkileyebilir. Sıcak ve nemli ortamlarda operasyon bölgesi daha fazla tahriş olabilir. Mümkünse, rahat edeceğiniz ortamları tercih edin.
 • Dikkatli Hareket Edin: Seyahat sırasında aşırı fiziksel aktivitelerden kaçının. Yürüyüş, koşu gibi aktiviteler ve ağır yük taşıma, operasyon bölgesini rahatsız edebilir.
 • Dinlenme İmkanı: Seyahat planınızda dinlenme imkanı sağlayacak zamanlar ayırın. Vücudunuzun dinlenmeye ihtiyacı olabilir, bu nedenle kendinize zaman tanıyın.
 
Önemli Not: Kızlık zarı dikimi sonrasında seyahat planı yaparken, sağlığınız ve iyileşme süreciniz ön planda olmalıdır. Doktorunuzun önerilerini dikkate alın ve gerektiğinde seyahat planınızı doktorunuzla paylaşın. Seyahat planınızı vücudunuzun dinlenme ve iyileşme ihtiyaçlarına uygun olarak düzenlemek, daha rahat ve sağlıklı bir seyahat deneyimi sağlayacaktır.
 

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası İlk İlişki

 
Kızlık zarı dikimi sonrası ilk cinsel ilişki, hastanın iyileşme süreci tamamlandıktan ve doktorun onay verdiği zamanda gerçekleşmelidir. İşte kızlık zarı dikimi sonrası ilk ilişki hakkında bilgiler:
 
 • Doktor Onayı: Kızlık zarı dikimi sonrası ilk cinsel ilişkiye girmeden önce mutlaka doktorunuzla iletişime geçin ve onay alın. Doktorunuz, vajinal bölgedeki iyileşme sürecini değerlendirecek ve cinsel ilişkiye uygun olup olmadığınıza karar verecektir.
 • İyileşme Süresi: Kızlık zarı dikimi sonrasında vajinal bölgenin iyileşme süreci kişisel farklılıklara göre değişebilir. Genellikle, operasyondan sonra 4-6 hafta kadar bir iyileşme süreci beklenir. İyileşme tamamlanmadan cinsel ilişkiye girmek, operasyon bölgesini rahatsız edebilir ve enfeksiyon riskini artırabilir.
 • Rahatlık ve Güven: İlk cinsel ilişki öncesinde kendinizi rahat ve güvende hissettiğinizden emin olun. Cinsel deneyiminizi olumlu bir şekilde yaşamak için partnerinizle açık ve anlayışlı bir iletişim kurun.
 • Yavaş ve Ön Sevişme: İlk cinsel ilişki, yavaş ve özenli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Ön sevişme süresini uzun tutmak, vajinal bölgenin doğal olarak nemlenmesine ve rahatlamanıza yardımcı olur.
 • Lubrikasyon: Cinsel ilişki sırasında yeterli doğal lubrikasyon sağlanmıyorsa, su bazlı bir kayganlaştırıcı kullanabilirsiniz. Parfümsüz ve tahrişe neden olmayacak bir kayganlaştırıcı tercih edin.
 • Ağrı ve Rahatsızlık: Kızlık zarı dikimi sonrasında ilk cinsel ilişki sırasında hafif bir ağrı veya rahatsızlık hissi normal olabilir. Ancak şiddetli ağrı veya rahatsızlık durumunda doktorunuza başvurun.
 • Kontrol ve İletişim: Cinsel ilişki sırasında kendinizi kontrol edin ve kendinizi rahat hissetmediğiniz durumlar için partnerinize açık bir şekilde iletişim kurun. İlk cinsel ilişkide her iki tarafın da rahat olması önemlidir.
 • Korunma: Cinsel ilişkiye girecekseniz, korunma yöntemlerini kullanmayı unutmayın. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan ve istenmeyen gebelikten korunmak için uygun korunma yöntemleri kullanın.
 
Önemli Not: Kızlık zarı dikimi sonrası ilk cinsel ilişkiye girmeden önce doktorunuza danışın ve iyileşme sürecini tamamlayın. Cinsel ilişkiyi planlarken partnerinizle açık bir iletişim kurun ve her iki tarafın da rahat ve güvende hissettiği bir deneyim yaşamaya özen gösterin. Ayrıca, cinsel sağlık ve korunma yöntemleri konusunda bilgi sahibi olun ve korunma yöntemlerini doğru bir şekilde uygulayın
 

Kızlık Zarı Dikimi Kanaması Nasıl Olur?

 
Kızlık zarı dikimi sonrası kanama, kadının cinsel ilişki sonrasında vajinal bölgeden kan gelmesi şeklinde gerçekleşmez. Çünkü kızlık zarı dikimi, kızlık zarının daha önce yırtılan kısmının veya tamamının dikiş veya doku eklemesiyle onarılması veya yeniden oluşturulması işlemidir. Bu prosedür, kızlık zarının cinsel ilişki sonrasında yırtılmaması amacıyla yapılmaktadır.
 
Kızlık zarı dikimi sonrası beklenen bir kanama durumu söz konusu değildir, çünkü kızlık zarı dikimi ile vajinal bölgedeki doku onarılmış veya yeniden oluşturulmuştur. Operasyon sonrasında vajinal bölgede hafif bir şişlik, hassasiyet ve kızarıklık olabilir, ancak kanama beklenmez.
 
Eğer cinsel ilişki sonrasında vajinal kanama yaşanıyorsa, bu kızlık zarı dikimi sonucu oluşan bir durum değil, başka bir nedenden kaynaklanan bir durumdur. Vajinal kanama, farklı cinsel sağlık problemleri veya hastalıklar, enfeksiyonlar, hormonal değişiklikler veya adet döngüsüyle ilgili faktörlerden kaynaklanabilir.
 
Eğer kızlık zarı dikimi sonrası cinsel ilişki sırasında veya sonrasında anormal bir kanama yaşanıyorsa, derhal bir jinekolog veya sağlık uzmanına başvurulmalıdır. Bu durumun altında yatan nedenin belirlenmesi ve uygun tedavinin yapılması önemlidir.
 

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Havuz ve Deniz

 
Kızlık zarı dikimi sonrasında havuz ve denize girme konusunda dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. İşte kızlık zarı dikimi sonrasında havuz ve denize girme hakkında detaylı bilgiler:
 
 • Doktor Onayı: Kızlık zarı dikimi sonrasında havuz veya denize girmeden önce mutlaka doktorunuzla iletişime geçin ve onay alın. Doktorunuz, vajinal bölgedeki iyileşme sürecini değerlendirecek ve suya girebileceğiniz zamanı belirleyecektir.
 • İyileşme Süreci: Kızlık zarı dikimi sonrasında vajinal bölgenin iyileşme süreci kişisel farklılıklara göre değişebilir. Genellikle, operasyondan sonra 4-6 hafta kadar bir iyileşme süreci beklenir. İyileşme tamamlanmadan havuz veya denize girmek, operasyon bölgesini rahatsız edebilir ve enfeksiyon riskini artırabilir.
 • Su Kalitesi ve Temizliği: Havuz ve denize girdiğiniz suyun kalitesi ve temizliği önemlidir. Özellikle açık suda, enfeksiyon riski daha yüksek olabilir. Havuz veya deniz suyundaki kimyasallar veya bakteriler, operasyon bölgesini tahriş edebilir.
 • Hijyenik Ped Kullanımı: Havuz veya denize girmeden önce hijyenik ped kullanmak, operasyon bölgesini korumaya yardımcı olur ve suyun içine kan veya dikiş maddesi bulaşmasını önler.
 • Sıcaklık ve Ortam: Hava sıcaklığı ve nem, iyileşme sürecini etkileyebilir. Sıcak ve nemli ortamlarda operasyon bölgesi daha fazla tahriş olabilir. Mümkünse, serin ve temiz ortamları tercih edin.
 • Dikkatli Hareket Edin: Havuz veya denizde aşırı fiziksel aktivitelerden kaçının. Aşırı yüzmek veya dalış yapmak, operasyon bölgesini rahatsız edebilir.
 • Tuvalet ve Hijyen: Havuz veya deniz sonrasında tuvalet ihtiyacınızı giderirken, operasyon bölgesinin temizliğine ve hijyenine özen gösterin. Yeterli su ile temizlik yapmaya dikkat edin.
 • Dinlenme İmkanı: Havuz veya deniz aktivitesi sırasında dinlenme imkanı sağlayacak zamanlar ayırın. Vücudunuzun dinlenmeye ihtiyacı olabilir, bu nedenle kendinize zaman tanıyın.
 
Önemli Not:
 

Kızlık zarı dikimi sonrasında havuz veya denize girmeden önce iyileşme sürecinin tamamlandığından ve doktorunuzun onay verdiğinden emin olun. Doktorunuzun önerilerini dikkate alın ve gerektiğinde denize giriş planlarınızı doktorunuzla paylaşın. Havuz ve deniz gibi açık su aktiviteleri, iyileşme sürecini etkileyebileceği için dikkatli olmak önemlidir.

 

Kızlık Zarı Bozulma Nedenleri Nelerdir?

 
Kızlık zarı, vajinal girişi çevreleyen ince ve esnek bir zar tabakasıdır. Kızlık zarının bozulması, genellikle cinsel ilişki veya vajinal penetrasyon nedeniyle oluşur. Ancak kızlık zarı, sadece cinsel ilişki ile değil, başka nedenlerle de bozulabilir. İşte kızlık zarının bozulma nedenleri hakkında detaylı bilgiler:
 
 • Cinsel İlişki: Cinsel ilişki, kızlık zarının en yaygın bozulma nedenidir. Penetrasyon sırasında kızlık zarı gerilir ve yırtılabilir. Ancak kızlık zarının yapısı ve elastikiyeti kişiden kişiye farklılık gösterebilir, bu nedenle her kadında aynı şekilde yırtılma veya kanama meydana gelmeyebilir.
 • Vajinal Araçlar: Kızlık zarı, vajinal kullanım için tasarlanmamış cisimlerin (dildolar, sex toys vb.) kullanımı sırasında da bozulabilir. Yanlış kullanım veya aşırı güç uygulanması, kızlık zarının yırtılmasına neden olabilir.
 • Spor ve Aktiviteler: Bazı sporlar veya aktiviteler sırasında kızlık zarı gerilebilir ve yırtılabilir. Özellikle atletik sporlar, jimnastik ve binicilik gibi sporlar, kızlık zarının bozulmasına yol açabilecek potansiyele sahiptir.
 • Kaza ve Travmalar: Kaza veya travmalar sonucu vajinal bölgede meydana gelen şiddetli darbeler, kızlık zarının bozulmasına neden olabilir.
 • Jinekolojik Muayene: Jinekolojik muayene sırasında yapılan bazı işlemler, kızlık zarını etkileyebilir ve yırtılmasına yol açabilir. Özellikle muayene esnasında kullanılan spekulum gibi aletler, kızlık zarının zarar görmesine neden olabilir.
 • Doğuştan Anomaliler: Nadir durumlarda, bazı kadınlar doğuştan kızlık zarı anomalileriyle doğabilirler. Bu durumda kızlık zarı, normalden farklı bir yapıya sahip olabilir ve kolayca bozulabilir.
 • Vajinal Enfeksiyonlar: Bazı vajinal enfeksiyonlar, kızlık zarında tahrişe ve zayıflamaya neden olabilir. Enfeksiyonlar, kızlık zarının doğal yapısını etkileyebilir ve bozulmasına zemin hazırlayabilir.
 
Kızlık zarının bozulma nedenleri, kadından kadına farklılık gösterebilir ve her durum benzersizdir. Kızlık zarı, kadınların cinsel sağlık ve fizyolojik özellikleri ile ilişkilidir. Kızlık zarının bozulma süreci, her zaman kanama veya ağrı ile sonuçlanmayabilir. Bu nedenle, kızlık zarının bozulması veya muhafaza edilmesi konusunda kadınların kararları, bireysel tercihlerine ve ihtiyaçlarına göre şekillenir.

KIZLIK ZARI

KIZLIK ZARI ŞEKİLLERİ NELERDİR?

Kızlık zarı açıklığı genelde dairesel veya yarımay şeklindedir. Bazen elek şeklinde, perdeli şekilde ya da daha farklı kızlık zarı çeşitleri de olabilir.

KIZLIK ZARI MUAYENESİ NASIL OLUR ?

Kızlık zarı muayenesi   durumunda bulgular saat kadranlarına göre tarif edilir.Örneğin; eğer kızlık zarında açılma olduysa, saat 5 ve 8 hizasında gibi ya da açılma nereden olduysa yerini bu şekilde tarif ederek anlatıyoruz.
Bazen kızlık zarında yırtılma  olmayabilir.Bu durumda ilişki tam olmamış olabilir. Kızlık zarı açıklığı yapısal olarak fazla olabilir ya da çentikli kızlık zarı , kızlık zarı esnekliği olabilir.
Bazende kızlık zarında çatlamalar ilişkiye yetebilir.Bu durumu kızlık zarında çentiklenme diye tarif ediyoruz.
Doğumla beraber kızlık zarı 7-8 tane parçaya ayrılır ve himenal karünkül ismini alır.

KIZLIK ZARI DİKİMİ NASIL OLUR ?

Kızlık zarı kendiliğinden iyileşen ve kendini onaran bir yapı değildir.

Yani kızlık zarı bozulması olduğu zaman geriye dönüş yoktur.Kızlık zarının bozulması ile ilgili yaşanabilecek pişmanlık ve üzüntüler sizi psikolojik olarak etkileyebilir.Bu konu etik ve sosyal tartışmaları beraberinde getirebilir.Bu konuyu tartışırken zarın cinsel ilişki dışında kazara yırtıldığı kızları da düşünmek gerekir.Geçici kızlık zarı tamiri ve kalıcı kızlık zarı tamiri yapılmaktadır.Her ikisi için de lokal anestezi veya genel anestezi tercih edilebilir.
 
Geçici kızlık zarı dikilmesi yapılabilir. Geçici kızlık zarı dikimi nde  2-3 gün içinde ilişki olacaksa kanama olmaktadır. Bu yöntem başka bir kadındoğumcu tarafından her zaman anlaşılmayabilir.

Ama kalıcı kızlık zarı dikimi nde zar yıllarca dikilmiş halini korur yeni bir ilişkiye kadar açılma olmaz.Kalıcı yöntemde zar istenildiği vakit dikilebilir ama bu işlem başka bir kadın doğumcu tarafından kolaylıkla anlaşılabilir.

 

 

   

KIZLIK ZARI TAMİRİNDEN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

Kızlık zarı dikimi süresi genelde 15 dakika civarındadır.Sonrasında duruma göre kontrol önerilir. Kabızlık durumuna dikkat edilmelidir.Bacakların aşırı açılması , çömelme hareketlerini yapmamak gerekmektedir.

KIZLIK ZARININ YIRTILMASI ,  KIZLIK ZARI KANAMASI MİKTARI

İlk cinsel ilişkide zar 2-3 yerinden yırtılır. Oluşan yırtığın boyutu ve kanın miktarı kızlık zarının açıklık genişliğine, zarın kalınlığına ve gerilme derecesine göre değişir. Eğer yırtık az olursa kızlık kanaması lekelenme tarzında olacaktır.Bu duruma ‘çentiklenme’ diyoruz.Bazı kızlık zarı açıklığı oldukça geniştir ve ilişkiye izin verebilir. Bu durum ‘duhule müsait’ dediğimiz yapıdır ve ilişkiye rağmen kanama gelmez.Bu tür kızlık zarları ancak doğum esnasında bebeğin başının geçmesiyle bozulur.

KIZLIK ZARININ AÇILMASI NASIL OLUR ?

Kızlık zarının açılması , tam olarak gerçekleşen ilişkiden sonra, genelde 2-3 yerinden açılır ve 3-4 parçaya ayrılır.Kanama hemen de olabilir ya da henüz ayağa  kalkmamışsanız ertesi gün de gelebilir.En iyisi ilişkiyi kısa keserek beyaz bir mendille silerek anlamaktır.Kanama miktarı 1-2 pet civarında veya lekelenme gibi olabilir. Kızlık kanaması olmaması durumunda zarın damardan yoksun yerinden yırtılmış olabileceği ya da kızlık zarının esnek olması düşünülebilir.
Bazen bir damarın açılması ya da istenmeyerek olan diğer bölge yırtıklarında kanama çok olur ve doktor müdahalesi gerektirebilir.İlişki esnasında kalçanızı yukarı kaldırmanız durumunda vajenin alt giriş kısmında yırtıklar gelişebilir.Bu durumda kanama çok olabilir ve çok ağrı yapabilir.
Kızlık zarı yırtılması esnasında ani ve 5 saniye kadar süren bir ağrı olabilir.
Bu durumu erkeğin yaklaşımı, kadının yardım eder tutumu kolaylaştırabilir. Ön sevişme döneminin uzatılması kayganlaştırıcı sıvıyı arttırarak girişi rahatlatabilir. Ağrı ilk 1 hafta boyunca azalarak devam edebilir.İlk gece öncesi kadın doğumcunuzla konuşmanız ve yardımcı ilaçlar almanız iyi olabilir.

KIZLIK ZARI YIRTILDIKTAN SONRA  BAKIM

Kızlık zarı bakımı nda , zarın yırtılmasından sonra bölgeyi dezenfekte eden sıvılara vs. gerek yoktur.Denize ve havuza girme özellikle kalın zarlarda 2-3 gün beklenerek olsa iyi olur.İlk 1 hafta her cinsel ilişkide kanama devam edebilir.İlişkiye 4-5 gün ara verirseniz bölgenin iyileşmesine fırsat tanımış olursunuz.

İLK İLİŞKİYE GİREMEME DURUMUNDA NE YAPMALISINIZ?

Bazen kızlık zarının kalın olması ve kızlık zarı açıklığının az olması durumuyla karşılaşılabilir.Bu tür zarı olan hanımlarda, zarın ilişkiyle açılması çok zor olabilir.Bu zarları cerrahi operasyonla açmak en iyisi olabilir.Böylece hem kızlık kanaması daha az olur, hem de kızlık bozulması esnasında canınız daha az yanar.

İLK CİNSEL İLİŞKİ DE GECİKTİKÇE SORUNLARINIZ BAŞLAYABİLİR!

Evet, hanımlar için zor ve stresli bir başlangıçtır fakat geciktikçe de zorluklar artar.Kızlık zarı yırtılması durumundan daha da korkarsınız ve zamanla ilk gece korkusu ve gerginliğiniz artar.Bu durum cinsel ilişkide gerginlik yaratabilir.Eşiniz de  sıkıntıya girmeye başlar ve zamanla sertleşme problemleri de olabilir.
Eğer çabalarınıza rağmen ilk  ilişkinin  olamaması  ile karşılaşıyorsanız , bu süreci uzatmanın gereği yoktur.Kadın Doğum hekiminizin lokal veya genel anesteziyle kızlık  zarının cerrahi olarak açılması ( himenotomie) mümkündür. Çünkü bir süre sonra kırgınlıklar, kızgınlıklar, eşe güvensizlikler  gelişebilir.Bazen işe aileler de müdahale eder ve sorunlar giderek artar.
İlk  cinsel ilişkiye girememenin nedenleri ni  konuşmak ve muayene ederek görmek gerekir.İlk cinsel ilişkiye girememenin psikolojik nedenleri nin de olabileceği düşünülmelidir.Psikolojik danışmanlık da alınabilir. Bu nedenle bizlere başvurunuzun gecikmemesi faydanıza olur.

ZARIN NE ZAMAN YIRTILDIĞININ TESPİTİ NASIL OLUR?

En fazla 10 gün içinde kızlık zarı iyileşmesi olur ve iyileşme olduktan sonra, yırtılmanın ne zaman olduğu tahmin edilemez.Yani örneğin muayeneye 12. gün gelseniz, o zarın 12 gün önce mi yoksa 10 yıl önce mi yırtıldığını söyleyemiyoruz.Zarın yırtılma zamanı nı anlamamız için, muayeneye 7 gün içinde gelmeniz iyi olur.

KIZLIK ZARI AMELİYATLARI

Kızlık zarının yeri  vajenin girişinden 2 cm kadar içerde çeşitli kalınlıklarda ve çeşitli yapıda bir katlantıdır.Orta kısmı adet kanının dışarı akabilmesi için deliktir ve bu açıklığın tipi ilişki sonrası olacak kanamayı belirler.
Sadece cinsel ilişki sonrası kanama ve ilk ilişkiyi göstermesi değil, özellikle çocuklarda enfeksiyondan korunma gibi etkileri olduğu da düşünülür.Zaten çocuklarda kızlık zarı biraz daha sert ve az açıklık ihtiva eder tarzdadır.Bu durum enfeksiyonlardan koruyucu özelliği olabileceğini ispat eder.
Kızlık zarının  % 80-90 gözlenen tipi anüler tip denilen yuvarlak açıklığın olmasıdır.Genelde bu tipde, kızlık zarındaki açıklığın fazla olması durumunda kanama olmayabilir yada çok az lekelenme ile sonuçlanabilir.Nadiren de kızlık zarında hiç doğal açıklık olmaz ( imperfore himen ). Böyle hastalar hiç adet görmeme ve ayın bazı zamanlarında karın ağrılarıyla gelirler.Küçük bir kesi yapılarak içerde biriken kan dışarı atılabilir.

KIZLIK ZARI SPORLA  BOZULUR MU ?

Sporla kızlık zarının bozulması mümkün değildir. Bacakların aşırı açılması, bisiklete binme gibi aktivitelerle yırtılması karşılaşılan bir durum değildir.Vajene direkt gelen batıcı ciddi travmalarda nadiren bozulabilir.Bu tür travmalarda daha çok karşılaşılan durum vajen girişinde yırtıklardır.
KIZLIK ZARINI KENDİM GÖREBİLİR MİYİM ?
Kendinizin ayna ile bakarak kızlık zarının  yapısını ve kızlık zarının bozulup bozulmadığını bilmeniz mümkün değildir.Bunun için bizlere başvurmanız gereklidir.
KIZLIK ZARI KENDİLİĞİNDEN YENİLENİR Mİ?
Yırtılan kızlık zarının kendiliğinden iyileşmesi ve   eski yırtılmamış halini alması beklenemez.Bu konuda kullanılan kremler ,ilaçlar yoktur.
KIZLIK ZARI BOZULMADAN GEBELİK OLUR MU ?
Kızlık zarı yırtılmadan  gebelik olması, kimi şanssız hanımlarda gözlenebiliyor.Sürtünme ve cinsel bölgenin üzerine boşalmayla spermler kızlık zarı açıklığından ilerleyerek rahime ulaşabilir.Vajenin üzerine boşalmayla gebelik oluşabiliyorEğer bu şekilde ilişkiniz varsa, adet gecikmelerinize dikkat etmelisiniz.
Bakire iken gebe kalınması durumunda kızlık zarı açıklığından girmeye çalışılarak kürtaj yapılabilir.Hekimin becerisi ve tecrübesi bu konuda çok önemlidir.
DİPNOT: Evlenmeden önce bir kadın doğum hekimine başvurmanız zarın ne kadar kanayacağı ya da kanamanın olup olmayacağını açığa çıkarır.Özellikle esnek ve kanamayacak zarınız varsa nişanlınızla ikinci bir kez daha gelmeniz ,açıklamaları onun da duyması iyi olacaktır.Bu konuda bakire raporu da alabilirsiniz ve bu muayene  resmi kayıtlarımıza geçeceği için ilerde her an bakirelik raporu nuzu çıkarttırabilirsiniz.İlk etapda kanamanın olmaması önemsiz gibi değerlendirilirken, ilerde en küçük sorunlarınızda önünüze getirilebilir, DİKKATLİ OLUN !

Hymen

WHAT ARE THE SHAPES OF THE HYMEN?
 
The opening of the hymen is generally circular or crescent-shaped. Sometimes it can be in the form of a sieve, in a webbed shape or in different types of hymen. WHAT ARE THE SHAPES OF THE HYMEN? The opening of the hymen is generally circular or crescent-shaped. Sometimes it can be in the form of a sieve, in a webbed shape or in different types of hymen.

HOW IS THE HYMEN EXAMINATION HAPPEN?
 
In the case of hymen examination, the findings are described according to the clock dials. For example; If there was an opening in the hymen, like at 5 and 8 o'clock, or where the opening occurred, we describe it by describing its location.
Sometimes there may be no rupture in the hymen. In this case, the relationship may not be complete. The hymen opening may be structurally excessive, or there may be a notched hymen and hymen elasticity.
Sometimes happened deformities in the hymen can be enough for the relationship. We describe this situation as notching in the hymen.
At birth, the hymen is divided into 7-8 parts and is called the hymenal caruncle.
 
HYMEN OPERATİONS
 
The hymen is not a self-healing and self-repairing structure.
 
In other words, when the hymen is damaged, there is no going back. The regrets and sorrows that may occur regarding the disruption of the hymen can affect you psychologically. This issue may bring ethical and social debates. While discussing this issue, it is necessary to consider the girls whose membrane is accidentally broken. Temporary hymen repair and permanent hymen repair can be  performed. Local anesthesia or general anesthesia can be preferred for both.
 
Hymen can be sutured temporarily. If there will be intercourse within  1 week,with  temporary hymen repair bleeding occurs. This method may not always be understood by another obstetrician.
 
However, in permanent hymen suturing, the membrane remains for years, and there will not  opening until a new relationship.

 
WHAT SHOULD BE CONSIDERED AFTER HYMEN REPAIR?
 
The hymenal suturing operation  time is usually around 15 minutes. Afterwards, control is recommended according to the situation. Constipation should be considered and if so some drugs must be taken. Excessive opening of the legs, squatting should not be done.

 
AMOUNT OF BLEEDİNG
 
In the first sexual intercourse, the membrane is broken 2-3 pieces. The size of the tear and the amount of blood vary according to the opening width of the hymen, the thickness of the membrane and the degree of stretching. If the tear is small, the hymenal bleeding will be in the form of spotting. We call this situation 'notching'. Some hymen openings are quite wide and may allow intercourse. This is the structure that we call 'suitable for penetration' and bleeding does not occur despite intercourse. This type of hymen is only disrupted by the passing of the baby's head during birth.
 
HOW CAN THE HYMEN BE OPEN?
 
The opening of the hymen, after the full intercourse, is usually opened from 2-3 places and divided into 3-4 parts. Bleeding may occur immediately or it may come the next day if you have not yet stood up. It is the best to stop the relationship shortly and wipe it with a white handkerchief. The amount of bleeding It may be around 1-2 pets or like spotting. In the absence of hymen bleeding, it can be thought that the membrane may be tear from a place devoid of vessels or the hymen is flexible.
Sometimes when a vein is opened or unintentionally ruptured in another region, there is a lot of bleeding and may require a doctor's intervention. If you lift your hip up during the intercourse, tears may develop in the lower entrance of the vagina. In this case, bleeding can be a lot and can be very painful.
During the rupture of the hymen, there may be a sudden pain lasting up to 5 seconds.
This situation can be facilitated by the man's approach and the woman's helping attitude. Extending the foreplay period may increase the lubricating fluid, which may ease the intercouse. The pain may continue to decrease during the first 1 week. It may be good to talk to your obstetrician before the first night and take some supportive medications.
 
CARE AFTER SURGERY
 
In the care of the hymen, liquids that disinfect the area after the rupture of the membrane can be used. You can swim in the sea and the pool.Especially in thick membranes, you can wait   2-3 days for healing. Bleeding may continue in every sexual intercourse for the first 1 week. If you take a 4-5 day break from intercourse, you will allow the area to heal.
 
WHAT SHOULD YOU DO IF YOU CAN'T ENTER THE FIRST RELATIONSHIP?
 
Sometimes, the hymen is thick and the hymen opening is less and in this situation first intercourse will be painfull.You can have an appointment in this issue.
 
YOUR PROBLEMS MAY START AT THE FIRST SEXUAL RELATIONSHIP!
 
Yes, it is a difficult and stressful start for women, but as it gets delayed, the difficulties increase. You become more afraid of the rupture of the hymen, and over time, your fear and tension increase in the first night. This situation can create tension in sexual intercourse.
If you are faced with the inability to have a first intercourse despite your efforts, there is no need to prolong this process. It is possible to open the hymen surgically (hymenotomy) with local or general anesthesia by your obstetrician. Because after a while,  resentments, and distrust of the spouse may develop. Sometimes families also intervene in your relationship and the problems gradually increase.
The reasons for not being able to have the first sexual intercourse should be discussed and examined. It should be considered that there may be psychological reasons for not having the first sexual intercourse. Psychological counseling can also be taken. 
 
HOW TO DETECT RUPTURE TİME
 
The hymen heals in a maximum of 10 days, and after healing, it is not possible to predict when the rupture will occur. So, for example, if you come for the examination on the 12th day, we cannot tell whether that membrane was ruptured 12 days ago or 10 years ago. In order to understand the rupture time of the membrane, It is better to come to the examination within 7 days
 
HYMEN SURGERY
 
The location of the hymen is a fold of various thicknesses and various structures 2 cm inside from the entrance of the vagina. The middle part is the hole for menstrual blood to flow out, and the type of this opening determines the bleeding that will occur after intercourse.
It is thought that it not only shows bleeding after sexual intercourse and the first intercourse, but also has effects such as protection from infection, especially in children. In children, the hymen is a little harder and contains less opening.
The type observed in 80-90% of the hymen is the round opening called annular type. Generally, in this type, if the opening in the hymen is excessive, bleeding may not occur or it may result in very little spotting. Rarely, there is no natural opening in the hymen (imperforated hymen). Such patients come with no menstruation and abdominal pain at some times of the month. By making a small incision, the blood accumulated inside can be thrown out.

DOES THE HYMEN SHREDD BY SPORTS?
 
It is not possible to disrupt the hymen with sports. Excessive opening of the legs, tearing with activities such as cycling is not a common situation. It can rarely deteriorate in serious traumas that come directly to the vagina. The most common situation in such traumas is tears at the entrance of the vagina.
 
CAN I SEE THE HYGIENE MYSELF?
 
It is not possible to know the structure of the hymen and whether the hymen is damaged by looking at yourself with a mirror. For this, you need to apply to us.
 
CAN THE HYMEN REGENERATE   SPONTANEOUSLY ?
 
It cannot be expected that the torn hymen will heal by itself and take its old unruptured state. There are no creams or drugs used in this regard.
 
CAN BE A PREGNANCY HAPPEN NOT BREAKING THE HYMEN?
 
Pregnancy without rupture of the hymen can be observed in some unfortunate women. With friction and ejaculation on the genital area, the sperm can reach the uterus by advancing through the hymenal opening. Pregnancy can occur with ejaculation on the vagina.
In case of conception while a virgin, abortion can be performed by trying to enter through the hymen opening. The skill and experience of the physician is very important in this regard.
 
FOOTNOTE: Consulting a gynecologist before marriage will reveal how much the membrane will bleed or whether there will be any bleeding. Especially if you have a flexible membrane that cannot bleed, it would be good to come with your fiance a second time and hear the explanations. Since it will be recorded in our official records, you can have your virginity report issued at any time in the future. While the absence of bleeding is considered unimportant at the  first time, your smallest problems can bring the mind  before  in the future, BE CAREFUL!

 

KIZLIK ZARI DİKİMİ NASIL OLUR ?

KIZLIK ZARI DİKİMİ NASIL OLUR ?

Kızlık zarı kendiliğinden iyileşen ve kendini onaran bir yapı değildir.Yani kızlık zarı bozulması olduğu zaman geriye dönüş yoktur.Kızlık zarının bozulması ile ilgili yaşanabilecek pişmanlık ve üzüntüler sizi psikolojik olarak etkileyebilir.Bu konu etik ve sosyal tartışmaları beraberinde getirebilir.Bu konuyu tartışırken zarın cinsel ilişki dışında kazara yırtıldığı kızları da düşünmek gerekir.Geçici kızlık zarı tamiri ve kalıcı kızlık zarı tamiri yapılmaktadır.Her ikisi için de lokal anestezi veya genel anestezi tercih edilebilir.
Geçici kızlık zarı dikilmesi yapılabilir. Geçici kızlık zarı dikimi nde  2-3 gün içinde ilişki olacaksa kanama olmaktadır. Bu yöntem başka bir kadındoğumcu tarafından her zaman anlaşılmayabilir.

Ama kalıcı kızlık zarı dikimi nde zar yıllarca dikilmiş halini korur yeni bir ilişkiye kadar açılma olmaz.Kalıcı yöntemde zar istenildiği vakit dikilebilir ama bu işlem başka bir kadın doğumcu tarafından kolaylıkla anlaşılabilir.

   

 

KIZLIK ZARI TAMİRİNDEN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

Kızlık zarı dikimi süresi genelde 15 dakika civarındadır.Sonrasında duruma göre kontrol önerilir. Kabızlık durumuna dikkat edilmelidir.Bacakların aşırı açılması , çömelme hareketlerini yapmamak gerekmektedir.
100% PRIVACY
PRIVACY NOTICE
 
Your reason for applying to our Antalya clinic and your personal information will be kept completely confidential within the scope of your legal rights (T.R. Ministry of Health Patient Rights Regulation R.G. 01.08.1998, 23420).
No information about your personal information, illness and treatment is given to other people.