OVER KİSTLERİ

Yasal Uyarı | OVER KİSTLERİ

Bu web sitesindeki içerikler tamamen  tanıtım ve bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık probleminizin çözümü için doktor muayenesi gerekmektedir.Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Op.Dr. Güray Ünlü sorumlu değildir.

Bu konuda toplam 18 içerik bulundu.

ADET ÖNCESİ GERGİNLİK

Adet öncesi gerginlik sendromu  adetten yaklaşık 1 hafta önce başlayan ruhsal ya da fiziksel bazı sıkıntılara  verilen isimdir. Sorunlar genelde adet görülmesiyle birlikte  azalır ve birkaç günde kaybolur. Kadınların yaklaşık % 5’inde adet öncesi gerginlik sendromu olur.
Yapılan araştırmalar kadınların yaptıkları trafik kazalarının, evde  veya iş yerinde yaptıkları kazaların ve işlenen suçlar ile yaşanan tartışmalarının çoğunun da bu döneme rastladığını ortaya koymaktadır.

ADET ÖNCESİ GERGİNLİĞİN NEDENLERİ NEDİR?

Bugüne kadar yapılan birçok çalışmaya rağmen adet öncesi gerginliğin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Yumurtalık fonksiyonlarının bozukluğu nedeniyle östrojen yetmezliği olabileceği düşünülmektedir Yumurtlamadan sonraki dönemde fazla miktarda progesteron varlığı  veya östrojenin zamansız düşüşü etken olabilir. 
Östrojen  önemli rol oynamakta, tedavide ise son derece etkili olmaktadır. Progesteronun ise rahatsızlıkta önemli rolü olmasına rağmen adet öncesi gerginliği azaltmak ta  bir etkisi yoktur, hatta semptomları daha da kötüleştirebilir.Bu yüzden adet öncesi gerginlik tedavisi nde kullanılmaz.
Adet öncesi stres nedenleri arasında  renin/aldosteron mekanizmasındaki sorunlar da rol oynamaktadır. Bu sistemin etkisinde su tutulumu, ödem, adet öncesi memelerde şişme, adet öncesi karında şişkinlik ve başağrısı oluşur.
Beta endorfin  maddesinin mutluluk verici ve sakinleştirici etkisi bulunur .Adet migreni ve premenstrüel sendrom olanlarda düşük seviyelerde seyreder. Östrojenler beta endorfin düzeyini yükseltir.Menopoz sonrası da beta endorfin salınımı azalır. 

ADET ÖNCESİ GERGİNLİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

-Adet öncesi başağrısı , baş dönmesi
-Adet öncesi memelerde ağrı,
-Adet öncesi memede şişlik,
-Adet öncesi ödem,  adet öncesi karın ağrısı
-Tedirginlik, duygulanımda bozukluk
-Motivasyon azalması, isteksizlik
-Depresyon, gerginlik
 -Ağlama krizi veya ağlama hissi
 -Ailevi uyumsuzluk
 -Bulantı, kusma
 -Yorgunluk
-Kabızlık
-Vasomotor rinit
-Astım krizlerinde artış
-Epilepsi ataklarında artış 
Menstrüel migren yani adet migreni tek başına da olabilir, premenstrüel sendrom içinde de gözlenebilir. Yalnız önemli bir bulgu menstruel migren bütün adet süresince devam eder.

ADET ÖNCESİ GERGİNLİK TEDAVİSİ NASIL OLMALI?

Progesteron sinirsel bazı semptomlar üzerine etkili olabilir, ancak başağrısını geçirmez.
GnRH Agonistleri ile tedavide başarılı sonuçlar alınmıştır, beta endorfinler yükselmiştir.
Spironolactone'un anlamlı bir şekilde  başağrısı, irritabilite, depresyon, şişkinlik, meme ağrısı ve davranış bozukluklarını düzelttiği izlenmiştir.
Serotonin geri alım inhibitörlerinin PMS tedavisinde etkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca  ilave olarak antidepresanlar, anksiyolitikler  kullanılabilir. Vitamin D ve kalsiyum kombinasyonlarının ve B6 vitaminin de  PMS'de etkili olduğu bildirilmiştir. Su tutulması durumunda  (ödem) bazı idrar söktürücüler kullanılabilinir.
Bazı hastalarda adet öncesi stresde doğum kontrol hapları işe yararken bazılarında aynı etkiyi yaratmamaktadır.
– Adet öncesi gerginlikte  psikolojik destek önemlidir.Bu durumun bazı kadınlarda olabildiği şikayetlerin gün geçtikçe  kötüleşmeyeceği , aksine yaş ilerledikçe azalacağı, hormonlara karşı dokuların bir tür hassas cevabı olduğunu bilmeniz gerekir.
– Adet öncesi dönemde kafein alımı (kahve, çay, çikolata, kola ve bazı ağrı kesicilerde bulunur) adet öncesi  baş ağrıları nın ve adet öncesi meme ağrısı nın kötüleşmesine neden olabilir.
– Adet öncesi meme hassasiyeti için memeleri alttan iyi destekleyen bir sütyenin gece ve gündüz kullanılması önerilir.
– Sigara içimini azaltma önemlidir. Nikotin su tutan hormonların salgılanmasını arttırmaktadır.
– Premenstural sendromda egzersiz belirtileri hafiflettir. Muhtemelen bu durum egzersizin beyin endorfin seviyesini artırıcı özelliğine bağlıdır. 
– Düzenli ve yeterli uyku
– Stressiz sağlıklı ve düzenli yaşam
– Gevşeme teknikleri , meditasyon veya yoga gibi yöntemler faydalıdır.
– Gerekirse tuz kısıtlanması
– Diyette kırmızı et azaltılmalı, balık, sebze ve meyveler tercih edilmelidir.
– Hobilerinizle ilgilenmek önemlidir.

ADET ÖNCESİ GERGİNLİKTE BİTKİSEL TEDAVİ 

Adet öncesi  gerginlikte sakinleştirici çaylar kullanılabilir. Adet öncesi dönemde adaçayı, melissa çayı , ıhlamur, rezene çayı gibi sakinleştirici özelliği bilinen çaylar kullanılabilir.Adet öncesi gerginlikte evening primrose oil bitkisi ekstresinin de faydalı olabileceği bilinir.

ADET ÖNCESİ GERGİNLİK SENDROMUNU AZALTAN GIDALAR:

* B vitamini: Ciğer, böbrek, yumurta sarısı, yapraklı sebzeler.
* Kalsiyum: Süt, balık, ayçekirdeği, soya fasulyesi, yerfıstığı, ceviz, somon.
* Magnezyum: Mısır, fındık, maydanoz, elma, incir, limon, portakal, un.
Hafif bir kahvaltıyla güne başlamak, günde mutlaka bir bardak süt içmek, kızartmalardan ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmak, çok tuzlu beslenmemek, bol sebze ve meyve tüketmek önemli beslenme önerileridir
Ayrıca diete dikkat edilmeli, tuz ve kafein azaltılmalı, vitaminler arttırılmalıdır.Günlük egzersizler,bitkisel sakinleştirici çaylar,ılık duş ilave edilmelidir.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI

İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI, ANTALYA İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI KADIN DOKTORU, ANTALYA KADIN İDRAR DOKTORU, ANTALYA KADIN ÜROLOĞU

 

Kadınların yaklaşık % 70 i hayatlarında bir kez üriner sistem enfeksiyonu geçirir ve bunların
%20-30' u tekrarlar. Kadınlarda üriner enfeksiyonlar erkeklerden 14 kat daha fazladır.

KADINLARDA İDRAR YOLU ENFEKSİYONU NEDEN DAHA FAZLADIR?

Anatomik yapı ,hormonal durum,davranış biçimi ,genetik yapı bu konuda önemlidir.
Bu durumun nedenleri arasında  idrar çıkış yolunun kısa oluşu, idrar çıkış yolu ve vajen komşuluğu ve idrar yollarının dışkı mikroplarıyla karşılaşması, mesaneyi tam boşaltamama nın olması sayılabilir.
Cinsel ilişkide vajen ve üretranın travmatize olması ve mikroplarla karşılaşması da etkendir.Bazı durumlarda küçük dudakların büyük olması ile cinsel beraberlikte dudaklarda ödem gelişebilir.Labiaların büyük olması temizliği güçleştirici olabilir.Bu durumlarda da idrar yolu enfeksiyonları artar.Labiaların büyük olması durumunda labioplasti operasyonu yapılabilir.
Prezervatiflerdeki spermisidler vajinal florayı bozarak E.Coli tarzı mikropların artışını sağlar.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hasta sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, idrara sıkışma, idrar kokusunda değişiklik, kanlı idrar ve kasık ağrısı şikayetiyle gelir.Ateş, bulantı ve iştahsızlık görülebilir.Böğür ağrısı, üşüme titreme gözlenebilir.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARINDA TEDAVİ

Kimi zaman hastaneye yatış gerekli olabilir.Şikayetlerin düzelmediği ve 2-4 hafta sonra tekrarladığı hastalarda idrar kültürü yapmak gerekir.Böbrek hastalıkları, böbrek taşları , üriner sistem taşları  ( idrar yolu taşları ), savunma sistemi bozukluklarında tedaviye dirençli olabilir.
Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları nda düşük doz antibiyotik ile uzun süreli tedavi ve cinsel ilişki sonrası antibiyotik kullanımı önerilebilir.Yeni yayınlarda idrar yolu enfeksiyonunda yaban mersini cranberry bitkisinin etkili olduğu söylenmektedir.Yine son yıllarda prebiyotikler haftada 1-2 kapsül ya da adet sonrası 3 gün birer kapsül önerilmektedir.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI, ANTALYA İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI KADIN DOKTORU, ANTALYA KADIN İDRAR DOKTORU, ANTALYA KADIN ÜROLOĞU

İDRAR KAÇIRMA

ANTALYA İDRAR KAÇIRMA, KADIN İDRAR KAÇIRMA TEDAVİSİ ANTALYA 

Üriner  inkontinans , istemsiz  idrar kaçırma olarak tarif edilir. Sosyal  ve  hijyenik bir  problem  yaratır   ve bu durum objektif  olarak  gösterilmelidir.

İDRAR KAÇIRMA TİPLERİ NELERDİR?

 -Stres  inkontinans: gülme, ıkınma gibi karın içi basıncınızı arttıran durumlarda idrar kaçırmadır ki bu tip genelde ameliyatla düzelir.Hastaların % 50 sinde görülür.Bu hastalarda mesane boynu denilen bölgede aşırı oynama,mobilite vardır.Pelvik tabanda  gevşeklikler vardır ve hasta idrar hissi geldiğinde  idrar çıkış bölgesi ve kaslarını yeterli olarak sıkıştıramaz.
-Urge inkontinans: Bu durumda  yetişememe tarzında idrar kaçırma oluyor,koridorda tuvalete koşarken ya da külodunuzu indirirken kaçırıveriyorsunuz.Hastaların % 20-30 unda gözleniyor.Bu kaçırma tipinde mesaneye yalancı işeme uyarısı gider,mesane kasları aşırı aktifdir,hasta sosyal ortama bakmaksızın acil işeme hissi duyar.Bu tip genelde ilaçla düzelir.
-Karışık tip inkontinans : Bazı hastalarda da ( %20 ) bu tipler karışık olarak gözlenir.
-Taşma tip inkontinans : İdrarın mesanede aşırı birikmesi ve bu idrarı hissetmeme olur.
-Üretral sfinkter yetmezliği: Çok daha az grupta görülür.İdrar çıkış deliğinde yetmezlik vardır.

KADINLARDA  İDRAR KAÇIRMA  NEDENLERİ :

- İdrar kaçırmanın nedenleri nden biri  idrar  kesesindeki kontrolsuz kasılmalardır. Bu kontrolsuz kasılmaların nedeni çoğu kez bulunamaz.Bazen idrar yolu enfeksiyonları rol oynayabilir. Aşırı aktif mesane olarak adlandırılan bu tipinde kadında, birden, şiddetli idrar yapma hissi oluşur ve kişi tuvalete yetişememe durumu yaşar ve idrar kaçırma olur. Tuvalete yetişemeden idrar kaçırma , idrar kesesinin aşırı duyarlılığını ortadan kaldıran ilaçlarla tedavi edilebilir. İlaç tedavisine ek  mesane egzersizleri,mesane kapasitesini genişleten davranışsal değişiklikler,elektriksel uyarılara dayanan egzersizler düşünülebilir.
-İdrar kesesi ve idrar boynu arasındaki açının  bozukluğundan kaynaklanan tipinde ise  (stres inkontinans) öksürmek, hapşırmak ,ağır kaldırmak gibi karın içi basıncını artıran hareketlerde idrar istem dışı olarak kaçar. Genelde  vajinal yolla zor doğum ve çok sayıda doğum yapmış kadınların sorunudur. Yaş ilerledikçe  idrar kaçırma şikayeti daha da artar. Bu şikayeti olan kadınların büyük bir çoğunluğunda aynı zamanda rahim ve idrar kesesinin taban kısmının da aşağıya sarkması söz konusudur ve vajinadan dışarı çıkan, vajende ele gelen şişlik ortaya çıkar . Rahmin sarkma düzeyi arttıkça,   rahim ve idrar kesesi tamamen dışarı çıkabilir. Genellikle böyle bir durum oluşunca idrar kaçırma  da söz konusu olur.

İDRAR KAÇIRMA  KİMLERDE DAHA ÇOK GÖRÜLÜR ?

İdrar kaçırmanın görüldüğü bazı durumlar ve hastalıklar vardır:
-zor doğum öyküsü,
-iri bebek doğurma öyküsü,
-aşırı kilolu olmak,
-kabızlık yapan hastalıklara sahip olmak,
-sürekli öksürüğe neden olan hastalığı olmak,
-idrar yolu enfeksiyonları,
-yerleşmiş menopoz,
-idrar hacmini  arttıran hastalıkların olması (şeker hastalığı,idrar söktürücü ilaçlar  gibi),
-sinir harabiyeti yapan hastalıklar (şeker, belfıtığı,tümörler,kazalar sonucu bel bölgesindeki yaralanmalar gibi),
-kas hastalıkları
- fistüller .

İDRAR KAÇIRMA İLE YAŞAMAK

İdrar kaçırma pek çok kadında görülen fakat çok rahatsızlık vermezse geçiştirilen bir şikayettir.Günlük idrar kaçırma sayısı önemlidir.
İdrar kaçırma kişinin günlük yaşantısını ileri derecede bozduğunda , kişi şikayetlerinin ortadan kaldırılması için çare aramaya başlar. Eğer hasta sürekli bezle dolaşıyorsa, altında pişikler, kızarıklıklar oluşuyorsa, koku yapıyorsa, günlük hareketlerinin serbestliğini etkiliyorsa artık ameliyat zamanı gelmiştir.Ayrıca hastaya güvensizlik, hareketlerinde kısıtlama da getirir.
Ürodinamik test yapılarak , idrar kaçırma probleminin stres inkontinans  olduğunun teyit edilmesi gerekir. Ürodinamik test yapılarak teyit edilmiş olan gerçek , saf stres inkontinans tipi idrar kaçırma , ancak ameliyat yapılarak düzeltilebilir. Ameliyat ile idrar kesesi ve mesane boynu arasındaki açı düzeltilerek istem dışı idrar kaçırma ortadan kaldırılmalıdır . Sarkmayı ve açı bozukluğunu düzeltmek için çeşitli ameliyat yöntemleri kullanılabilir.

İDRAR  YAPMA NASIL GERÇEKLEŞİR ?

Mesanenin kapasitesi  400-500ml dir.  Rezidü idrar işeme sonrası mesanede kalan idrardır.  50 cc den az  olmalıdır.
Mesanenin doluşu sırasında idrar hacmi  çok artmasına rağmen  mesane içi  basınç ya çok az artar veya hiç  artmaz  (akomodasyon).  Kritik  intravezikal  basınç  artması  ve mesanede  beta adrenerjik sinir uyarılmasıyla  sonuçlanır.

ÜRETRA

Uzunluğu  2,5 - 4cm,  çapı  5-6mm  dir.  İdrar tutmada  önemli  rolü  olan  fibromüsküler  bir yapıdır. Sadece idrar yapmada  ve bazı hastalıklarında açılır.
Posterior  üretrovezikal  açı  90-120° dir.  Üretranın  vücudun dikey   ekseni  ile  olan  açısı 30° dir (inklinasyon  açısı). Bu açıların kaybolmasının gerçek stres inkontinansın nedeni olabileceği ve bu açıların cerrahi olarak düzeltilmesinin tedavinin ana amacı olduğu düşünülmektedir. 

ÜRETRAL MOBİLİTE TİPLERİ: 

Tip 0: objektif olarak gösterilemeyen. 
Tip I: minimal urethral mobilite. 
Tip II: sistourethrosel. 
Tip III: intrinsek sfinkter yetmezliği.

İDRAR KAÇIRMADA İLK NELER YAPILIR ?

Hikaye , idrar günlüğü, fizik ve pelvik muayene, idrar analizi ve diğer temel testler.

İDRAR KAÇIRMADA MUAYENE NASIL OLMALI ?

Hastanın muayenesi orta derecede idrara sıkışıkken , vajinal sarkma ları ,kaçırma tipini ,vajenin yapısını (menopoza bağlı etkiler gibi) ,vajinal enfeksiyonları denetler tarzda olmalıdır.
Ultrasonografide mesanenin sarkma derecesi, mesanedeki duvar ödemi, taşlar, polipler ve kitleler,mesanede işeme sonrası kalan idrar miktarı gibi kriterlere dikkat etmek gerekir.

ÜROJİNEKOLOJİK DEĞERLENDİRME:

Hikaye, idrar kaçırmanın tipi , fizik muayene , idrar tetkiki, idrar kültürü, sitolojik inceleme, mesanede kalan idrar tayini, işeme günlüğü , mesane  doldurma  testi,  stres  test,  ped  testi,  marshall-bonney  testi,  Q-tip  test,  tampon  testi,  sistoüretroskopi,  İVP,  basit  sistometri,  tek  kanallı  ürodinami,  çok  kanallı  ürodinami,  videoürodinami  (videoüretrosistografi),  üroflowmetri,  EMG,  lateral sistoüretrografi,  USG,  MRI.  

İDRAR YAPMA SORUNU YARATAN  İLAÇLAR:  

Benzodiazepinler,  alkol, antikolinerjikler , antihistaminikler, antidepressanlar,  antipsikotikler,  antispazmodikler,  opioidler  ve  anti  parkinson  ilaçlar ,alfa  adrenerjik  ajanlar, alfa blokerler (prezolin, terazolin gibi), kalsiyum kanal blokerleri.

MARSHALL-BONNEY TESTİ: 

Stres testi (+) ise,  yapılacak operasyon başarısını tahmin etmede kullanılabilir.İki parmak ya da klemp uçları ile mesane boynu ve  üretranın yukarı kaldırılması sonrası stres testinin tekrarlanması ile yapılır.
Q-TİP TEST:  
Mesane boynu ve üretranın hareketliliğini değerlendirir. İstirahat ve ıkınmada üretraya takılan çubukla yatay düzlem arasındaki açı >30° ise mesane boynu desteği azalmış  ve hareketliliği artmıştır.

PED  TESTİ:  

1  saatte  çeşitli aktivitelerle kaçan idrar miktarı hesaplanır.Ağırlık  farkı  <2 gr  ise  normal,  2-10 gr  ise  hafif,  10-50 gr  ise  orta,  >50 gr ise  ağır idrar kaçırmadan bahsedilir.  

İDRAR KAÇIRMA, İDRAR KAÇIRMA TEDAVİSİ ANTALYA, Antalya Kadın Doktoru, Antalya kadınlar için ürolog doktor, Antalya Kadın idrar kaçırma tedavisi

SİSTOMETRİ:

Mesane  basınç  / hacim  ilişkisi  ölçülür.  Mesanenin  artan  hacimlere  karşı  uyumu , gerginliği, mesane kapasitesi, detrusör kasılma  değerleri elde edilir.
Üretral  basınç  profili:  
Gerçek  stres  inkontinans çeşidini  belirler. Yapılacak operasyonun tipini belirlemeye yarar. 
Maksimal üretral basınç <20cm H2O ise   internal sfinkter hasarı (Tip III-GSİ).
Ikınma kaçak noktası basıncı (valsalva leak-point pressure): >90cm H2O ise   hipermobil üretra. 
<60cm H2O  ise: internal sfinkter yetmezliği (Tip III-GSİ) lehinedir.

ÜROFLOWMETRİ: 

Birim zamanda boşaltılan idrar miktarını ölçer. 
Parametreler; maksimum akım hızı, ortalama akım hızı, maksimum akım süresi, miksiyon süresi. 
Ortalama akış hızı 25-30ml/sn olmalıdır.

ELEKTROMİYOGRAFİ:  

Çizgili  üretral  sfinkter  kasının  elektriksel  aktivitesini  gösterir.  Dolum  fazı  sorunlarının araştırılmasında kullanılır. 
Doğum travmasına bağlı üretral sfinkter denervasyonlarında ve distal üretral obstrüksiyon ve fonksiyon bozukluklarında bilgi verir.
İdrar kaçırmada operasyon türünün  seçimi,  üretra mobilitesi ve üretral sfinkter fonksiyon bozukluklarına göre yapılır.

AŞIRI AKTİF MESANE (AAM):  URGE İNKONTİNANS

İşemek istenmemesine rağmen, kendiliğinden ya  da  uyarılma  ile  mesane  dolum  fazında  iken,  detrusör  kasının   kasılmasıdır.  Depolama fazının bozukluğudur. Detrüssör kasında aşırı aktivite olur. 
İdrarda sıkışma hissi, bu esnada idrar kaçırma, sık idrara gitme ve gece idrar kaçırmaları olabilir. 
Değerlendirmede   lokal  patolojik  ve  metabolik  nedenlerin  dışlanması,  diğer  tedavi  edilebilir  ve  ortadan  kaldırılabilir  faktörlerin  belirlenmesi gerekmektedir.Bu durum hastaları  psikososyal, mesleki, fiziksel, seksüel yönden etkilemektedir. 
Lokal patolojik faktörler:  infeksiyon, mesane taşı, mesane tümörü, intersitisiyel sistit. 
Metabolik faktörler: DM, proteinuri, polidipsi. 
Diğer faktörler: hamilelik, kullanılan ilaçlar, psikolojik rahatsızlıklar.

AŞIRI AKTİF MESANEDE İLK  DEĞERLENDİRME: 

Öykü, fizik muayene, idrar tahlili, işeme günlüğü, işeme sonrası rezidü tayini, böbrek-mesane USG, kreatinin düzeyi, kan şekeri.
Aşırı aktif mesane ve stres inkontinans birbiriyle karıştırılabilir. 
Aşırı aktif mesanede idrarda sıkışma hissi olur fakat stres inkontinansda olmaz. 
Sıkışma hissi ile birlikte sık idrara çıkma   aşırı aktif mesanede olur, stres inkontinansda olmaz. 
Basınç  gerektiren fiziksel aktivite esnasında  öksürmeyle idrar kaçırma , hapşırmayla idrar kaçırma, ağır kaldırmayla idrar kaçırmaaşırı aktif mesanede olmaz ,stres inkontinansda çok gözlenir.
Her idrar kaçırmadan sonra  idrar kaçırmanın miktarı  aşırı aktif mesanede çok , stres inkontinansda azdır.
İşeme için sıkışmayla beraber  tuvalete yetişebilme  aşırı aktif mesanede olmaz , stres inkontinanslı hasta tuvalete yetişebilir. 
Aşırı aktif mesaneli hasta  gece idrara kalkmak  için  genelde uyanır, stres inkontinanslı hasta  uyanmaz.

AŞIRI AKTİF MESANE TEDAVİSİ  

Antimuskarinikler;  tolterodin,  oksibutinin,  trospium. 
Antispazmodikler
Trisiklik antidepresanlar

ÖSTROJENLER

İdrar  inkontınansında  seçkin  tedavi  yöntemi  olan antimuskarinikler hem depolama hem de işeme fazında detrusor aktivitesini bloke etmektedirler. Dolayısıyla  idrar ınkontınansınin depolama tipindeki yakınmaları ortadan kalkarken,  hastalarda sıklıkla işeme (tıkanıklık  tipinde) yakınmaları ortaya çıkabilmektedir.Bu durumda idrar yapmada zorluk meydana gelecektir.

İDRAR KAÇIRMADA  ÖSTROJEN  TEDAVİSİ:

Üriner inkontinansda östrojen  tedavisi    tedavi  ya  da  iyileşme sağlayabilmektedir.  Kanıtlar  özellikle  urge  İnkontinans ta  daha başarılı olduğunu göstermektedir. Kombine  progesteron tedavisi etkinliği azaltmaktadır. Uzun dönemdeki etkileri konusunda veriler yetersizdir. Estrojen  tipleri, dozları ve kullanım yolu konusunda veriler yetersizdir

ÜRETRAL SFİNKTERİK YETMEZLİKTE AMELİYATSIZ TEDAVİ  YÖNTEMLERİ:

İlaç  tedavileri:  Alfaadrenerjik agonist; phenylpropanolamine ya  da  pseudoephedrine,  başarı  oranları düşük (%40-50),  yan etkileri  yüksektir. 
Östrojen replasman tedavisi (ERT); vajinal atrofi  geri döner, kanlanma düzelir, cerrahi  tedavilerin  başarısı  artar.Sistemik veya  lokal östrojen önerilir 

KONSERVATİF/DAVRANIŞ  TEDAVİLERİ: 

Mesane  eğitimi  aşırı aktif mesanesi  olanlara  şiddetle  önerilir. Buradaki  amaç  3-4  saatlik 
Şikayetsiz sürelere  ulaşmaktır.  Başarı  %50-80 civarındadır.
Pelvik  taban  egzersizi  ( kegel  egzersizi ): 
Genelde  pelvik  taban  kas  egzersizleri  stres,  urge  ve  mikst  tip  inkontinansı  olanlarda ilk tercih konservatif tedavi olarak önerilmektedir.  Mesane  eğitimi  ya  da  biofeedback  yöntemlerle  mesane  inhibisyonu  ile  beraber  AAM‘si  olanlara  önerilir.  
Amaç;  levator  ani  kası  ve  ürogenital  sfinkterin  kasılma  gücünün arttırılmasıdır. Hasta uyumu ve uzun süre gerektirir. 
Tedavi bırakıldığında etki azalır, üriner inkontinans tekrarlar.
Fonksiyonel elektriksel stimülasyon: AAM  olanlara önerilir. 
PESSER  
Üretra alttan desteklenir, direnç arttırılır. İdrar yollarına bası yapabilir.Bası uyguladığı yerlerde ülserler oluşabilir.Enfeksiyon  riskini arttırır ,geçici sürede önerilebilir.

İDRAR KAÇIRMA AMELİYATLARI

Yapılacak ameliyatların farklı tipleri vardır.Bu ameliyat tipi tanıya göre seçilmelidir ve asıl başarı bu ameliyat seçimindedir. Karın bölgesinden yapılan tipleri olduğu gibi vajinal yolla yapılan ameliyat tipleri de vardır.
Tension free  vaginal  tape ameliyatı ( TVT ameliyatı ):  Etkin bir ameliyat türüdür.Lokal anestezi ile yapılabilir.Ameliyat sonrası iyileşme süresi azdır.Ameliyat sonrası işeme zorluğu az görülür. 
Transobturator  tape uygulaması   ( TOT  ameliyatı ):  Özel bir iğneye tutturulmuş mesh ile yapılan bir ameliyattır.İğne ve mesh,  obturator  sinir ve arterine yakın pozisyondan geçer.Üretranın altından küçük bir insizyon yapılır. İyileşme süresi kısadır.Genel anestezi ya da spinal anesteziyle yapılır. Ameliyat sonrası işeme problemleri azdır. 
DİPNOT : İdrar kaçırmanın tipinin tespiti tedavinin yarısı sayılabilir.Çünkü yanlış tanı çok yaygındır ve maalesef yanlış ameliyat tiplerinin tercihi sıktır.Eğer yanlış tip ameliyat yapılacak olursa hasta için hayat ızdırap haline gelebilir.Doktor seçiminde en fazla dikkat edilmesi gereken durumlardan biri olduğunu hatırlatmakta fayda görüyorum.

VAJİNAL AKINTILAR

Vajinitler genelde vaginal kaşıntı, kokulu akıntı ve yanma ile karekterizedir. Vajen asit yapısının azaldığı  durumlar da (diabet,  gebelik,  koit,  adet  zamanı)  enfeksiyona  eğilim  artar. Trikomonas  vajiniti , kandida vajiniti, bakteriyel vajinit en sık görülen vajinit nedenlerindendir.Akıntının tipine bakarak enfeksiyonun çeşidine karar vermek çoğunlukla mümkündür.
Tedavi edilmezlerse pelvik enfeksiyonlar a zemin hazırlarlar.

VAJİNAL MANTAR ENFEKSİYONLARI

Kadınların % 75 i hayatlarında en az bir kez enfeksiyon geçirirler.Bu hastaların  % 40 ı yılda birden fazla ,% 5 i de tekrarlayan ataklar tarzında geçirirler.
Tedavi edilemeyen vajinal kandida enfeksiyonları psikolojık bozuklukları tetikleyerek cinsel işlev bozuklukları na , eşler arasında uyumsuzluklara, yaşam kalitesine zarar verir. 
Hasta vajınal yanma ve vajinal kaşıntı şikayetleriyle gelir.Cinsel ilişkiden sonra yanma hissinde artış olur.Dış dudaklar şiş ve ağrılı olabilir.Mantar vajinitleri nde beyaz,  kremimsi  bazen peynir kıvamında akıntı olur.Genelde ekşi kokuludur, fakat yoğun akıntı bazen ikincil olarak enfekte olur ve bu sefer kötü koku olabilir.Cinsel ilişkide kanama , dudaklarda küçük çatlamalar olabilir.Cinsel ilişkide akıntı gelmesi olabilir.Cinsel ilişkide beyaz akıntı gelmesi çoğunlukla mantar enfeksiyonuna bağlıdır.Anüsde kaşıntı ve kızarıklık yapabilir.
Mantar vajinitinde tek doz tedavi veya uzun süreli tedaviler,kremler ve bazen baskılayıcı tedaviler kullanılır.

SMEAR ALINMASI

 

SMEAR NEDİR ?

Günümüzde kullanılan en sık tarama metodudur.Bir tarama testidir. Serviksden elde edilen hücreler sitolojik olarak incelenmektedir. İlk olarak 1940‘ larda George  Papanicolaou  tarafından kullanılmıştır.  Servikal  sitolojinin  yaygın  olarak  kullanıldığı  ülkelerde serviks kanseri görülme sıklığı önemli derecede  azalmıştır.

SMEAR ALINIRKEN ACIR MI?

Smear alınması esnasında spekulum eğer yeterince nazik takıldıysa herhangi bir ağrı duymuyorsunuz.Rahim ağzı diye nitelendirilen serviksden küçük fırçalar yardımıyla dökülen hücreleri alıyoruz.Sonrasında hafif lekelenme tarzında kanama olabiliyor ama bu da en fazla 1-2 gün sürüyor.

SMEAR ALINMA ŞARTLARI 

İki gün cinsel ilişki yaşamadan gelmeniz ideal olanı. Ayrıca yoğun enfeksiyon varsa bunun tedavisi sonrası alınması , daha iyi sonuç verebilir.Kanamanızın  olmadığı bir anda  almayı tercih ederiz.Fakat bazı hastalıklarda da kanama hep devam ettiği için beklemek bazen gereksiz olur.Vajinal ilaçlar bittikten 1 hafta sonra alınmalıdır .Vajinal muayene ve transvajinal ultrason yapılacaksa muayeneden önce alınmalıdır.Vajinal duş uygulaması yapılmadan gidilmelidir.
Sıvı bazlı sitoloji ler de duyarlılık daha iyidir.Bu yöntemi kullandığımız için, eğer zorunluysak her durumda smear alabiliriz. 
Alınan örnek daha sonra patolojiye  gönderiliyor ve sonuç  yaklaşık 3 günlük süre sonunda çıkıyor.

SMEAR ALINMA SIKLIĞI NE OLMALI ?

Servikal smear alınması 21 yaşından önce, ilk cinsel ilişkiden itibaren 3 yıl içinde başlanmalı. Konvansiyonel smear her  yıl alınabilir.  Sıvı  bazlı  smear  ise  2  yılda  bir alınmalıdır.  30 yaşından  itibaren  risk  faktörü  olmayanlarda  ardışık  3  normal smear sonrası 2-3 yıllık aralarla alınabilir. 
70 yaş sonrası son verilebilir. 

PELVİK ENFEKSİYONLAR

 

PELVİK ENFEKSİYON NEDİR ? ( PID )

İç genital organ enfeksiyonu dur (üst  genital  yol  enfeksiyonu ). Kadın  genital yollarının  yapısı  enfeksiyonlara  eğilimi arttırır. Vaginanın asitliği ve rahim ağzındaki tıkaç enfeksiyon kontrolünde önemlidir. Endometrit,  salpenjit,  peritonit  ve tuboovarian abse  gibi olayın boyutlarını ifade eden tipleri vardır. 

HANGİ DURUMLAR PELVİK ENFEKSİYONU ARTTIRIR ?

Genital yol enfeksiyonları nı kronik vajınal enfeksiyonlar, çok eşlilik , rahim içi araç kullanımı,rahim ağzı yaraları, geçirilmiş eski genital yol enfeksiyonları, savunma sistemi bozuklukları  arttırabilir. Sık cinsel  ilişki, spiral kullanımı,vajinal akıntılar, genital hijyene dikkat edilmemesi enfeksiyonlar açısından risk faktörü oluşturur.

HANGİ DURUMLARDA PELVİK ENFEKSİYON AZ OLUR? 

Prezervatif kullanımı, doğum kontrol hapı kullanımı, enfeksiyonla zaman geçmeden mücadele, tek eşlilik durumunda enfeksiyon riski azalır.

PELVİK ENFEKSİYON BELİRTİLERİ NELERDİR? 

Hasta alt karın bölgesinde şişlik,  vajınal akıntı,  ateş-titreme,  düzensiz kanamalar,  idrar yollarından şikayetler,  ilişkide ağrı,  muayenede pelvik hassasiyet şikayetleriyle gelebilir.

PELVİK ENFEKSİYON NASIL TEŞHİS EDİLİR ?

Teşhisde hastanın hikayesi,muayene bulguları,  vaginal kültür,bazı kan testleri yardımcıdır. 

PELVİK ENFEKSİYONDA TEDAVİ

Pelvik enfeksiyonda antibiyotik tedavisi 14 güne varan sürelerde yapılır.Bizlerin altın standart şeklinde nitelendirdiğimiz ilaç protokolleri vardır.Gerekli olursa kültür alınabilir.Pelvik enfeksiyonda hastaneye yatış gerekebilir.

PELVİK ENFEKSİYON NEDEN SIK TEKRARLAR?

Pelvik enfeksiyonlarda tekrarlama olasılığı fazladır.Bunun nedeni eşte enfeksiyonun devam etmesi, akıntıların tedavisinin gecikmesi, enfeksiyon geçirmiş dokunun daha kolay yeniden enfekte olması , olası doğumsal yırtıklar ve dolayısıyla sık vajinal enfeksiyon sayılabilir.

PELVİK ENFEKSİYON GEÇİRENLERDE NE OLUR? 

 

Pelvik enfeksiyonlar bazı istenmeyen sonuçlara yol açabilirler. Apseler ( tuboovarian apseler ), tüplerde iltihaplı şişmeler ( pyosalpenks , hidrosalpenks ),  karın zarı iltihapları  peritonitler , tüplerde yapışmalar (pelvik adezyonlar) ve sonuçta kısırlık olabilir.Enfeksiyonun tedavisinden sonra bir süre ya da sürekli olarak ağrılar kalabilir (kronik PID).Çünkü yaşanan her enfeksiyon yeni yapışıklıklar demektir.Yaşanan her enfeksiyondan sonra bir diğer enfeksiyon atağı hasta zeminde daha kolay gelişir.

POLİKİSTİK OVER

 

POLİKİSTİK OVER NEDENLERİ NEDİR?

Günümüzde halen sendromun nedeni ve tanı kriterleri hakkında tartışmalar sürmektedir.
Yumurtalık fonksiyonlarını yöneten hormonlarda değişiklikler, insülin salınım ve etki bozuklukları, beraberinde genetik faktörler ön plana çıkmaktadır.

POLİKİSTİK OVER TANISI NASIL KONUR? 

AŞAĞIDAKİ ÜÇ KRİTERDEN İKİSİNİN BİRLİKTELİĞİ OLMALIDIR: 

l. Yumurtlamanın bozulması
2.Klinik ve/veya biyokimyasal erkeklik hormonu fazlalığı,
3.Ultrasonografıde polikistik overler.

POLİKİSTİK OVERDE TEST SONUÇLARI 

LH düzeylerinde ve LH/FSHoranında artış vardır. %25-60 hastada insülin seviyesinde artış ve  insülin direnci saptanabilir.
Polikistik overde ultrasonografi  görüntülemesinde 2-9 mm çaplı, 12 veya daha fazla follikül olması ve/veya artmış over hacimi (> 10 mL)  gözlenir.Bu bulgunun tek overde olması yeterlidir.
Ultrasonografık polikistik over görüntüsü, sağlıklı kadınlarda da %20'lere varan oranlarda bulunabilir. 

POLİKİSTİK OVER BELİRTİLERİ NELERDİR? 

İlk ergenlikten  itibaren başlayan adet düzensizlikleri, kıllanma, akne, ciltte yağlanma, saçlarda dökülme ve gebe kalmada güçlük ile karşımıza çıkmaktadır. % 50 hastada şişmanlık olabilir. Hastaların  %20' sinde adetlerin düzenli olabileceği de bildirilmiştir . Ayrıca, etnik özellikler ve bireysel farklılıklara bağlı olarak, her hastada hirsutizm bulunmayabileceği de akılda tutulmalıdır. 
Kıllanma                %60-90
Seyrek adet görme %50-90
Kısırlık                    %55-75
Polikistik over görünümü %50-75
Şişmanlık                 %40-60
Adet görmeme        %25-50
Akne                        %20
Normal adet düzeni %22 oranında gözlenir.
Kıllanmada  üst dudak, çene, göğüs bölgesi, sırtın alt ve üst kısmı, alt ve üst karın, kol ve bacakların üst kısımlarına bakılır ve kıllanma derecesi belirlenebilir.

POLİKİSTİK OVERDE ŞİŞMANLIK

Sıklıkla bel kalça oranının artması , birikme tarzında  gövdede yağlanma gözlenir.Bu durum hastalara ek riskler getirmektedir.
Normal vücut ağırlığına sahip PKOS hastalarında da  bel/kalça oranı artmıştır .

POLİKİSTİK OVER HANGİ HASTALIKLARLA KARIŞABİLİR ?

Ayırıcı tanıda  hipofizer ve böbreküstü bezi hastalıkları, hiperandrojenizme neden olan hastalıklar bulunmaktadır. Bazı ilaçların kullanımı hiperandrojenizme ya da hiperandrojenemik değişikliklere yol açabilir .Erkeklik hormonu yüksekliği yapan  tümörler ayırıcı tanıda düşünülmelidir. Prolaktin ile ilgili bozukluklar ve tiroid hastalıkları da ayırıcı tanıda düşünülmesi gereken durumlardır. PKOS'de %30'a varan oranlarda hafif orta düzeylerde prolaktin yüksekliği görülebilir. Tiroid hastalıklarında da adet düzensizlikleri görülebilir.
İlginç sonuçlar
PKOS'li hastaların anne ve kız kardeşlerinde artmış sıklıkta bulunmasının yanı sıra baba ve erkek kardeşlerde de serum androjen düzeyleri artmış gibi görünmektedir.
Ayrıca tüm birinci derece yakınlarda insülin direnci bozukluklarının görülme riski daha fazladır.

POLİKİSTİK OVERDE TEDAVİ

POLİKİSTİK OVERDE KİLO VERME 

Bu hastalarda bilinen en etkin tedavi zayıflamadır. Hasta ağırlığının en az %5'ini kaybettiğinde hem hiperinsülinizm hem de hiperandrojenizm azalmaktadır.
Gebe kalma şansının artması  insülin düzeylerinin ve serbest testosteron düzeylerinin azalması için vücut kitle indeksi nin %27'nin altına indirilmesi gerekmektedir. Hafif şiddetteki obezite (vücut kitle endeksi >27 Kg/m2) bile ovulasyon şansını belirgin olarak azaltmaktadır.Ayrıca fazla kilolu hanımlar ileride Tip 2 Diabete yakalanma riski nin  fazla olduğu söylenmelidir. Buna ilaveten hiperinsülinemi direkt ateroskleroz  ve kan yağları üzerinde olumsuz etki yaparak kalp damar hastalığı riskini artırmaktadır. 

İNSÜLİN DÜŞÜRÜCÜ İLAÇLAR

İnsülin fazlalığının erkeklik hormonu artışına  yol açtığı fikri  insülin düşürücü ilaçların tedavide kullanılabileceğini düşündürmüştür.

POLİKİSTİK OVERDE DOĞUM KONTROL HAPLARI

Oral kontraseptif ilaç kullanımı over morfolojisini etkileyebilir.

KILLANMA AZALTICI İLAÇLAR 

Siproteron asetat  en sık kullanılan kıllanma karşıtı ilaçtır.Flutamid, finasterid, ketakenazol gibi ilaçlar kullanılabilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

GENİTAL SİĞİLLER 

HUMAN PAPİLLOMA VİRUSLER (HPV):

Genital bölgeyi tutan 30'a yakın HPV  tipi saptanmıştır. Genital bölge siğilleri  en çok HPV tip 6, HPV tip 11, HPV tip 16, HPV tip 18 ve HPV tip 31  ile olmaktadır. HPV tip 16 ve  HPV tip 18 özellikle serviks kanserinin etiyolojisinde rol alır. İnvazif serviks  kanserlerinin  %80-100‘ünde  saptanırlar.Genital papillomlar (condylomata acuminatum)  dış genitallerde ve anüs çevresinde  yerleşir.

HER CİNSEL İLİŞKİDE SİĞİL BULAŞMASI OLUR MU?

HPV ile enfekte partnerle ilişki sonrası 2/3 ünde HPV enfeksiyonu gelişir ve bu enfeksiyonun 3/4 ü belirti vermeden yaşanır. Cinsel aktif kadınların % 50 sinin en az bir tipiyle enfekte olduğu bilinmektedir.

HPV  İLE RAHİM AĞZI KANSERİ İLİŞKİSİ

HPV virüsü rahim ağzı kanseriyle ilişkili olduğundan yüksek riskli HPV ve  düşük riskli HPV olarak ikiye ayrılmıştır. Genital HPV ile yaşam boyu edinilen  cinsel eş arasında ve erkeğin edinmiş olduğu cinsel eş arasında yakın ilişki vardır.
Rahim ağzı kanserleri nin %70 i HPV 16-18 ile olmakta fakat genital siğillerin %90 ında ise HPV 6-11 sorumlu tutulmaktadır.

GENİTAL SİĞİL BULAŞMASINDA NELER OLUR ?

 

En yüksek LSIL sıklığı HPV enfeksiyonundan sonraki 6. ayda olur.Rahim ağzı kanserinin ortalama görülme yaşı 50, HGSIL in gelişme yaşı 28 dir.Bu yüzden kansere dönüşte uzun bir sürecin olacağı düşünülmektedir ve bu nedenle smear testi gereklidir.

HPV aynı zamanda anüs ,penis, dış dudaklar,ağız,boyun bölgesindeki cilt kanserlerinde de etkilidir.
Önemi belirlenemeyen atipik hücreler şeklinde ifade edilen ASCUS ise LGSIL,HGSIL ya da enfeksiyöz sürece dair tam bilgi  vermeyen ancak normalin dışındaki hücreleri ifade etmektedir.
ASCUS saptandığında HPV DNA tayini ,3-4 ay sonra smear tekrarı ve kolposkopi yapılabilir.
Eğer smearde ASC-H, LGSIL,HGSIL tespit edilirse direkt kolposkopi ve gerekirse kolposkopi eşliğinde biopsi önerilir.Kolposkopi bugünkü altın standarttır.Hasta kolposkopiyle takip edilemeyecekse HPV DNA ile takip iyi olabilir.Tedavi başarısında HPV DNA düzeyi tedavi başarısını gösterebilir.

GENİTAL SİĞİL TANISI

Smear  testi en sık kullanılan yöntemlerden biridir.Tanıda  koilositozisin  gösterilmesi, hibridizasyon  ve  PCR  yöntemi  ile  HPV  DNA  saptanması  en  duyarlı  yöntemlerdir. HPV tanısında kanda serolojik testler bulunmamakta ve hücre kültürü yapılamamaktdır.Hangi HPV tipi nin siğile yolaçtığını siğili alarak veya en azından sürüntüsünü alarak öğrenmek gibi bir şansımız var.

HPV TEDAVİSİ :

Tedavide siğil kriyoterapisi ( siğil dondurma ), polip elektrokoterizasyonu  yani polip koterizasyonu  ( siğil koterizasyonu veya siğil yakma ) uygulanır.  Yakıcı  ajanların  uygulanması (siğilde  podofilin tedavisi ,  siğili triklorasetikasit ile yakma ),  DNA sentez inhibitörlerinin kullanımı (siğilde 5-flourourasil  tedavisi )  denenebilir.
Oluşan siğillerin tedavisinde altın standart cerrahi, bazı asitli ilaçlarla tahribat, kriyoterapi, koterle veya laser tedavisiyle yok etmektir.Bunlara rağmen siğilin tekrarlama sıklığı fazladır.Bu durumda hiç bıkmadan mücadeleye devam etmek gereklidir.Tırnakların kısa kesilmesi ( siğil kaşıntısı çok olacağından ) iyi olur.Siğilde genital temizlik  de cildi travmatize eden yöntemler kullanmamak gerekir.En iyisi tüy dökücü krem, kıllar için laser uygulamalarıdır. Bazen kendiliğinden de yok olabilir.Bu savunma sisteminin genital siğillerdeki rolünü göstermektedir.Son yıllarda savunma sistemini destekleyen ilaçlar da kullanılmaya başlanmıştır.
Kullanılan aşılarla enfeksiyon ve kanser öncüsü hücrelerin oluşumu %90-100 lere kadar önlenmektedir.

GONORE (BEL SOĞUKLUĞU):

Enfeksiyon ajanı  gram (-) diplokok türü bakterilerden neisseria gonorhoaedir. Çoğunlukla cinsel ilişkiyle  bulaşır. Genellikle  alt genital sistem olmak üzere çeşitli müköz membranları da tutabilir.Bakteri oldukça dayanıksızdır. Kültürde  birkaç günde ölür.  55 °C‘de 5 dakikada ölür. Tuvalet kapaklarında 18 saat, ıslak havluda 10-24 saat yaşayabileceği bildirilmiştir. N.gonorrhoeae sadece insanlarda  hastalık yapar.
Genelde alt ürogenital sistem ve gözleri tutma eğilimindedir.Cilt  gonokok  infeksiyonları na dayanıklıdır.  Genelde birebir temas  yoluyla  epitel  hücreleri arasından  geçerek doku  altına  ulaşırlar.  Lenf  ve  kan yoluyla  yayılım  görülür.  Mukozalarda  ödem  gelişir  ve ltihaplanma olur,parçalı  lökositlerle  irin  oluşur.

BEL SOĞUKLUĞU BELİRTİSİ NEDİR ?

Bel soğukluğu belirtilerinden biri akışkan beyaz  renkli  krema görünümünde akıntıdır. Erkeklerde hastalık genelde belirtisiz seyreder.   Kadın genital gonokok infeksiyonu en sık üretrit yapar. Yine vajinal kanala açılan bezlerde enfeksiyon yapabilir.Bartolin bezi, skene bezi gibi. İnkübasyon süresi 10 gündür. Yani şüpheli ilişkiden 10 gün sonra bel soğukluğu enfeksiyonu belirtileri görülmeye başlanabilir.
Enfeksiyonlu  kadınların  %50‘si  belirti vermez.  Gonoreli  kadınların  %10-20‘sinde  enfeksiyon iç genital organlara yayılır.En önemli sıkıntı  enfeksiyon sonrası tüplerde yapışıklık ve buna bağlı gelişen infertilitedir.

BEL SOĞUKLUĞU OLAN GEBELERDE NELER OLABİLİR :

Gebelikte bel soğukluğu  olursa düşükler, erken amnion mayi gelişleri, erken doğum, bebek zarlarında enfeksiyonlar , yenidoğanda  göz ve farinksde enfeksiyonlar görülebilir.
Hasta anneler  hamileyken ,  doğum  sırasında  veya  sonrasında  bebeklerine gonore bulaştırabilirler.Bundan en  sık  konjonktiva  etkilenir  (oftalmia  neonatarum)  ve  doğumdan  2-3  gün  sonra  her  iki  gözde akıntı ile karakterizedir. Körlüğe neden olabilir.

GONOREDE  TANI :

Gram  boyamada bol parçalı lökositler ve bunların dışında veya sitoplazmasında gruplar halinde gram (-),  kahve  çekirdeği  şeklinde  diplokoklar  görülür.  Kesin  tanı  için  kültür  gereklidir.  Ekim  için  en  çok  çikolatamsı  agar,  Thayer-Martin  ve  kaynamış  kanlı  jelöz  agar  tercih  edilir.  Gonorenin  tanısında  yeni yöntemler; ELISA, PCR, LCR, direk floresan mikroskobisi dir.
BEL SOĞUKLUĞU TEDAVİSİ :
Gonorede  tedavi  de Penisilin, Tetrasiklin ,  Sefiksim  ,  Seftriakson , Siprofloksasin , Oflaksasilin, Levofloksasin   kullanılabilir.Gebelere eritromisin verilebilir.

GENİTAL KLAMİDYA İNFEKSİYONLARI:

Bakteriyel  cinsel ilişkiyle  geçen hastalıklar  arasında  ilk  sırada  yer  alır.  Yenidoğanda ölüme yolaçan problemler  yaratabilir. Klamidyalar  zorunlu  hücre  içi  bakterilerdir.  İnfekte  ettikleri  hücrelerin  stoplazmasında  'inklüzyonlar'  yaparlar. Chlamydia trachomatis, chlamydia psittaci ve chlamydia pneumoniae en sık görülenleridir .  Dış membran proteinlerine
göre çeşitlere ayrılırlar.
E, F, D tipleri: ürogenital infeksiyonlar (%60-70).
L1, L2, L3 tipleri: lenfogranuloma venereum.  
A,  B,  Ba,  C  tipleri:  Trahom.  
B,  D,  E,  F,  H,  I,  J,  K  tipleri:  genital  infeksiyonlar  ve  yenidoğan pnömonisi

LENFOGRANULOMA  VENERUM  (LGV):  

L1,  L2  ve  L3  tipleri  sorumludur.  Kuluçka  dönemi  3-20  gündür.  Üç dönemi vardır;
1. Dönem: papül, vezikül ve şankır.
2. Dönem: lenfadenopati, ateş, bulantı, kusma, baş ağrısı, kas ağrıları, artrit, konjonktivit, perikardit ve meningoensefalit gibi sistemik bulgular.
3. Dönem: fibrozise bağlı anorektal ve genital sekeller.

DİĞER GENİTAL KLAMİDYAL  İNFEKSİYONLAR:  

Genellikle  asemptomatik  veya  hafif  belirtilerle  seyreder. Mükopürülan  servisit  şeklinde  görülür  (%80)  ve  endometrit  eşlik  edebilir  (%40). İç genital organ enfeksiyonları tabloya eklenebilir. Klamidya enfeksiyonunda infertilite riski infeksiyonun geçirilme sayısı ile orantılıdır. Ayrıca peritonit denilen karın zarı iltihabı, perihepatit  (Fitz-Hugh-Curtis sendromu) ve perisplenit yapabilir.
Gebelikte düşük , erken doğum eylemi, ölü doğum, erken  amnion gelişi ,  bebek zarlarında enfeksiyon, doğum sonrası ateş, yenidoğanda  konjonktivit  ve  pnömoni  gelişebilir.

KLAMİDYADA TANI :   

Alınan  örnek  Giemsa  ve  immünofloresan  yöntemi  ile  boyanır ve intrastoplazmik  inklüzyon  cisimcikleri  aranır.    Hücre  kültürü, antijen saptanmasına  yönelik  floresan  mikroskobi  (DİF),  enzim  immunoassay  (EIA),  PCR,  kompleman  birleşme testi kullanılabilir. Salgısal IgA'nın saptanması serum antikor tayininden daha duyarlıdır.
Tedavide  Tetrasiklin , Doksisiklin , Azitromisin kullanılır. Gebelerde ilk seçilecek antibiyotik eritromisindir.  Tetrasiklin,  eritromisin  ve  rifampisin  LGV‘un her döneminde etkilidir.

SİFİLİZ:

Treponema  pallidum denen bir ajan sayesinde olur.  Karanlık  alan  mikroskobunda  saptanır.  Giemsa   ve  gümüşleme  yöntemi  ile  soluk pembe renkte boyandığından -pallidum- adını almıştır. Bakteri vücut dışında oldukça dayanıksızdır, kuru  ortamda  ve  tuzlu  suda  çok  kısa  sürede  ölürler,  antiseptiklere  karşı  çok  duyarlıdırlar . Enfeksiyon ajanı  0-4°C'deki  kanda 1-3 gün yaşayabilir ve bu özelliği  kan transfüzyonları ile bulaşmada  önemlidir.

SİFİLİZİN BELİRTİLERİ :

Sifiliz  birçok  organı  tutabilir.Bu enfeksiyonlar  çok  değişik  klinik  tablolarla  ortaya  çıkar. Genital  ülserler  ile karekterize infeksiyöz cinsel yolla geçen  bir hastalıktır. Cinsel ilişki, direkt temas (birinci ve ikinci devir lezyonlarına), enfeksiyonlu  doğum kanalından , plasenta yoluyla  ve kan nakliyle bulaşabilir.

SİFİLİZ  EVRELERİ:

1 .  Dönem sifiliz  (şankır  veya  yara  dönemi):  
Temastan  yaklaşık 3  hafta  sonra  (10-90  gün)  enfeksiyon ajanının giriş yerinde gelişen ülserle karakterizedir. Papül  denilen şekilde  başlar ve kısa sürede ülserleşir.  Şankr  tabanı  sert,  etrafı  şarap  kırmızısı  renginde,  ağrısız,  yuvarlak  veya  oval,  seröz  sızıntılı  bir ülserdir. % 95 genital bölgede , %5 ekstragenital  bölgede yerleşir. Şankırı  takiben 1 hafta sonra  bölgesel lenfadenopati (LAP) gelişir.  Tedavi  edilmeyen  şankır,  6-8  hafta  içinde  kendiliğinden  iyileşir,  bazen  fark  edilemeyecek  kadar  küçüktür ve gözden kaçabilir. Şankr döneminde karanlık alan mikroskobunda bol T.pallidum saptanabilir.
2 .  Dönem sifiliz  (roseol  dönemi):
Şankr‘dan  2-10  hafta  sonra  T.pallidum  tüm  organlara   yayılır ve 2. dönem başlar. 1.dönemdeki hastaların %75'i iyileşir. Geriye kalan %25 hasta 2.dönem sifilize  geçer.  2.  dönem sifiliz  yaygın  LAP,  grip  benzeri  tablo  ve  mukokutanöz  lezyonlarla  karakterizedir.  Deride makülo-papüller (roseol) lezyonlar , oral mukozada müköz plaklar,  anogenital bölgede  kondiloma lata gelişir. Sifiliz menenjiti , gözde koriyoretinit ve kemiklerde periostitler de görülebilir. İkinci devir sifiliz tüm organlarda  spiroketlerin en çok bulunduğu ve hastalığın en bulaşıcı olduğu dönemdir. Hastalığın bu ilk iki dönemini  geçiren  kimselerin  ortalama  %25'inde  belirtiler  tedavisiz  kaybolabilir  ve  spontan  iyileşme  görülebilir.  %25'lik  bir  kısımda  ise  latent  sifiliz  gelişir.   Latent  sifiliz  , klinik  belirtilerin olmadığı  fakat  serolojik  testlerin pozitif  olduğu  tablodur.  Erken  latent  evre  (ilk  1  yıl)  bulaşıcıdır  fakat  geç  latent  evre  bulaşıcı  değildir.
Vakaların geri kalan %50‘sinde ise üçüncü dönem sifilize geçiş görülür.
3 . Dönem  sifiliz (gom dönemi):
Başlangıç  infeksiyondan 3-5 yıl sonra ortaya çıkar. Hiç tedavi almamış veya yetersiz tedavi edilmiş hastaların küçük  bir  kısmında  gelişir. Sifiliz granulomları ile  karakterize  sistemik  bir  hastalık  gelişir  ve  bu  dönemin  esas  lezyonu  gom'dur.  Gom  deride  en  çok  alt  ekstremitelerde  lokalize  olur.  Ayrıca  karaciğer,  kemik, kardiyovasküler sistem, merkezi sinir sistemine, mideye,  göze yerleşir ve yerleştiği organa göre bulgu verir.

KONJENİTAL  SİFİLİZ:  

T.pallidium  plasenta  yoluyla  fetüse  geçebilir.  Gebeliğin  ilk  4  ayında  sifilize  bağlı intrauterin  enfeksiyon  çok  nadirdir.  Dördüncü  aydan  sonra  infekte  olan  fetüslerde,  infeksiyonun  şiddetine göre  ölü  doğum , neonatal  hastalık,  latent  enfeksiyon  ve  düşük  gelişebilir.  İnfekte  fetüs  zamanında  canlı olarak doğabilir ve zamanla konjenital sifiliz belirtileri gösterebilir. Konjenital sifilizin en erken belirtileri  rinit  ve  hemen  arkasından  avuç  içi,  ayak  tabanı,  ağız  ve  anüste  yoğunlaşan  diffüz  makülopapüller  lezyonlardır.Bu lezyonlarda bol spiroket bulunur.

KONJENİTAL SİFİLİZ BULGULARI :

İntertisyel  keratit,  hutchinson  dişleri,  semer  veya  sokrat  burnu  denilen  çökük  burun,  kılıç kını  tibia, zeka ve gelişme geriliği, santral sinir sistemi bozuklukları, splenomegali, anemi, trombositopeni, sarılık,  infekte  karaciğer  ve  immün-kompleks  glomerulonefriti  olabilir.
Tedavi  edilmeyen  çocuklar  6-12  ay yaşarlarsa latent döneme girerler.
Laboratuvar  tanıda histopatolojik  inceleme ,  karanlık  saha  mikroskopisi, direkt  fluoresan  antikor  testi kullanılır.
Serolojide  tarama ve tedavi  takipde  nontreponemal  test  (reaginic  testler) kullanılır.  RPR,  VDRL.  Doğrulama testi olarak  Treponemal  testler kullanılır. MHA-TP (microhemagglutination assay with t. pallidum), FTA-ABS (fluorescent treponemal  antibody-absorbtion test), EIA (treponemal-based enzyme immunoassay).  

VDRL VE RPR :

Bu testler  infeksiyondan 4-5  hafta  sonra  pozitifleşir.  Hastaların  %25-30'da  geç  latent  evrede  negatifleşir.  Tedavi  edilmiş  1.  dönem  sifilizli  olguların  %60‘ında  4-12  ay  içinde  negatifleşir.  
Yalancı  negatiflik  çok  erken  enfeksiyonda,  latent dönemde,  3.  dönemde  ve  2.  dönemde  de  prozon  fenomenine  bağlı  olarak  görülebilir.
Yalancı pozitiflik gebelik dâhil bir çok durumda görülebilir.

FTA-ABS, MHA-TP VE EIA:

Sensitivite ve spesifiteleri  oldukça  yüksektir.  Enfeksiyonun  3.  haftası  içinde  pozitifleşirler.  MHA-TP  daha  popülerdir.  Geçirilmiş  hastalıkta  EIA,  FTA-ABS‘den  daha  sensitiftir.  

DÖNEME  GÖRE  SENSİTİVİTE/SPESİFİTE  EN  YÜKSEK  OLANLAR:

1.dönem: FTA-ABS / EIA.
2. dönem: RPR, VDRL, FTA-ABS, MHA-TP / EIA.
Latent: MHA-TP / EIA.
3.dönem: FTA-ABS / EIA.

SİFİLİZ TEDAVİSİ :

Tedavide  Prokain  penisilin  veya  benzathine  penisilin  kullanılır.  
Erken  sifilizde,  ilk  2.400.000  ünitelik  bir enjeksiyondan sonra üçer gün ara ile 1.200.000 IÜ prokainli penisilin 14‘ncü güne kadar devam edilir.
Geç sifilizde bu tedavi 21 gün sürer.
Penisilin allerjisi varsa, gebe olmayan hastalarda doksisiklin  2×100 mg/gün, 2 hafta,
tetrasiklin 4×500 mg/gün, 2 hafta,
eritromisin 4×500 mg/gün, 2 hafta süre.
Geç sifilizde bu süreler 4 haftaya uzatılır.
Nörosfilizde daha yüksek dozlar gerektiğinden iyi BOS düzeyi sağlayan penisilin G‘yi 24  milyon IU/gün hesabı ve infüzyon yöntemiyle 3 hafta süre ile vermek gerekir. Tedaviyi takiben 3,6 ve 12. aylarda  nontreponemal  (VDRL)  testler  tekrarlanır.  
Herhangi  bir evrede  4  katlık  bir  titre  artışında  tedavi tekrarlanır.  
Erken  gebelik  döneminde  sifiliz  tanısı  alan  bir  hastaya  5.  Gebelik  ayında  bir  kür  daha  erken  sifiliz tedavisi uygulanır. Penisilin allerjisi olan gebeler e eritromisin önerilir. Eritromisin anneyi tedavi eder, ancak plasentayı geçişi fetüsü tedavi edecek konsantrasyonda olmadığından, doğumdan sonra bebeğe bir kür penisilin tedavisi önerilir.

ŞANKROİD:

Cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıklardandır. Etken Gram (-) haemophilus ducreyi dir. Bu ajan fiziksel ve kimyasal maddelere karşı çok dayanıksızdırlar. Kuru  ortamda  çabuk  ölürler.   Deri  veya  mukozalarda  çatlak  ve  sıyrık  gibi  zarar  görmüş  alanlardan vücuda girer. Kuluçka dönemi 2-7 gün arasında değişir.

ŞANKROİD BELİRTİSİ :

Başlangıç lezyonu papüldür. Papül 24-48  saat içinde püstüle döner ve daha sonra hızla yumuşak ülser gelişir. Kendi kendine bulaştırma nedeni ile çok sayıda ülser  görülebilir.  Ülserle  birlikte  %50  vakada  tek  veya  çift  taraflı  ağrılı  inguinal  LAP  gelişir.  Tedavi  edilmezse  iltihaplanma  ilerler (%50-60) ve periadenitle karakterli  bubo formasyonu  gelişir.
Mikroskopik inceleme için örnekler yara tabanından veya lenf bezlerinden alınır.Tanıda en önemli yöntem kültürdür.  Gram  boyamada  bipolar  boyanmış,  zincir  oluşturan  ve gram  negatif  koko  basil  şeklinde  bakterilerin  görülmesi  tanıyı  güçlendirir.  Giemsa  ile  hazırlanmış  yaymada tek  tek  veya  yığınlar  halinde , birbirine bağlanmış , balık sürüleri  halinde görülürler.

ŞANKROİD TEDAVİSİ :

Eritromisin , azitromisin, seftriakson tedavi sağlar.

GRANULOMA İNGUİNALE (DONOVANOZ):

Genital granülomatöz doku oluşturması ile yavaş seyir gösteren ve genellikle genital  ülserasyon  şeklinde  meydana  gelen  bir  hastalıktır. Ajan  kapsüllü  ve  gram  negatif  calymmatobacterium  granulomatis tir. Bakteri hücre stoplazmalarında sayısız kapsüllü bakteri içeren, Donovan cisimcikleri meydana getirirler. Kuluçka süresi 8-80 gündür.

GRANULOMA İNGUİNALE BELİRTİSİ :

Küçük, ağrısız bir papül veya sert bir nodül halinde başlar. Kısa sürede  ülserleşerek  kahverengi,  kırmızı  yuvarlak  kenarlı,  tabanı  kirli  kırmızı  renkte  kaldırım  taşı  görünümünde granülomatöz  bir  şekil  alır. Üzerinde enfeksiyon oluşmadıkça  ülser  ağrısızdır.  Lezyonlar  genellikle  kendiliğinden  iyileşir  ve  skar  dokusu  bırakır.  Çok  ağır  vakalarda  fibröz  oluşumlar  lenf  yolunu  tıkar  ve  sonuçta lenf ödem meydana gelir. Tanı  klinik belirtilerle birlikte giemsa, leishman veya wright boyaları ile  ve  gümüşleme  tekniği  ile  boyanarak  hücre  içi  Donovan  cisimleri  aranır.  Kültürü  zor  olmakla  birlikte denenebilir.  İmmünofloresan  test,  özgül  ve  duyarlı  bir  yöntem  olarak  önerilmektedir.

GRANULOMA İNGUİNALE TEDAVİSİ :

Tedavide  Tetrasiklin , doksosiklin ve trimetoprim sulfametaksazol kullanılır. Dirençli vakalarda kinolon  grubu  veya  aminoglikozid  grubu  antibiyotikler  eklenebilir.  Gebelerde  ise  eritromisin  önerilmektedir.

GENİTAL MİKOPLAZMA İNFEKSİYONLARI:

En  sık  Mycoplasma  hominis  ve  Ureoplasma  urealyticum  sorumludur  ve  genital  bölgede  normal  florada bulunurlar.  Bakterilere  benzer  fakat  hücre  duvarları  yoktur.  Gram  (-)  tirler  ve pleomorfizm  gösterirler. Mikroorganizmaların  en  küçükleridir.  Mikoplazmalar  ozmotik  ortam  değişikliklerine,  nemli  ısıya  ve  dezenfektanlara duyarlıdır. U.urealyticum'un patojen suşları konak direncinin düşmesine bağlı olarak nongonokoksik  üretrit  etkeni  olabileceği  bildirilmiştir.  M.hominis  salpenjit,  pelvis  abselerine  ve  doğum sonrası ateş, ergenlik döneminde   vajinit  yapabilir.  U.urealyticum bebek zarlarında enfeksiyona  bağlı  düşük,  erken  doğum,  düşük  doğum ağırlıklı bebeklere ve gelişme geriliğine neden olabilir.  Tanıda  ELISA, PCR, kompleman  birleşme  testi, hemaglütinaston  inhibisyon  testi,  indirek  immunofloresan testi kullanılır.  Tedavi:  Tetrasikline  yanıt vermeyen  üreoplazma  infeksiyonlarında  6  hafta  süreyle  eritromisin  tedavisi  uygulanmalıdır.  Tetrasikline  dirençli M.hominis infeksiyonlarında ise linkomisin veya klindamisin gibi diğer antibiyotiklerin eklenmesi  gerekebilir.

GARDNERELLA VAGİNALİS:

Gardneralla  vaginalis  kadınların  %55‘nin  normal  florasında  bulunur.  Üretrit  ve  nonspesifik  vaginitlerden  sorumludur. Vaginitli hastalarda sulandırılmış süt görünümünde ve ölmüş balık kokusunda vaginal akıntı gelişir. Akıntıda  lökositler  ve  G.vaginalis' lerin  kümeler  şeklinde  yapıştıkları  epitel  hücreleri  (Clue  cells=yumak hücreleri) görülür. Gebelikte erken membran rüptürü, preterm doğum ve koriyoamnionite neden olabilir. Ayrıca  doğum  ve  düşük  sonrası  endometritlere  neden  olabilir.  Düşük  sonrası  pelvik inflamatuar hastalık riskini  arttırır. Yenidoğanda G.vaginalis sepsisi görülebilir. Tanıda akıntı  sürüntüsünden  Gram  boyaması  ve  kültür  yapılır.  Akıntıya  %10  KOH  damlatıldığında  balık  kokusunun duyulması (Whiff testi) tanıda önem taşır. Tedavide  laktobasilleri  etkilemeden  anaeropların  üremelerini  engellemek  önemlidir.  
Nitromidazol türevleri  (ornidazol, metranidazol).

B GRUBU STREPTEKOKLAR (BGS):

Gram pozitif ve beta hemolitiktir. BGS 'lar ölü doğuma, abortusa , neonatal sepsis ve menenjite, doğum sonrası annelerde  ve  vücut  direnci  baskılanmış  hastalarda  ciddi  infeksiyonlara  neden  olurlar.  Tedavide  ilk  tercih  penisilin G‘dir. Ayrıca eritromisin, kloramfenikol, sefalosporin, vankomisin, imipenem, aminoglikozitler ve  klindamisin de etkilidir.

GENİTAL UÇUKLAR

Genital bölgenin viral hastalıklarından biridir.
HSV-II  genital  mukozada  HSV-I' den  daha  yüksek  düzeylerde  ürer. HSV-II ile oluşan genital infeksiyonun tekrarlaması , HSV-I ile oluşan genital infeksiyondan daha yüksektir.Primer  genital  herpes 'in  yaklaşık  %80 'i  HSV-II  tarafından  oluşturulmaktadır.  

GENİTAL UÇUK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Belirtisiz  infeksiyon  oranı  yaklaşık  %50'dir.Cinsel bölgede yan yana içi su dolu küçük kabarcıklar olur.Bu kabarcıklar patlar ve zamanla kabuklu yaralara döner.Genital uçuk enfeksiyonu nda ilk enfeksiyon genelde  ağrılı ve ateşlidir.Tekrarlayan  ataklar ilk hastalıkdan daha hafif seyreder ve zamanla şiddeti ve sıklığı azalır.  Aktif lezyon bulaşmayı artırır.
Vulva, vajina, serviks, üretra ve/veya dış genitallerde ülserleşen veziküler  lezyonlar  gelişebilir.  Ağrı,  kaşıntı,  kızarıklık,  şişlik,  akıntı,  idrarda yanma  ve  inguinal  LAP  yapabilir. İlk  ve  tekrarlayan  genital  HSV-I  ve  II  infeksiyonuna  servisit eşlik edebilir.
İlk herpes infeksiyonu nda,  lezyonların  ortalama  süresi  erkeklerde  11  gün  ve  kadınlarda  12 gündür.  Yakınmalar  hastalığın  8-10.  günlerinde  en  fazladır.   Merkezi sinir sistemine yayılım sonucu %10 oranında hafif menenjite neden olabilir.

HANGİ DURUMLAR GENİTAL UÇUĞU ARTTIRIR?

Genital uçuğun artmasının nedeni cinsel eş sayısının artması,  güvenli seks yapılmaması, şüpheli cinsel ilişki, az belirti veren enfeksiyonların yaygınlaşması, korunmasız cinsel ilişki ,  gençlerde dudak uçuğu riskinin azalması ve bu yüzden genital uçuklara karşı savunmanın azalması sayılabilir.

GENİTAL UÇUKTA BULAŞMA NASIL OLUR?

Bulaşma enfeksiyonlu deri  veya mukozaya direkt temas ile olur.Aktif enfeksiyonun olmadığı dönemlerde de bulaşma olabilir.Dolayısıyla bu dönemlerde de prezervatif kullanımı özendirilmelidir.
Enfekte  bir  erkekle  ilişkide bulunan  bir  kadında  genital  herpes  bulaşma  riski  %80-90'dır.

GENİTAL HERPES TANISI :

HSV' nin saptanması için kesin yöntem virus kültürüdür. En yüksek virus düzeyi  veziküler lezyonlardan  elde edilir. Hücre kültürlerinin immünofloresan boyamasıyla tanı doğrulanabilir. En hızlı tanı yöntemi viral proteinlerin  direk  aranmasıdır;  ELISA,  lateks  agglutinasyon,  lezyon  ve  doku  biyopsilerinin  immunohistokimyasal  boyanması ,  HSV  antijen  spesifik  monoklonal  antikorların  kullanıldığı  direkt  veya indirekt immunofloresan yöntemleri, PCR tanıda en duyarlı yöntemdir. IgM antikorlarının varlığı primer ve rekurren infeksiyonlar için ayırt edici değildir.

GENİTAL UÇUK TEDAVİSİ

Genital herpes tedavisi nde ilk genital uçuk tanısı alan hastalarda muhakkak ciddi bir tedavi verilmelidir.Tekrarlayan enfeksiyonlarda da tedavi verilir .
İlk enfeksiyonu uzun süren kişilerde tekrarlama riski de çok olmaktadır. Dudak uçuğunun olması genital uçuğa karşı direnci arttırabilir.
Genital uçukta kullanılan ilaçlar sistemik ve yüzeysel kullanılan antiviral ilaçlardır.Tedavide  Asiklovire, valasiklovir, famcyclovir, vidarabin (adenin arabinoz) kullanılır.Genital uçuktan kurtulma pek mümkün değildir.Hızlı ürer ve duyu sinirleri ganglionunda latent infeksiyon oluştururlar. Virüs sinir hücrelerine yerleşir ve vücudun savunma sisteminin bozulduğu anlarda açığa çıkar.

GENİTAL UÇUK KANSER YAPAR MI?

Genital kanserli hastalarda az da olsa antijenlerine rastlanmaktadır.Fakat HPV virusüyle birlikteliği de çok olduğu için kanser yapıcı etkinin daha çok HPV virusu olduğu düşünülebilir.

GENİTAL UÇUKTA DOĞUM

Yenidoğan  herpes enfeksiyonu nu doğum  sırasında  edinir.  Yeni  doğanlarda  herpes ensefalit  ve  şiddetli  mental bozukluk yapma eğilimindedirler.  Primer  HSV  infeksiyonunda  vaginal  yolla  doğan bebeklerde  infeksiyon  riski  %40'dan  fazlayken , tekrarlayan  HSV  infeksiyonunda  bu  oran  %5' dir.  Ancak  neonatal herpesli bebekler in %70'inden fazlası belirti vermeyen annelerden doğar.

SİTOMEGALOVİRUS (CMV):

Görülme sıklığı toplumlarda  %30-100  arasındadır.  Sosyoekonomik  düzeyi  düşük  toplumlarda  daha  sıktır. 
Genellikle belirtisiz infeksiyon  şeklinde  görülür.  Hastalık  kısa  sürede  kendiliğinden iyileşir, ama virus salgılanması uzun süre devam eder.

CMV NASIL BULAŞIR ?

CMV yakın insan teması ile bulaşır. Virus  ağız, vajina veya servikal salgılarda , idrar, süt, meni ve kanla bulaşabilmektedir.
CMV ile bir kez infekte olan birey virusu hayat boyu taşır. Çocuklar başta olmak üzere,  enfekte  bireylerin  %10'u  virusu  hemen  her  zaman  çevre  ortamına saçarlar.  Erişkinlerde cinsel  yolla  bulaşma  olabilir.  

GEBELİKTE CMV ENFEKSİYONU GEÇİRİLİRSE NE OLUR ?

CMV  en  sık  görülen anne karnında geçirilen enfeksiyon  nedenidir.  Gebelik  sırasında  geçirilen  primer  CMV  infeksiyonunun fetus infeksiyonu ile sonuçlanma oranı %35-50, tekrarlayan infeksiyonlarda %0.2-2 dir. Gebeliğin  erken dönemindeki infeksiyon fetüsü daha yüksek oranda etkilemesine karşılık gebeliğin son trimesterdeki  infeksiyon  bebekte  daha  fazla  harabiyet  oluşturmaktadır.
Doğum sonrası ve doğarken geçirilen enfeksiyon,  anne karnındaki infeksiyondan  daha yaygındır. Doğum sırasında rahim ağzından CMV saçılımı %10 olguda olur.

CMV SİTOMEGALOVİRÜS SÜTE GEÇER Mİ?

Süt veren annelerin  %10-20‘si sütle CMV saçar ve bu annelerin bebekleri %50 oranında sütle infekte olma riski taşırlar.

CMV  SİTOMEGALOVİRÜS  TANISI :

Tanıda birçok  yöntemle  IgM  ve  IgG  türü  özgül  antikorlar  saptanabilir.  Hibridizasyon  ve  PCR  yöntemi  ile CMV DNA saptanması mümkündür. Ayrıca viral proteinlerin saptanmasına yönelik testler de kullanılabilir.

CMV  TEDAVİSİ :

Sitomegalovirüs tedavisi nde   Gansiklovir  ve  foskarnet  (fosfonoformik  asit) kullanılır.  Sağlıklı  kişilerdeki  primer  CMV  infeksiyonunda antiviral tedavi önerilmemektedir. Konjenital infeksiyonlarda ise antiviral tedavi klinik olarak etkisiz olsada virus salgılanmasını azaltması açısından yararlı olabilir.

MOLLUSKUM KONTAGİOSUM:

Etken  bir  pox  virüs  olan  molloskum  kontagiosum'dur.  Genellikle  çocukların  ve  genç  erişkinlerin hastalığıdır.

MOLLUSKUM NASIL BULAŞIR :

Çocuklarda molluskum virusu genellikle cinsel yol dışında deriyle direkt temas sonrası bulaşır. Erişkinlerde ise  hem  cinsel  yolla  hem  de  direkt  temas  ve kişinin kendi kendine bulaştırması  ile bulaşır.  Primer  lezyon  2-5  mm çapında göbekli  papüllerdir.  Ayak  tabanı  ve  avuçlar  hariç vücudun  her  yerinde  bulunabilir. Lezyonlar  genellikle  kendi kendilerini sınırlar fakat yıllarca kalabilirler de. Tanıda  klinik  görünüm  genellikle  yeterlidir.  Biyopsi  ile  molluskum  cisimcikleri ( molluskum incisi )  gösterilebilir.  Serum antikorlarının ölçülmesine yönelik  kompleman fiksasyon, nötralizasyon, immünofloresan ve jel difüzyonu  kullanılabilir.

MOLLUSKUM TEDAVİSİ :

Tedavide keskin bir küret ile kürete etmek genelde yeterlidir. Kriyoterapi, elektrokoterizasyon da yapılabilir.

HEPATİT VİRUSLERİ: HEPATİT A, HEPATİT B VE HEPATİT C

B hepatit cinsel ilişki ile geçer ve kan  yolu ile bulaşır.  C Hepatitin  başlıca bulaşma  yolu kan yoludur fakat tükrük, idrar ve  meni  gibi  vücut  salgılarında  virusun  bulunması,  yakın  temas  ve  cinsel  yollarla  da  bulaşmanın  olabileceğini  düşündürmektedir. HCV'nin cinsel yolla bulaştığını destekleyen çalışmaların yanı sıra, cinsel yolla bulaşma riskinin yok denecek kadar az olduğunu savunan araştırmalarda vardır.

HUMAN İMMUNODECİENCY VİRUS (HIV)  AIDS :

HIV  edinsel  immun  yetmezlik  sendromu  (AIDS)  etkenidir.  HIV  II,  HIV  I‘e  göre  seksüel  yolla  üç  defa, vertikal  yolla  10  defa  daha  az  bulaşma  riskine  sahiptir.  HIV 'in  başlıca  bulaşma  yolları  cinsel  temas,  kan  ve  kan  ürünlerine   temas  ve  gebelik döneminde  enfekte  olmuş  anneden  bebeğe bulaşmadır.

CİNSEL İLİŞKİDE AIDS BULAŞMA RİSKİ 

Kadınlara cinsel ilişkide HIV bulaşma olasılığı daha yüksektir.Tekrarlayan ve travmatize eden ilişkiyle bulaşma olasılığı daha da artar.

AIDS TANISI :

Tanıda  HIV'e  karşı  oluşmuş  antikorların  tespitinde;  ELISA,  Western  Blot, Radioimmünopresipitasyon  ve immünfloresan  yöntemleri kullanılmaktadır. ELISA yönteminin spesifitesi %98.6 ve sensitivitesi %97.3‘dür. HIV hastalarının tarama  ve tespitinde yüksek duyarlılığa sahiptir. Western blot  testi pozitif ELISA testini doğrulamak ve antijenlerin hangi viral antijenlere karşı yapıldığını göstermek amacıyla uygulanır.

TRİKOMONİYAZİS :

Etken  Trichomonas  vaginalis 'dir.  Trofozoit  formu  ile  bulaşır.  

TRİKOMONAS NASIL BULAŞIR ?

Bulaşma  cinsel  ilişki,  indirekt  yollarla (alafranga  tuvalet, havuz ...)  ve  doğum  sırasında  anneden  bebeğe  geçişle  olabilir.  İnfekte kadınların eşlerinin   yaklaşık  %14-60‘ında  Trichomonas saptanabilmektedir. Buna  karşın  infekte  erkeklerin  partnerlerinde ise %67-100‘ünde organizma tespit edilir.Kuluçka  dönemi  4-28  gündür

TRİKOMONAS BELİRTİSİ :

Trikomonas enfeksiyonu kadınlarda  en  sık  şikâyet  vajinal  akıntı  ve  vulvovajinal  irritasyona  ait  şikayetlerdir.  İnfekte  kadınların  %50-75‘i  vajinal  akıntıdan  şikâyet  etmekte  ve  %10‘u  akıntıyı  kötü  kokulu  olarak  nitelendirmektedir.  Olguların  %25-80  arasında  değişen  oranda  kaşıntı  ve  %20' sinde dizüri şikâyeti vardır. Hastaların yaklaşık %50'sinde köpüklü vajinal akıntı ve sarı-yeşil renkli akıntı bulunur. Hastaların %75' inde vajinada kızarıklık eritem görülür. Serviks ve vajina, kapiller dilatasyon ve punktuasyon kanamaları  nedeni ile klasik  çilek görünümü ndedir. Olguların %2'sinde çıplak gözle görülürken, kolposkopla %90‘ında  tespit  edilebilir.  Olguların  %90 'ında  servikal erezyon  gelişir . Her  iki  cinsde  de  görülür  fakat  erkeklerde beliritisiz  olduğundan kadınlarda klinik enfeksiyon daha sık ortaya çıkar

JİNEKOLOJİK MUAYENE

JİNEKOLOJİK MUAYENE, ANTALYA JİNEKOLOJİK MUAYENE, JİNEKOLOG

Yaş,  ilk  adet  tarihi,  son  adet  tarihi,  evlenme  yaşı,  adet  düzeni,  akıntılar ,idrar problemleri,  ağrı tipi, cinsel  ilişkideki problemler, son smear tarihi ,korunma şekli, kullanılan ilaçlar, doğum sayısı, doğum şekli, doğum tarihleri, düşük yapma sayısı , düşük yapılan hafta , düşük  yapılan zaman, kısa hikaye,  geçirdiği ameliyatlar  ve tarihleri, infertilite  hikayesinde  eşinin  özellikleri, eşinin geçirdiği ameliyatlar ve hastalıkları genelde içerir.
Kanama problemlerinizi ve miktarını sorabiliriz.Kanamanın miktarını değerlendirmek kimi zaman zor olabilir.Bunun için kullanılabilecek kanama çizelgeleri vardır. 
JİNEKOLOJİK  MUAYENE  NASIL  YAPILIR:   
Genelde  mesanenizin  boş  olmasını isteriz. Eğer idrar kaçırma ile ilgili muayene yapacaksak mesanenizin dolu olması gerekebilir.Vajinal muayene için jinekolojik  masaya  jinekolojik pozisyonda hazırlanırsınız .Öncelikli olarak dış dudaklarda şekil bozukluğu,  genital siğiller,diğer lezyonlar olup olmadığına bakılır.Kızlık zarı da bu esnada değerlendirilir.Biraz ıkındırılarak vajen ve dışkı kanalında sarkma olup olmadığı değerlendirilir.Spekulum denilen aletlerle nazikçe  vajene girilerek rahim ağzı değerlendirilir.Bu esnada vajinal akıntının tipi,rahim ağzının rengi, servikal erozyonlar ( rahim ağzı yaraları ), siğiller, servikal polipler değerlendirilir.Bu esnada smear alınması uygundur. Ardından vajene yine nazikçe girilerek rahimin boyutları, rahim hareketlerine duyulan hassasiyet, rahim ağzı ve rahimin kıvam, pozisyon, anatomisi , yumurtalık ve tüp bölgesi, diğer komşu yapılar incelenir.İdrar kaçırma varsa mesanenin dolu olması işimize yarar.Ikınma veya öksürme gibi bir manevrayla idrar kaçırmanın olup olmadığı değerlendirilir.
 
 
 

HAMİLELİKTE - GEBELİKTE DOKTORA BAŞVURU ZAMANI

HAMİLELİKTE - GEBELİKTE DOKTORA BAŞVURU ZAMANI

​HAMİLELİKTE - GEBELİKTE NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURMALI?

GEBELİK VARSA ;
 • Gebelikte vajinal kanamalar olması düşük riski,erken doğum riski, rahim ağzı yetmezliği gibi önemli sorunların habercisi olabilir.Bu yüzden hamilelikte vajinal kanamalar önemlidir.
 • Karında ağrı ve kasıklarda ağrı başlayıp devam ediyorsa  
 • Bebek hareketlerinin azalması bebeğin stresi nedenli olabilir.Bazen de doğuma 2-3 gün kala hareketlerde azlık gözlenebilir.Bu yüzden bebeğin hareketlerinin azalması önemlidir.
 • Gebelikte ateş genelde enfeksiyon göstergesidir.Bu enfeksiyon bebek zarları ,böbrek,safrakesesi, akciğerlerde de olabilir. Bu yüzden hamilelikte ateş önemlidir.
 • ebelikte tansiyonun  yükselmesi
 • Gebelikte aşırı iştah, doymama
 • Gebelikte bayılma, gebelikte tansiyon düşmesi
 • Gebelikte görmede bozulma
 • Gebelikte şiddetli baş ağrısı
 • İnatçı kusmalar
 • İdrar sorunları
 • Gebelikte ellerde şişme,  gebelikte yüzde şişme ve özellikle bunların çabuk gelişmesi önemlidir.Hamilelikte yüzde olan şişme gebelik tansiyonları, böbreklerinizle ilgili sorunların habercisi olabilir.Hamilelikte ellerde şişme herzaman önemli olmayabilir.

ADET DÜZENSİZLİKLERİ OLURSA ;

Her hanımın adet döneminde normal kabul edilebilecek aksaklıklar olabilir.Yılda 1-2 kez düzensizlik normal kabul edilebilir.Fakat:
 • -Adetler 9 yaşından önce başlamışsa ( puberte prekoks )
 • -16 yaşına kadar vücut gelişimi olmuş, hiç adet görülmemisi varsa ( primer amenore )
 • -14 yaşına kadar vücut gelişiminin başlamaması ve meme gelişimi başlamaması varsa ( puberte tarda )
 • -Adetin ilk gününden diğer adetin ilk gününe kadar geçen süre  21 günden daha az yani sık adet görme varsa ( polimenore ), 35                günden daha uzunsa, geç adet görme varsa( oligomenore ),
 • -Adet kanamaları 8 günden uzun ( menoraji ) 2 günden kısa sürüyorsa ( hipomenore ),
 • -İki adet arasında az veya çok adet kanaması devam ediyorsa ( metroraji ),
 • -Aşırı miktarda adet kanamaları  oluyorsa ( hipermenore ),
 • -Adet öncesi aşırı gerginlikler ve stres oluyorsa
 • -Aşırı adet ağrıları oluyorsa ( dismenore ) doktora başvurulmalıdır.
AKINTILAR ;
Her hanımda normal kabul edilebilen akıntılar vardır.İki adet arasında ve adete yakın bir dönemde bu  doğal vajinal akıntılarda artış olabilir.Renksiz ,kokusuz,yumurta akı kıvamındaki akıntılar normaldir.
Renkli akıntılar ,kötü kokulu akıntılar , kaşıntı , kanamalı vajinal akıntılar oluyorsa önemlidir.Akıntıların zamanında tedavi edilmemesi ilerleyici rahim ağzı ve rahim enfeksiyonlarına neden olabilir.

KARIN VE KASIK BÖLGESİNİN AĞRILARI ;

Enfeksiyonlar, kistler, yolunda gitmeyen gebelikler ,tümöral yapılar ve iç genital organlara dair değişimler kasık ağrısı nedeni olabilir.Bu sorunlar eğer karın içindeki organları da ilgilendiriyorsa karın ağrısı nedenleri arasında değerlendirilir.

KILLANMADAKİ ARTIŞLAR ;

Kıllanmanızdaki fazlalıklar daha çok ailesel ya da kıl köklerinin aşırı hassasiyetinden kaynaklanır.Yine de bu fikre varmadan önce yeterince araştırma yapılmalıdır.Yaptırmayı planladığınız epilasyon öncesinde yapılması gereken hormonal testler için muhakkak muayene olmalısınız.  

MEME ŞİKAYETLERİ;

Memedeki  şekil bozuklukları, memedeki asimetriler, meme ucu akıntıları, meme ucu çekilmeleri, memede kitle hissi,ciltteki değişiklikler, memeden süt gelmesi gibi sorunlar önemli olabilir.Özellikle her adet sonrası memelerinizi muayene etmeniz yararlı olur.

ADET AĞRILARI ;

Her hanımda az miktarda adet ağrısı olabilir.Bu ağrı sizi gündelik hayattan alıkoyuyor, performansınızı etkiliyorsa doktora başvurma zamanı gelmiştir.
MYOMLAR ;
Myomların büyümesini takip etmek için eğer daha erken zamanlarda takibe çağrılmamışsanız 6 ay ile 1 yıl sıklığında kontrol ettirmenizde fayda olur.

GEBELİK İSTEKLERİ;

Gebelik öncesindeki 3 aylık dönemde bazı hastalıklarınızın olup olmadığının tespiti ve bazı vitaminlerin başlanması açısından yararlı olur.

GEBE KALAMAMA ;

Bir yıllık süre sonunda gebe kalamama veya herhangi bir nedenden erken gebe kalmak istiyorsanız bizlere başvurmanızda fayda vardır.

AİLESEL KANSER ÖYKÜLERİNİN OLMASI ; 

Özellikle yumurtalık, rahim, meme, kalın barsak kanserlerinin ailede sık görülmesi önemlidir ve yılda 1 kere kontrol gerektirir. 

AİLE PLANLAMASI İHTİYACI ;

Ailenizi tamamladığınıza inanıyorsanız uygun ve güvenli bir korunma yöntemi  bulmak için başvurmalısınız.
GENİTAL SİĞİL VE HERPES GEÇMİŞİNİZİN OLMASI ;
Bu enfeksiyonların olması dış genital bölge,vajen ve rahim ağzının şikayet olmasa da zaman zaman kontrolünü gerektirir.

MENOPOZ

Antalya Menopoz Doktoru

MENOPOZAL BELİRTİLER

Kadın  hayatında  ortalama  400  adet dönemi olur.
Menopoz,  kadının doğurganlığının  bitmesi,  bazı  vucut  değişiklikleriyle    yeni  bir  dönemin başlamasıdır.Hormonal, fiziksel ve  psikolojik  değişiklikler  oluşabilir. Damar sertleşmesi ve  kalp  damar  hastalıklarına  eğilim  artması da istenmeyen durumlardan biridir. Gastroentestinal  sistem  değişiklikleri, barsak  mukozasında incelme , mide salgılarında azalma, safra taşına eğilim de artar. Menopozda cilt değişiklikleri , esneklikte azalma, hassas hale  gelme,  çene  ve  dudaküstünde menopozda kıllanma da ciltte görülen değişikliklerdendir.Eklem yüzeylerinde dejenerasyonlar gözlenebilir.Savunma  sistemi  değişiklikleri gözlenebilir.

MENOPOZ BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Menopozun  erken belirtileri :
-adet düzensizlikleri,
-menopozda sıcak basması,
-menopozda terleme,
-gece terlemesi,
-uykusuzluk,
-menopoz döneminde sinirlilik tir.
Bu akut şikayetler 2 -5 yıl kadar sürer ve sonra genelde çekilir.
5-8 yıllık dönemde orta vadede gözlenen şikayetler başlar. 

ORTA-UZUN  DÖNEM ETKİLERİ OLARAK :

-menopozda vajinal kuruluk,
-menopozda cinsel ilişkide ağrı,
-sık idrar yolu enfeksiyonları,
-mesane aktivitesinde artış ve sık idrara çıkma,
-deride kuruma ve esnekliğinde azalma,
-stres ve hafif depresyon ,
-kardiyovasküler etkiler,
-hipertansiyon
-kan yağlarındaki değişiklikler
-osteoporoz görülebilir.
Bu şikayetler menopozda uzun sürede görülen belirtiler dir.

MENOPOZA GİRME YAŞI

Ülkemizdeki menopoz yaş ortalaması 46 civarıdır.Eğer 40 yaştan erken olursa erken menopoz olarak adlandırırız.

YUMURTALIKLARI ALINAN KADINDA MENOPOZ BELİRTİLERİ

Ameliyat olarak veya ışın tedavisiyle menopoza giren hastalarda şikayetler daha çok ve ani olur.Çünkü östrojendeki azalma kademeli değil ani gerçekleşir.Bu hastalara engel durum yoksa menopoz tedavileri başlanabilir.

MENOPOZDA ÖSTROJEN BİTER Mİ ?

Üreme çağında  yumurtalıktan üretilen kadınlık hormonu, menopoza girince  cilt  ve  ciltaltı  yağ dokusunda, böbreküstü bezinde üretilmeye başlanır.Menopozal dönemdeki östrojen üreme çağındakinden farklı tiptedir.

MENOPOZDA CİNSEL HAYAT

Menopoz döneminde cinsel hayat ın biteceği fikri yanlış bir fikirdir. Menopozda vajinal duvarda incelme gözlenebilir fakat bu durum çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilen bir durumdur. Menopoz döneminde cinsel ilişki durumunda canınızın yanacağı fikriyle vajinal ıslanma nız gecikebilir.Vajinal kayganlaştırıcılar verilebilir.İlişkiden geri durmanız vajenin daha da incelmesine yolaçabilir.Eski cinsel hayatınıza yakın bir ritmi devam ettirmekte fayda olur.
Menopozda cinsel istekte azalma olmamaktadır.  Ama tabiiki cinsel istekte vücut ağrılarınız,yorgunluklarınız da etkin olabilir.Erkeklerde cinsel beklenti ve performans kadınlardan daha uzun devam edebiliyor.Eşinizin sertleşme ya da cinsel ilişkiyi güçleştirecek hastalıkları yoksa, çok büyük ihtimalle cinsel hayatınıza devam etmek isteyecektir.
Saplantılardan kurtularak, bu döneme farklı bir gözle bakmak en iyisi...

VAJİNAL KURULUK

Östrojen vajinaya kan akımını arttırır ve vajenin direncini sağlar.Ayrıca östrojen, vajendeki bezleri uyararak salgı artışı yapar. Östrojen, vajenin asitliğini ve vajenin kendisini korumasını sağlar.Böylece östrojen yokluğunda vajen daha az asidik olur ve bu da enfeksiyonlara yatkınlığı arttırır.
Vajen sağlığı üzerinde cinsel aktivitenin devam ettirilmesinin olumlu etkileri olabilir.Daha  sık cinsel ilişkiye giren hanımla, girmeyen hanım arasında vajenin kalınlığı açısından fark oluşur.Daha sık ilişkiye giren kadında vajen daha kalın ve korunaklı olur.
Vajenin derisinin kalınlaştırılması ve daha ıslak olması için  vajinal haplar,kremler,kayganlaştırıcılar verilebilir.

MENOPOZDA SICAK BASMASI NASIL OLUR ?

Sıcak basması menopozda  ilk  ve  en  çok  görülen  belirtidir.  Sıcak basması  hissi aniden gelen yüzde ve özellikle sırtta hissedilen bir histir. Hastalar kaynar su dökülmesi gibi diye tarif ederler.Yaklaşık 2-5 dakika arasında sürer.
Menopozda sıcak basması ölümcül bir belirti değildir fakat kişinin güven duygusunu zedeler ve hayatını sekteye uğratabilir. Kişinin sosyal yaşamını ,yaşam kalitesini çok etkiler.Yani azımsanmayacak bir şikayettir.
Sıcak basmaları alkol ,kafein ,sıcak ortam ve baharatlı gıdalarla tetiklenebilir.Bu belirtilerin kültürel farklılıklardan da etkilendiği düşünülür. 

MENOPOZDA İDRAR SORUNLARI NELERDİR ?

İdrarla ilgili problemler olabilir.Mesane  trigonu  ve  uretra denilen idrar çıkış deliği,östrojen bağımlıdır.  Östrojen  eksikliği,menopozda  sık  idrara  çıkma  ve  menopozda idrar  yanması na  sebep  olabilir.Mesane üzerinde ve alt genital bölgede ağrı olabilir.

MENOPOZDA DEPRESYON

Menopozda depresyon sıklığı artabilir.Eğer depresyon yatkınlığı olan ve geçmişte depresyon geçirmiş olan bir kadınsanız dikkat etmek gerekiyor. Menopozda sıcak basmaları bazen panik atak zannedilebilir.Olabildiğince günlük hayattan kopmadan,dost arkadaş çevrenizi genişleterek bu dönemi rahat yaşayabilirsiniz.
Bazen menopozun ilk belirtisi depresyon sıklığında artış olabilir.Bu tür sorunlarınız varsa psikiyatri uzmanlarından destek almakta fayda olur.

MENOPOZDA KEMİK ERİMESİ 

Menopozda kemik  kütle  kaybı yani osteoporoz görülebilir. Menopozda kemik erimesini arttıran nedenler  vardır. Uzun süreli hareketsizlik , ailede osteoporoz hikayesi, erken menopoz,  fizik  egzersiz  azlığı,  süt,  yoğurt  gibi  kalsiyumdan  fakir  beslenenlerde daha çok görülür.  Alkol  tüketimi ve sigara da kemik erimesini arttırır.
Kemik erimesini arttıran ilaçlar :
Bazı osteoporozu arttıran ilaçlar  vardır ;kortikosteroid  veya  heparin  kullanımı gibi. 
Kemik erimesini arttıran hastalıklar :
Hikâyede  hipertiroidi,  hiperparatiroidi,  cushing,  malabsorbsiyon, kronik renal yetmezlik, kronik hepatik yetmezlik, romatoid artrit, hipogonadizm bulunan hastalarda  kemik erimesi daha çok gözlenebilir. 

ERKEN  MENOPOZ

40  yaşının  altında  görülen  menopoza  erken menopoza girme denir. Erken menopoz nedenleri  radyoterapi  ve kemoterapi görme, genetik, oto immun sebepler (vücudun kendi dokularına karşı savunma geliştirmesi ), psikolojik  travma,  bilinmeyen nedenler olabilir.  

MENOPOZ HASTALARINDAN HANGİ TETKİKLER İSTENİR ?

FSH,  LH,  TSH,  prolaktin,  rutin biokimya, kemik dansitometre, mammografi,meme ultrasonu,servikal smear  gerekirse psikiyatri konsültasyonu istenebilir.
MENOPOZ TEDAVİSİ
Menopoz dönemi çoğu hanım için kısa süreli sıkıntılarla geçirilir ve menopoz tedavisi her hastaya gerekli değildir

HORMON REPLASMAN TEDAVİSİ (HRT) NASIL UYGULANIR ?  

Menopoza yeni giren kadınlarda  siklik tedavi verilebilir.Bu tedaviyle  kanamalı , adet görebildiğiniz bir düzen yaşarsınız. Uzun süreli tedavide  kanamasız  tedavi  uygun olabilir. Düşük doz östrogen ve progesteron verilebilir .Cerrahi menopozda sadece östrogen tedavisi yeterli olabilir.

KİMLERE MENOPOZ TEDAVİSİ VERİLMEZ ?

Menopoz  tedavisinin  kesin verilmemesi gereken durumlar şunlardır :
Kalp krizi, geçirilmiş serebrovasküler olay, geçici iskemik atak, akut karaciğer 
hastalığı,  östrojen  bağımlı  tümörler  (meme,  endometrium).  
Menopoz tedavisinin verilmemesi  gereken  durumlar şunlardır :
İskemik  kalp  hastalığı,  hipertansiyon ,  kronik  karaciğer hastalığı, safra kesesi hastalıkları, diyabet, hiperlipidemi.Bu  grup hastada ancak çok gerekliyse, hastanın genel durumu gözetilerek tedavi verilebilir. 

MENOPOZ TEDAVİSİ KİMLERE VERİLİR ? 

Tedavi:
-aşırı sıcak basması ,terleme gibi akut şikayeti olan ,
-ailesel demans öyküsü olan,
-vajende aşırı incelmesi olan  ve buna bağlı olarak menopozda  idrar yapma ve cinsel ilişki problemi yaşayan hastalar
-menopozda kemik erimesi olan hastalarda uygundur.

MENOPOZ TEDAVİSİNİN KARDİYOVASKÜLER ETKİLERİ NELERDİR ?

Son yıllardaki çalışmalar menopoz tedavisinin kardiyovasküler koruyucu etkisi nin olmadığını göstermiştir.Kardiyovasküler hastalığı bilinen hastaya tedavi başlamak riskli olabilir.Hasta eğer kardiyovasküler hastalığı varken ilaca başlamış ve kullanıyorsa devam edilebilir.Ama özellikle hiç ilaç başlamamış ise ve kullanıp bırakma periyotları olursa zararlı olabilir.Dolayısıyla menopoz tedavilerinin kullanımı bu bilgilerden sonra kısıtlanmıştır.

MENOPOZ TEDAVİSİNİ NE KADAR ALMALIYIM ? 

Menopoz tedavisi  1-2 yıl kadar sürdürülebilir.Bu süreyi biraz da hastanın yakınmaları belirler.Daha uzun süreli kullanım da olabilir.8-10 yıllık kullanımlardan sonra bazı riskler artar.

MENOPOZDA BESLENME

Vücudun menopozda bazal metabolizma hızı  azalır. Daha az yiyecek ve kalori vücuda yeter hale gelir.Yenilen besinleri daha da azaltmak uygun bir çözüm değildir. Hareketliliği arttırarak kaloriyi daha çok yakma yoluna gitmekte fayda olur.Kalsiyum ve D vitamini alımına dikkat etmek gerekir.Ülkemizde D vitamini eksikliği çok yaygın.D vitamini düzeyinize baktırmanız iyi olabilir.Fitoöstrojenlerden zengin beslenme, günlük süt ve ürünleri tüketimini arttırma iyi olacaktır.
Fitoöstrojenler nelerdir ? 
Bitkisel kadınlık hormonu na fitoöstrojen denir.Fitoöstrojenlerin en yaygın ve en önemli grubu izoflavonlar ve lignanlardır.

BİTKİSEL KADINLIK HORMONU BULUNAN GIDALAR NELERDİR ?

İzoflavonlar soya fasulyesi,kuru fasulye,mercimek,yulaf,çavdar,bezelye,sebzeler,çay ve şarapda bulunur.Lignan grubu ise daha yaygındır.Tüm tahıllar, tohumlar (keten tohumu,susam,ayçekirdeği ),zeytin,yerfıstığı,kiraz,şeftali,erik,elma,brokoli,armut,havuç,kiraz,soğan,sarımsak,rezene,ahududu,böğürtlen lignan içerir. 
 Japon kadınlarda daha az sıcak basmaları olmasının nedeninin sık soya tüketmeleri olduğu düşünülür.Hatta Japonca da sıcak basmasına karşılık gelen kelime yoktur.

MENOPOZDA SPOR

Menopozal dönemde spor aktiviteyi arttırmanız gerekmekte.Kilo alımını sınırlamak , kemiklerinizin yapılanması sürecinin devamını sağlamak, depresyon riskini azaltmak, kardiyovasküler risk faktörlerini azaltmak, kandaki yağ oranlarını dengelemek için spor önemli. Öncesinde kemik mineral dansitometri testi yapılabilir.Travma durumundaki riskinizi öğrenebilirsiniz.Travma riski çok olan sporları yapmamakta fayda olur.Yürüyüş, bisiklete binme, yüzme önerilebilir.

MENOPOZDA SAĞLIKLI YAŞAM 

Menopoz kadınlığın bitişi gibi algılanmamalı.Pekala zinde aktif hayatınıza devam edebilirsiniz. Aslında bu dönemde sağlıklı kalmak  için, gençlik dönemlerinde de sağlığınıza ilgili bir hanım olmanız gerekiyor. Menopoz tedavilerini ömür boyu almak elbette mümkün değil.Beslenme önerileriyle bu sevimsiz dönemi kolaylaştırabilirsiniz.Hastalarıma kendilerinin yulaflı-çavdarlı ekmek yapmalarını,soya fasulyesi ve yağı tüketmelerini (haşlayarak deep frezzde bekletebilir,piyazını ya da yemeğini yapabilirsiniz),keten tohumunu yoğurt ve salata üzerinde tüketmelerini ve diğer fitoöstrojen içeren gıdaları öncelikli olarak tüketmelerini öneririm.

MENOPOZ SONRASI KANAMALAR

40  yaş üstündeki hastada en  az  6  aylık  kanamasız  dönemi  takiben  olan  vaginal  kanamalardır.Menopoz sonrası kanamalar hastanın yaşı arttıkça kötü huylu nedenlerden olabilir.Yaklaşık % 30 endometrium kanserleriyle ilişkilidir.Aksi ispat edilene kadar kötü huy aklımızda bulunmalıdır.

MENOPOZ SONRASI KANAMA NEDENLERİ 

Dışardan alınan östrojen %30, atrofik endometrium  ( rahim iç duvarının incelmesi ) %30, endometrium kanseri %15, menopozda endometrial polip ve menopozda servikal polip  %10, endometrial hiperplazi %5, diğer (serviks Ca, sarkom) %10.
Menopozda vajinal atrofi, vaginal maligniteler, vaginal intraepitelial neoplazmalar, servikal polipler, servikal maligniteler,  servikal  erozyonlar,  endometrial  polipler,  endometrial  maliniteler,  endometrial  hiperplaziler, hormon salgılayan over tümörleri  düşünülmelidir.

MENOPOZ SONRASI KANAMADA NELER YAPILIR ?

 • Servikal  smear, lezyondan biyopsi, probe küretaj ( endometrial biopsi ),fraksiyone küretaj , kolposkopik biyopsi, histeroskopi/biyopsi, laparaskopi planlanabilir.
 • Yaklaşımda  lezyonun yeri, hastanın yaşı, sosyoekonomik durum, genel durum, takibe gelebilme sıklığı göz önünde bulundurulur.
 • Çoğu zaman neden atrofik vaginitdir. Teşhis konuldukdan sonra östrojen içeren kremlerin vaginal uygulanması yeterlidir.
 • Servikal polipler in  postmenopozal devrede görülmesi pek olağan değildir, genellikle östrojen fazlalığında  , over tümörlerinde veya şişmanlıkta oluşabilir.
 • Servikal maligniteler: Menopozal dönemde  görülme oranı artar, tarama smearleri bu yaşlarda daha sık yapılmalıdır.
 • Endometrial polipler: Östrojen  fazlalığının bir belirtisidir. Miyom ve hiperplazilerle beraber olabilir.
 • Myomlar menopozda kendiliğinden küçülürler ve tedavi gerektirmeyebilirler.
 • Postmenopozal kanamada tedavi nedene  yöneliktir. Özellikle kötü huylu durumların atlanmaması ve hemen cerrahiye alınması gerekir. 

Pages

100% PRIVACY
PRIVACY NOTICE
 
Your reason for applying to our Antalya clinic and your personal information will be kept completely confidential within the scope of your legal rights (T.R. Ministry of Health Patient Rights Regulation R.G. 01.08.1998, 23420).
No information about your personal information, illness and treatment is given to other people.