SEZERYAN SONRASI VAJİNAL DOĞUM

Yasal Uyarı | SEZERYAN SONRASI VAJİNAL DOĞUM

Bu web sitesindeki içerikler tamamen  tanıtım ve bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık probleminizin çözümü için doktor muayenesi gerekmektedir.Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Op.Dr. Güray Ünlü sorumlu değildir.

Bu konuda toplam 1 içerik bulundu.

SEZERYAN SONRASI NORMAL DOĞUM - SSVD

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum 
Son yıllarda sezaryen sonrası normal doğum yapmak isteyen gebelerimizin sayısı arttı.Doğum sonrası daha çabuk gündelik hayata katılabilmek, ameliyat ve anestezinin riskleriyle karşılaşmamak ve doğal olanı tercih etmeye çalışmak çabasıyla normal doğum yapmak istiyorlar. SSVD ( sezaryen sonrası normal doğum) uygulanan hastalarda kanama, kan transfüzyonu ihtiyacı, derin ven trombozu ve doğum sonrası rahimin alınması gibi risklerinin olabileceği biliniyor.En büyük risk rahimin rüptürü yani rahimin doğum esnasında delinmesi olarak biliniyor. Bu risk % 0,6 olarak biliniyor.Bu anlamda risklerin daha çok olmasından dolayı tüm riskleri paylaşmamız çok önemli.Doğum yaptırılan hastanenin kan transfüzyonuna uygun ve acil şartları karşılayabilecek bir hastane olması gerekiyor.Eğer SSVD yaptırılacaksa eski rahim kesisinin alt segment transvers kesi olmuş olması, myom ameliyatı geçirilmemiş olması, obezitenin olmaması, ileri anne yaşı olmaması, bebek ağırlığının 4000 gr üzerinde olmaması, annede kemik yapıda darlık olmaması gerekiyor. Eğer daha önceden iki sezaryen geçirildiyse de pek tercih edilmemeli. Rahim ağzını açmak için kullanılacak uygulamalara dikkat etmek gerekiyor. Cytotec tabletleri yerine rahim ağzına yerleştirilen ve rahim ağzını su çekerek açan uygulamalar daha iyi olacaktır.Muhakkak damar yolu açılmalı , hasta ve bebek muhakkak monitorize edilmelidir.Hastanın tansiyon ve nabız değerleri yakından takip edilmelidir.Ağrısız doğum teknikleri uygulanabilir.Bebek takiplerinde kalp atışlarında düşme, bebek kalp atışlarında hızlanma,şiddetli ağrı gelişmesi, anormal vajinal kanama,kanlı idrar rahim delinmesi riskini düşündürmelidir.
Doğum tatlılıkla ve iyi anılarla bitirilmesi gereken bir süreç…Anne ve bebeğin hayatını geri dönüşsüz sıkıntılarla da etkileyebilecek bir süreç…Doğum şeklinin kişiye uygunluğu çok önemli.Yöntem konusunda gereksiz ısrarlara sahip olmamak gerekiyor.Kimi hasta için normal doğum çok iyiyken, kimisi için de sezaryen çok iyi bir seçenek olabiliyor.
Doğum sonrası siz sağlıklı ve zinde ,bebeğiniz yanınızda ve emmeye aç, bizler ise görevimizi iyi yapmış olmanın huzurunu yaşayalım…
 
100% PRIVACY
PRIVACY NOTICE
 
Your reason for applying to our Antalya clinic and your personal information will be kept completely confidential within the scope of your legal rights (T.R. Ministry of Health Patient Rights Regulation R.G. 01.08.1998, 23420).
No information about your personal information, illness and treatment is given to other people.